اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / تغییرات بوجود آمده در بازار املاک و مستغلات در سال 2021: آنالیز بازدهی بازار

تغییرات بوجود آمده در بازار املاک و مستغلات در سال 2021: آنالیز بازدهی بازار

Matthew Sexton، مدیر عامل SAY Studio، که یک شرکت طراحی و معماری واقع در دبی می‌باشد، در خصوص تغییراتی که طی دوازده ماه اخیر در بازار املاک کشور امارات ایجاد شده و همچنین عوامل تاثیرگذار بر چشم انداز بازار در سال 2021، به بحث و تبادل نظر پرداخت.

بعنوان یک شرکت طراحی و معماری، گرایش های اصلی در مناقصه‌‎های برگزار شده طی سه ماه چهارم سال 2020، شاهد افزایش چشمگیر تعداد پروژه‌های چند کاربری (mixed-use developments که به پروژه ها و بنا هایی گفته می شود که هم محل کار و هم محل زندگی و تفریح هستند) و پروژه‌های بزرگ بازسازی هتل‌ها برای سازگار شدن با بافت شهری، بوده ایم. همچنین شاهد یک پدیده کاملا جدید بودیم و آن هم بوجود آمدن مناقصات بیوشیمیایی بوده که عمدتاً در دبی برگزار شده اند.

در دوران همه گیری ویروس کرونا، ساخت و سازها در امارات متوقف نشده، اما با این حال تاخیرهایی در روند تکمیل پروژه‌ها شاهد بودیم که دلیل اصلی آن کاهش تعداد کارگران حاضر در کارگاه‌ها بوده زیرا طبق پروتکل های بهداشتی  تعداد کارگرانی که بصورت همزمان روی پروژه فعالیت می کردند، لازم بود محدود شود. طبق گزارش GlobalData در مورد صنعت ساخت و ساز دبی، افت 1.9 درصدی این صنعت در شهر دبی که سال گذشته رخ داد، نسبت به سایر کشور های حوزه خلیج فارس که با تعطیلی کامل ساخت و ساز مواجه بودند، آنچنان زیاد نبود. پیش بینی می‌شود صنعت امارات، امسال شاهد رشد 3.8 درصدی باشد و همچنین پیش بینی می شود که صنایع حمل و نقل و گردشگری، بیشترین رشد را در میان تمام صنایع این کشور داشته باشند. همچنین به نظر می‌رسد روند رو به رشد صنعت از هم اکنون آغاز شده باشد. اصولاً از نظر بنده، صنعت گردشگری رو به بهبود می‌باشد اما اکثر گردشگران به دنبال اقامت‌های کاری و بلند مدت هستند.

به نظر می رسد شرکت‌های اصلی و تاثیرگذار بر صنعت ساخت و ساز، توانسته‌اند به راه حل‌هایی برای گشودن گره‌های بوجود آمده در این صنعت دست یافته و همچنین توانسته‌اند با گسترش استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند شبیه سازهای دیجیتالی(BIM)، پهپادها و واقعیت مجازی، هزینه‌های اضافی ساخت را به کمترین میزان ممکن رسانده و بدین ترتیب روند احیا شدن صنعت ساخت و ساز را تسریع ببخشند. تصویب آیین‌نامه جدید ساخت و ساز دبی نیز پیشرفت مثبتی بوده و این آیین نامه جدید مجموعه‌ای از قوانین و استانداردهای جدید را در بر گرفته که هدف آنها کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساده سازی مقررات ساختمانی می‌باشد.

همه گیری ویروس کرونا، اگرچه مانعی جدی برای رشد منطقه خاورمیانه بوده ، اما تاثیرات مثبت غیر مستقیم مانند تغییر کردن اولویت‌های سرمایه‌گذاری و انتقال آن به بخش‌های دیگر صنعت شده است. با شروع سال 2021، مشاهده می‌کنیم که دولت اقدام به‌ سرمایه‌گذاری‌های کوتاه و بلند مدت در زیر ساخت‌های فیزیکی کرده و همچنین قوانین مالی و آیین نامه‌ها را اصلاح کرده تا بتواند قبل از آغاز نمایشگاه Expo یک جهش مثبت در صنعت ساخت و ساز ایجاد نماید.

 طبق گزارش MarketLine مورخ سپتامبر 2020 در مورد “ساخت و ساز در امارات متحده عربی”، صنعت ساخت و ساز  طی سال  2019 معادل 84.4 میلیارد دلار درآمد داشته، همچنین بخش غیر مسکونی با درآمد کل 56.6 میلیارد دلار، 67 درصد از این درآمد را به خود اختصاص داده است. طبق مشاهدات ما بخش غیر مسکونی (ما در این گزارش پروژه‌هایی که چند کاربری هستند (mixed-use developments) را جزء بخش غیر مسکونی حساب می‌کنیم) امسال سهم بیشتری از بازار فروش را به خود اختصاص داده است.  براساس آنچه تاکنون دیده‌ایم، انتظار می‌رود كه به زودی بخش غیر مسکونی 75 درصد از بازار مسکن را در بر گیرد.  طبق گزارش MEED وMashreq industry در مورد الگوهای موجود در صنعت ساخت و ساز، پیش بینی می‌کنیم که 82 درصد از پروژه‌های جدید امسال در سراسر خاورمیانه، املاک غیر مسکونی بوده و همچنین مورد انتظار است 37.5 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های این منطقه، در پروژه‌های چند منظوره انجام گیرد.

ما هم اکنون در حال فعالیت بر روی  چند پروژه با کاربری چند منظوره (mixed-use developments) هستیم. یکی از این پروژه‌ها در شهر ابوظبی واقع شده که هدف آن میزبانی از کسب و کارهای کوچک و متوسط در پایتخت کشور امارات می‌باشد.  این پروژه که در سال 2022 تکمیل می‌شود، محیطی برای زندگی و کار در اختیار ساکنین خود قرار می‌دهد که با هدف میزبانی از کسب و کارهای کوچک، متوسط و حتی کسب و کار های بزرگتر بین‌المللی، که در حال ارائه پیشنهادات خود به خاورمیانه هستند، طراحی شده‌اند. ما معتقدیم این پروژه اولین نمونه در نوع خود خواهد بود و استاندارد جدیدی را برای املاک با کاربری چند منظوره در منطقه تعیین خواهد کرد. این پروژه به ساکنین امکان دسترسی به پروانه کسب در شهر ابوظبی را می‌دهد، به این معنی که آنها می‌توانند در یک محله زندگی کرده و همچنین کار کنند. با ظهور نمایشگاه  Expo انتظار می‌رود که شاهد پروژه‌های بیشتری با کاربری چند منظوره باشیم.

ساخت و ساز بنای نمایشگاه Expo 2021 دبی همچنان با سرعت ادامه داشته و با وجود اینکه همه گیری بیماری کرونا هنوز متوقف نشده و نگرانی در خصوص تأثیر این ویروس بر سفرهای بین‌المللی، برنامه ریزان همچنان انتظار دارند 25 میلیون بازدیدکننده در طول این رویداد شش ماهه به دبی سفر کنند.

انتظار می‌رود شروع نمایشگاه Expo با بهبود کلی فعالیت اقتصادی همزمان بوده و پیش‌بینی می‌کنیم که این نمایشگاه موجب رونق بموقع صنعت گردشگری، خرید و فروش و هتلداری ایفا کند، زیرا این بخش‌ها آسیب زیادی از ویروس کرونا متحمل شده‌اند.ممکن است بازار املاک نیز در این برهه زمانی، رونق پیدا کند.

پیش بینی می‌شود نمایشگاه اکسپو (Expo)، 25 میلیون بازدید کننده را به خود جذب نماید که 17 میلیون نفر از آنها خارجی خواهند بود. انتظار می رود، این امر موجب  می شود که  صنایع گردشگری و هتلداری و شرکت های ساخت و سازی که با این صنایع همکاری می کنند رونق یابند. هتل‌ها و اقامتگاه‌های با کیفیتی که در نزدیکی این نمایشگاه قرار دارند، بدون شک در بازه ی اکتبر 2020 تا آوریل 2021 درآمد بیشتری خواهند داشت. هتل‌های واقع در مناطق اصلی دیگر شهر نیز مانند مارینا، DIFC و به احتمال زیاد Business Bay که میزبان چندین مرکز تجاری و هتل بوده، لازم است تلاش کرده و بخشی از این بازدید کنندگان را جذب کنند. اگر صاحبان هتل‌ها قصد دارند که با جذب بخشی ازشرکت کنندگان نمایشگاه دبی، درآمد خود را در سال جاری افزایش دهند، لازم است در نوسازی فضا‌های عمومی هتل خود سرمایه‌گذاری نمایند. ما از هم اکنون شاهدیم که بسیاری از هتل‌ها پروسه نوسازی بناهای خود را آغاز کرده و شرکت ما نیز با برخی از این هتل‌ها برای نوسازی قرارداد همکاری منعقد کرده است. اکثر پروژه هایی که ما در آن سهیم هستیم، در زمینه نوسازی و بازسازی بناهای قدیمی و مطابق کردن آنها با بافت محلی است.

صنعت ساخت و ساز می‌تواند با نوآوری از تهدیدها، فرصت بسازد. در دنیای امروز پروژه‌ها و راه حل‌ها باید مردم محور باشند، تا معیارهای توسعه پایدار که توسط دولت امارات متحده عربی تعیین شده را برآورده سازند. سال 2021 مطمئناً سال تغییر خواهد بود و انتظار می‌رود تا 3 ماه سوم سال جاری، شاهد افزایش چشمگیر ساخت و سازها باشیم.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";