اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / به گفته کارشناسان، قیمت املاک دبی به لطف طرح‌های دولت امارات در سال 2022 افزایش خواهد یافت

به گفته کارشناسان، قیمت املاک دبی به لطف طرح‌های دولت امارات در سال 2022 افزایش خواهد یافت

به گفته کارشناسان، اصلاحات اقتصادی حمایتی دولت امارات و سرعت عمل بالای برنامه واکسیناسیون موجب شد اقتصاد این کشور، رکود سال گذشته که ناشی از شیوع کرونا بود را پشت سر گذاشته و با سرعت به سمت احیا شدن پیشروی کند. از این رو، پیش‌بینی می‌شود در سال 2022، قیمت املاک در دبی همچنان روندی افزایشی خواهد داشت.

Haider Tuaima، رئیس بخش تحقیقات املاک و مستغلات در شرکت مشاوره املاک ValuStrat، در گفت‌وگویی با روزنامه The National عنوان کرد: «بازار املاک کشور امارات در آینده، عملکردی مساعد داشته باشد».

وی افزود: «در حال حاضر، شرکت‌های توسعه املاک امارات، طرح‌های پرداختی جالب توجهی را به مشتریان ارائه کرده و همچنین نرخ بهره وام مسکن در این کشور پایین است. از این رو، در سال آینده، سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری برای خرید ملک به امارات خواهند آمد».

 از سال 2014، قیمت نفت به دلیل عرضه بی‌رویه به مدت 3 سال روند کاهشی داشت و بازار املاک امارات متحده عربی نیز تحت تأثیر این روند منفی و همچنین همه‌گیری کرونا که پس از آن رخ داد، دچار رکود شد؛ اما اکنون مردم به دلیل دورکاری و آموزش از راه دور، در حال نقل مکان به خانه‌های بزرگ‌تر با امکانات رفاهی در فضای باز هستند و به همین دلیل، بازار املاک نیز جانی دوباره گرفته و در حال احیا می‌باشد.

علاوه بر این، طرح‌ها و اقدامات حمایتی دولت امارات در زمینه مسائل اقتصادی مانند مجوز اقامت برای بازنشستگان و کارمندان دورکار، همچنین گسترش برنامه ویزای طلایی 10 ساله، موجب بهبود رویکرد سرمایه‌گذاران نسبت به بازار املاک این کشور شده است.

به گفته آقای Tuaima، «روند افزایش قیمت که شاهد آن هستیم، می‌تواند تداوم داشته باشد؛ اما با افزایش عرضه ملک بخصوص در بازار فروش آپارتمان، این روند افزایشی تعدیل خواهد شد».

همزمان با افزایش تقاضا برای ملک‌های مسکونی، پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های توسعه املاک، در سال آینده بین 50.000 تا 60.000 واحد مسکونی به مشتریان خود تحویل دهند.

 Hawazen Esber، مدیر شرکت شهرک‌سازی ماجد الفطیم (Majid Al Futtaim Communities)، پیش‌بینی می‌کند به دلیل اقدامات مؤثر دولت امارات در مهار همه‌گیری کرونا، روند بهبود بازار املاک در سال آینده نیز تداوم داشته باشد.

به گفته وی، با توجه به اقدامات مسئولین شهر دبی برای مهار همه‌گیری کرونا، سیستم خدمت درمانی این شهر و الزام مسافرین به انجام آزمایش کووید-19، دبی موفق شد خود را بعنوان شهری امن در جهان مطرح کند.

وی افزود: «اکنون مردم در دبی، احساس امنیت می‌کنند و هیچ‌گونه قرنطینه‌ای در این شهر وجود ندارد. همچنین، بخش‌های مختلف شهر دبی از جمله فروشگاه‌ها، رونق گرفته‌اند».

در امارات متحده عربی که دومین اقتصاد بزرگ دنیای عرب محسوب می‌شود، به دلیل سرعت بخشیدن دولت به برنامه واکسیناسیون عمومی خود، اکنون روزانه کم‌تر از 100 مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت می‌شود.

به گفته سازمان مدیریت بحران و سوانح اضطراری امارات، این کشور برای بیش از 90 درصد از جمعیت خود، هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده است.

بر اساس یکی از پژوهش‌های اخیر شرکت Knight Frank، در 10 ماه نخست سال جاری، قیمت املاک مسکونی در دبی 21 درصد افزایش ‌یافته و در ماه اکتبر به 1235 درهم (336.28 دلار) بر فوت مربع رسید؛ در حالی که در ماه ژانویه این میزان، 1021 درهم بر فوت مربع بود.

برخی افراد، به‌ویژه قشر ثروتمند، به‌منظور تقویت وضعیت بازار، حضوری پررنگ در بازار خرید ملک داشته‌اند. بر اساس گزارش شرکت CBRE، در سال جاری تا ماه اوت، قیمت ملک در ابوظبی، 2.2 درصد افزایش یافت.

به گفته آقای Esber، با افزایش اعتبار شهر دبی در سطح جهانی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در این شهر می‌باشند.

وی افزود: «ما شاهد افزایش تقاضا از اتباع کشورها و مناطقی هستیم که در گذشته، معمولاً سرمایه‌گذار کوتاه‌مدت محسوب می‌شدند؛ اما در حال حاضر، این سرمایه‌گذاران، با خرید خانه‌های دوم یا سوم خود، نگرشی طولانی‌مدت به بازار املاک دبی دارند».

علاوه بر اقدامات دولت، شرکت‌های متعدد توسعه املاک نیز با ارائه طرح‌های تشویقی، در حال جذب سرمایه‌گذاران خارجی به کشور امارات هستند.

شرکت‌های برتر توسعه املاک مانند داماک و Emaar برای فروش پروژه‌های خود از طرح‌های جذابی مانند معافیت از پرداخت هزینه ثبت سند و روش‌های متنوع پرداخت هزینه ملک استفاده می‌کنند.

 Chris Hobden، رئیس بخش مشاوره‌های راهبردی در شرکت Chestertons Mena گفت: «در سال 2022، به دلیل تکمیل ساخت واحدهای جدید و افزایش تعداد واحدهای پیش‌فروش شده، شاهد بازاری رقابتی خواهیم بود و پیش‌بینی می‌کنیم شرکت‌های توسعه املاک برای جذب خریداران، به ارائه طرح‌های تشویقی خود ادامه دهند».

وی افزود: «استقبال خریداران خارجی ملک در سال 2022 نیز همچنان چشمگیر خواهد بود».

به گفته آقای Hobden، در پی آن که شرکت‌های توسعه املاک در دبی و ابوظبی خبر از افزایش معاملات در نیمه دوم سال 2021 می‌دهند، پیش‌بینی می‌شود در سال آینده، خانه‌های پیش‌فروش شده، نقشی پررنگ‌تر در مجموع فروش بازار املاک داشته باشند.

وی همچنین بیان کرد: «پیش‌بینی می‌کنیم طی سال 2022 نیز شاهد تداوم تقاضای گسترده مشتریان در بازار املاک باشیم. به دلیل عواملی از جمله ادامه روند دورکاری و استقبال از طرح ویزای دورکاری کشور امارات، خصوصاً مناطقی که رو به ساحل قرار گرفته‌اند موردتوجه خریداران نهایی و مستاجرین قرار خواهند گرفت».

به گفته Cyril Lincoln، معاون اجرایی و رئیس جهانی بخش خدمات مالی، مشاوره، سرمایه‌گذاری و سازمانی بانک مشرق، نمایشگاهExpo 2020 که از اول اکتبر آغاز به کار کرده و تا مارس 2022 نیز ادامه دارد، موجب افزایش تقاضا در بازار ملک نیز خواهد شد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";