اخبار صنعت / افزایش اعتماد سرمایه گذاران، رونق بخش بازار املاک و مستغلات در سال 2020 است.

افزایش اعتماد سرمایه گذاران، رونق بخش بازار املاک و مستغلات در سال 2020 است.

با استناد بر داده های دپارتمان اراضی دبی (DLD)، رونق معاملات املاک در ماه دسامبر در سال 2020، موجب افزایش معاملات سالانه به میزان 35400 مورد، به ارزش 72/47 میلیارد درهم شده است.    

طبق یافته های بدست آمده از دهمین نسخه شاخص Mo’asher، دپارتمان اراضی دبی با همکاری وبسایت رسمی Property Finder که افزایش شاخص فروش رسمی در دبی را نشان میدهد؛ در ماه دسامبر، دبی رکورد 3.751 معامله به ارزش 72.47 میلیارد درهم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.                                                   

Latifa Ibrahim Ahmed، مدیر بخش مطالعات وتحقیقات املاک و مستغلات در وزارت اراضی دبی گفت: “این داده ها مهر تاییدی بر قدرت بخش املاک و مستغلات و اقتصاد کلان دبی و امارات است که نقش بسزایی در تقویت اعتماد سرمایه گذاران و بازگشت فعالیت موثر به این بخش، خصوصا در سه ماه اخیر، داشته است.”

این استراتژی موفقیت آمیز در بهبود وضعیت کووید 19، امارات متحده عربی را قادر به بهبود تدریجی کرده است که در نتیجه باعث باز شدن کامل بخش های مختلف در کشور شده است.

Latifa  همچنین گفته است: “داده های ماه دسامبر نشان دهنده آغاز روند بهبود است که با گشایش تدریجی نمایشگاه دبی  و بازارهای جهانی جنب و جوش  بیشتری نیز پیدا خواهد کرد.”

چند ماه قبل در سال 2020 بازار فوق العاده عالی برای بازار های  ثانویه فراهم شد. ماه های دسامبر و نوامبر هر دو رکورد دار معاملات فروش این بازار ها در هفت سال گذشته هستند.

در دسامبر سال 2020، شاهد 2579 معامله ثانویه به ارزش 6.22 میلیارد دلار بوده ایم که این آمار، 9.7 درصد بیشتر از نوامبر 2020 است؛ در حال حاضر ماه دسامبر رکورد دار فروش در بازار ثانویه بوده است.  

طبق این گزارش؛ ما در نمودار V شکل بهبود قرار داریم و با یک نگاه اجمالی  به پایین ترین نرخ موجود که در ماه می است ( 1.452 مورد معامله) متوجه بازگشت 270 درصدی بازار می شویم.

سه ماه چهارم سال 2020 با 11.064 معامله فروش به ارزش 22.07 میلیارد درهم، قوی ترین عملکرد را در خصوص افزایش قیمت و ارزش داشته است.

در سال 2020، در مجموع 12.958 معامله به ارزش  87.20 میلیارد درهم ثبت شده است که تقریباً 100 درصد آن مربوط به بازار ثانویه  بوده است. در سال گذشته این تغییرات مثبت در توسعه املاک آماده تحویل با افزایش ساکنین، که امروزه به جای اجاره ملک به دنبال فرصتی مناسب برای خریداری ملک هستند، پیشبینی شده بود.

به گفته Lynnette Abad، مدیر تحقیق و داده Property Finder؛ در مورد سال 2020، حداقل می توان گفت سال بدی نبود. وقتی صحبت از املاک مسکونی می شود، باید گفت ما از همان ابتدا در  Property Finder می دانستیم این همان عامل تأثیرگذار بر بازار است. 

افزایش علاقه مردم به ارتقا سبک زندگی خود در پی کاهش محدودیت ها، از جمله دلایل بازگشت قابل توجه بازار املاک و مستغلات  است. البته با وجود قیمت های شگفت انگیز مسکن و پائین ترین نرخ بهره وام، چنین فرایندی دور از تصور هم نبود. 

با توجه به آخرین تحقیقات شرکت خدمات املاک و مستغلات Chestertons؛ بخش مسکونی دبی در نیمه دوم سال 2020 بطور قوی شاهد افزایش فروش املاک تکمیل شده و تقاضای مستاجران برای مجتمع های ویلایی به بهره برداری رسیده  بود.

یافته ها نشان میدهند؛ با افت حدود 14 درصدی بهای کل فروش املاک مسکونی در دبی، از 64.34 میلیارد درهم در سال 2019 به عدد 55.46 میلیارد درهم در سال 2020، در طول نیمه دوم سال گذشته فروش املاک آماده تحویل از 15.99 میلیارد درهم  به 35.5 درصد به ارزش 21.67 میلیارد درهم افزایش یافته است. 

مطالب مشابه