اخبار صنعت / شیخ محمد طرح بزرگ توسعه شهری دبی ۲۰۴۰ را اجرا میکند.

شیخ محمد طرح بزرگ توسعه شهری دبی ۲۰۴۰ را اجرا میکند.

شیخ محمد، نایب رئیس، نخست وزیر امارات و حاکم دبی طرح جامع و بلند پروازانه دبی 2040 را از روز شنبه 13 مارس آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی WAM: در طرح توسعه پایدار شهری، مساحت فضایی که که به فضای سبز، مکان های تفریحی و پارک های عمومی اختصاص داده شده است دو برابر در نظر گرفته شده اند.

ذخایر طبیعی و مناطق روستایی 60 درصد از کل مساحت امارات را تشکیل می دهند. چندین دالان سبز برای اتصال مناطق خدماتی، مناطق مسکونی و محل کار در نظر گرفته شده است تا تردد عابران پیاده، دوچرخه و سایر وسایل نقلیه را در سطح شهر تسهیل و تشویق کند.

فضای اختصاص داده شده به هتل ها و فعالیت های توریستی نیز 134 درصد افزایش خواهد یافت، این در حالی است که فعالیت های بازرگانی نیز تا سقف 168 کیلومتر افزایش خواهند یافت.

این طرح شامل افزایش فضای اختصاص یافته به فعالیت های تحصیلی و سلامتی  تا سقف 25 درصد و همچنین افزایش مساحت ساحل های عمومی تا سقف 400 درصد در سال 2040 است.

طرح جامع شهری دبی بر توسعه و سرمایه گذاری در پنج مرکز اصلی شهری، سه مرکز موجود و دو مرکز جدید متمرکز است. سه مرکز شهری موجود، شامل موارد زیر است: محله های تاریخی دیره و Bur بعنوان قطب مالی شهر، داون تاون و بیزینس بی بعنوان مرکز گردشگری و تفریحی، مارینا و JBR بعنوان قطب اصلی گردشگری بین الملی و اوقات فراغت.

دو مرکز جدید نیز شامل مرکز Expo 2020 و مرکز Silicon Oasis دبی است که به ترتیب با عناوین: 1.قطب مسکن ارزان قیمت، کانون اصلی نمایشگاه ها، گردشگری و تدارکات 2.مرکز علمی و فناوری خدمات شناخته می شوند.

برخی از اولویت های اصلی این طرح جامع، شامل بهبود کارایی استفاده از منابع، توسعه جوامع پر جنب و جوش، سالم و فراگیر و همچنین دو برابر کردن مناطق سبز و اوقات فراغت و همچنین پارک های عمومی است.

این برنامه تلاش می کند تا در کنار توسعه و برنامه ریزی یک دیتا بیس قوی برای پشتیبانی از تصمیمات، از طریق ایجاد فضاهای خالی شهری برای استفاده از حمل و نقل عمومی، پیاده روی و دوچرخه سواری و استفاده بهینه از زیر ساخت ها تشویق کند.

این برنامه همچنین به دنبال تعریف معادل های پایدار و انعطاف پذیر برای جابجایی، تقویت فعالیت اقتصادی و همچنین جذب سرمایه های خارجی به بخش های جدید است.

اهداف دیگر شامل افزایش پایداری محیط زیست، حفاظت از میراث فرهنگی و شهری امارات و همچنین تدوین قانون و مدل حاکمیت برنامه ریزی است.

طرح جامع جدید هفتمین نوع از طرح های از تدوین شده در امارات از سال 1960 است.

جمعیت دبی بین سال های 1960 و 2020، 80 برابر شده است و از 40،000 نفر در سال 1960، به 3/3 میلیون نفر در پایان سال 2020 رسیده است و شامل 200 ملیت مختلف است.

در مدت مشابه مساحت شهری و ساخته شده در امارات از 3.2 کیلومتر مربع، 170 برابر افزایش یافته است.

هدف از این طرح، تثبیت توسعه شهری امارات است که تاکید آن استفاده بهینه از فضای خالی موجود و تمرکز بر توسعه در بخش های شهری موجود است.

مراکز خدمات یکپارچه در سراسر دبی با سهولت دسترسی ایجاد خواهند شد. این طرح همچنین به دنبال افزایش کیفیت زندگی در شهر و در عین حال افزایش تراکم جمعیت در اطراف ایستگاه های اصلی حمل و نقل عمومی است.  

پیش بینی می شود تعداد ساکنان دبی تا سال 2040، از 3.3 میلیون نفر در سال 2020 به 5.8 میلیون نفر افزایش یابد، در حالی که جمعیت روزانه از 4.5 میلیون نفر در سال 2020 به 7.8 میلیون نفر در سال 2040 افزایش می یابد.

این طرح جامع دسترسی عادلانه به امکانات ، خدمات و فرصت های سراسر شهر را برای همه ساکنان فراهم می کند.

در این طرح سلسله مراتبی نیز برای جوامع شهری تعریف شده است که بزرگترین آن ها امارات است.

هر یک امارت شامل پنج شهر اصلی است که در اطراف هر یک از آن ها پنج مرکز اصلی شهری با جمعیت 1 تا 1.5 میلیون نفر ساخته شده اند.

بعد از شهر ها، بخش ها هستند که جمعیتی بین 300،000 تا 400،000 نفر دارند. به این ترتیب هر بخش با حدود 70.000 تا 125.000 نفر جمعیت، هر منطقه با جمعیتی بین 20،000 تا 30.000 نفر، هر مجتمع با 6000 تا 12000 نفر جمعیت و سرانجام هر محله با 2000 تا 4000 نفر جمعیت در نظر گرفته شده است.

خدمات انرژی و دولتی مانند بیمارستان ها، مدارس، مراکز خدمات و مراکز تفریحی همچنین  زیرساخت ها و سیستم های حمل و نقل در سراسر دبی بر اساس این سطح بندی، برنامه ریزی می شوند.

طرح جامع شهری دبی 2040؛ مکمل طرح توسعه Hatta است، که چارچوبی برای توسعه همه جانبه منطقه ایجاد کرده است.

طرح توسعه Hatta با مشارکت بخش خصوصی انجام می شود و هدف آن ارتقا گردشگری در منطقه است.

شیخ محمد گفت که این طرح جامع به مفاهیم “بهترین کیفیت زندگی در جهان” و “بالاترین استانداردهای زیرساخت ها و امکانات شهری” معنا خواهد بخشید.

شیخ محمد گفت: ” ما با الهام از بهترین شیوه های جهانی و انطباق آنها با نیازهای محلی، الگوی توسعه ای ایجاد کرده ایم که بهترین کیفیت زندگی را ارائه می دهد و شرایط را برای رونق پایدار ایجاد می کند.”

اولین طرح جامع در سال 1960 مطرح شد که شامل پروژه هایی مانند افتتاح پل Al Maktoum و فرودگاه بین المللی دبی بود. طرح دوم که در سال 1971 رونمایی شد شامل ساخت بندر و مرکز تجارت جبل علی بود.

سومین طرح جامع توسعه که در سال 1985 آغاز شد شامل تأسیس خط هوایی امارات و اولین منطقه آزاد در جبل علی بود. چهارمین برنامه جامع که در سال 1995 به نمایش درآمد، شامل ساخت مرکز مالی بین المللی دبی، نخل جمیرا و مرکز فضایی محمد بن راشد بود.

پنجمین برنامه جامع شهری در سال 2008، زمانی آغاز شد که جمعیت دبی 1.5 میلیون نفر بود و شامل افتتاح مترو دبی، فرودگاه آل مکتوم در Dubai South  و ساخت ترمینال 3 در فرودگاه بین المللی دبی بود.

ششمین برنامه رونمایی شده در سال 2012، شامل افتتاح کانال آب دبی، پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم و همچنین راه اندازی پروژه موزه آینده بود.

مطالب مشابه