اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / آمادگی برای بازسازی شیوه های ساخت و ساز در امارات متحده عربی

آمادگی برای بازسازی شیوه های ساخت و ساز در امارات متحده عربی

بر اساس گزارش اخیر RICS، نهاد نظارت بر ساخت و ساز جهانی؛ علی رغم کاهش فعالیت های ساختمانی امارات در سه ماهه آخر سال 2020 ، تمرکز بر پروژه های زیرساختی نشانه  واضحی از بهبود پس از Covid-19 است.

شاخص فعالیت ساخت و ساز RICS برای امارات متحده عربی، بهبود مداوم نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته را نشان می دهد. این بازار در ربع چهارم سال با کاهش 28 درصدی مواجه شد، این در حالی است که این عدد در ربع سوم سال 2020، 30 درصد و  در ربع سوم همان سال 50 درصد بوده است که نشان دهنده بهبود در این بخش است.

Shadaab Shabbir Patel، مدیر عامل املاک Oscar، که چندین ‘خانه مناسب با شرایط مستاجران’ را (مثلAl Furjan  وDiscovery Gardens ) در JVC احداث کرده است  می گوید: با وجود همه گیری، فعالیت های ساختمانی در امارات متحده عربی بدون هیچ گونه وقفه ای ادامه داشته و پروژه ها به موقع تحویل داده شده اند.

استفاده سیستماتیک از ابزارهای مدرن در ساخت، کیفیت بالایی را به صاحب خانه ها تضمین می کند. با این حال، در پی افزایش قیمت متریال ساخت و ساز هزینه های مربوطه نیز افزایش یافته است و ما به عنوان سازنده باید بیشتر مراقب باشیم تا هزینه ها را کاهش دهیم.

Andrew Knight، تفسیرگر PropTech  و متخصص استاندارد های RICS می گوید: كشورهای مختلف در سطح جهان همچنان به دنبال راه هايي براي بازگشت از تاثیرات مخرب Covid-19 هستند و بخش ساخت و ساز همیشه بعنوان یک کاتالیزور برای راه اندازی مجدد اقتصاد عمل کرده است.

Gavin Britton، مدیر فناوری UAE Atkins (گروه مشاورین مدیریت پروژه و مهندسی طراحی) و عضو گروه SNC-Lavalin: از سوی بخش املاک و مستغلات شاهد اعمال فشار برای حرکت بیشتر بسوی  تکنولوژی 4.0 برای طراحی، تهیه و ساخت ملک از طریق این فن آوری مدرن هستیم که از طریق اتخاذ عملیات خودمختار، یافتن راه های جدید برای طراحی ، تهیه و ساخت املاک از طریق فن آوری های مدرن مانند چاپ سه بعدی و ابزار های پیشرفته در مرحله پیش ساخت ممکن است.   

Britton گفت: “صنعت ساخت و ساز امارات متحده عربی از زمان شیوع بیماری همه گیر Covid-19 در مارس سال گذشته شاهد افزایش استفاده از پهباد ها بوده است.

پهباد ها، هواپیماهای کوچک بدون سرنشین، برای جمع آوری داده های تصویری مفید هستند که می توانند برای ارزیابی وضعیت ملک و ایجاد مدل های سه بعدی مفید باشند. “

وی افزود: “ما همچنین شاهد استقبال ویژه مشتریان از سرمایه گذاری در فناوری های دیجیتال و ارائه راه حل های نوآورانه برای بهینه سازی روند ساخت و ساز و تحویل کارآمد پروژه های جدید هستیم.”

Britton می گوید در این بخش، فن آوری هایی مانند رباتیک به طور گسترده ای برای بهبود ایمنی و کاهش زمان ضبط اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. او می گوید: “همه گیری باعث شده ما روش های جدیدی برای کار با تعداد کم تری از افراد در محیط ساخت و ساز اتخاذ کنیم.”

فناوری مشترک

Prasoon Srivastava، مدیر استودیو طراحی Prasoon ، می گوید: ساخت و ساز به نوبه خود صنعت پیچیده ای است که در آن قطعات متحرک بی نهایت و افراد باید تحت شرایط انحصاری و دقیق کار کنند تا یک پروژه منحصر به فرد بوجود بیاید.

وی افزود: “فرآیندهای مختلف، مراحل پروژه، تیم ها و غیره معمولاً در یک محیط ایزوله کار می کنند و در آن همکاری می کنند و نه با یکدیگر.

با این حال، آخرین مداخلات وابسته به تکنولوژی در اکوسیستم مدیریت پروژه، با رویکرد ‘محیط داده مشترک’ به این چشم انداز سرعت می بخشد. “

“این طرح که دارای مزایای متعدد است به تمام فرآیندها، تیم ها، داده ها، برنامه ها، ساخت و سازها و همکاری های انجام شده در یک پروژه یکپارچگی می بخشد.”

وی همچنین توضیح داد قرارگیری اطلاعات پروژه ها در سیستم های هوشمند، به طور موثر تمام داده های ممکن را ضبط می کند تا قابلیت مشاهده مراحل فعلی پروژه و پیش بینی نتایج آینده را براحتی ممکن سازد.

تمامی داده های بدست آمده قابلیت این را دارند تا با تبادل اطلاعات، از یکدیگر جدا ناشدنی بمانند. استفاده از تکنولوژی در ساخت و ساز با به روزرسانی بی درنگ روند عملیات احداث، ارائه پروژه متناسب با بودجه های مختلف، نقشه و کیفیت آن را نیز تضمین می کند.

وی افزود: “با توجه به حجم گسترده داده های منحصر بفرد هر پروژه ساختمانی، استفاده از رباتیک و هوش مصنوعی ضروری است. پهباد ها، حسگرهای ضبط داده های محیط کار و ربات ها می توانند ضبط سریع داده ها را تضمین کنند. استفاده از رباتیک در چاپ سه بعدی، مراحل پیش ساخت، تولید و عرضه باعث کاهش آمد و شد در محل کار می شود و به تحویل بموقع پروژه کمک می کند.”

فناوری ساخت و ساز

اخیرا از تکنولوژی ساخت، در صنعت ساخت و ساز امارات نیز استفاده میشود.

در سال ۲۰۱۶، اولین ساختمانی که با روش پرینت سه بعدی در Emirates Towers complex ساخته شده بود افتتاح شد.

Nathon Hones ، مدیر ارشد عملیاتی و عضوی از مجمع Carter که یک شرکت چند منظوره در مبحث مدیریت پروژه است، گفت: “این پروژه مرحله ۱۷ روزه پرینت سه بعدی سیمان و پلیمر را پشت سرگذاشت و نهایتا در ۴۸ ساعت ساخته شد.”

او همچنین توضیح داد؛ محدودیت هایی که در قالب برداری های سه بعدی وجود دارد، مزایایی نظیر یکپارچگی در طراحی، سرعت در ساخت و ساز، دقت بالا و زمان کوتاه تر را به ساخت و ساز می بخشد و باعث برخورداری آن از قابلیت های بیشتر می شود.

او همچنین افزود؛ از جمله مدل های مشابهی که در حال حاضر در حال کسب محبوبیت هستند میتوان به واقعیتِ افزوده، هوش مصنوعی و مدلسازی اطلاعات ساختمان اشاره کرد.

او افزود؛ امروز پهباد ها ابزار های کارامدی برای مدیریت پروژه و نظارت بر روند ساخت و ساز هستند‌. بعنوان مثال ما پروژه عظیم و چند منظوره گروه املاک IMKAN، مجتمع Al Jurf  در ابوظبی، که ما نیز سهم کوچکی در توسعه آن داشتیم.

عوامل اجرائی این پروژه برای پیشرفت هر چه دقیق تر مراحل ساخت و ساز و شناسایی راهکارهای کارآمد در نقشه کشی راه، از پهباد ها استفاده می کردند.

این قبیل پیشرفت های وابسته به تکنولوژی، جایگزین دوربین های استاتیک سنتی شده اند (دوربین های راهنمایی رانندگی و دوربین های نصب شده روی داربست ها) که قادر نیستند تصویر کامل روند ساخت و ساز را در محیط عظیم ساخت و ساز ضبط کنند.

مدلسازی اطلاعات ساختمان

BIM  یا همان مدلسازی اطلاعات ساختمان، روز به روز طراحان، پیمانکاران و توسعه دهندگان بیشتری را به تاکید بر اهمیت تصویر برداری پنج بعدی برای مدلسازی فیزیکی و عملیاتی از ساختمان تشویق می کند.

امروزه ایجاد مدل سه بعدی CAD از ساختمان ها، که همه طراحان و مهندسین را وادار به استفاده از یک طرح منسجم در طراحی ساختمان می کند، با توجه به شرایط دور کاری و محدودیت های رفت و آمد در حال حاضر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

Knight همچنین توضیح داد BIM به ساخت و ساز و طراحی محدود نیست و با قابلیت تسلط بر مراحل ساختمان و پروژه سازی، متخصصین را قادر به پیشبینی چرخه زندگی ساختمان ها کرده است. این ویژگی نه تنها بودجه و هزینه را لحاظ میکند، بلکه پایداری، سازگاری با انرژی و روند تکمیل تا احداث سازه را نیز بررسی می کند.

BIM همچنین قابلیت اتصال به داده های واقعی از حسگر ها و تجهیزات را دارد، که از طریق اتصال 5g به اینترنت ممکن است. این ویژگی برای پروژه هایی که سهامداران متعدد دارند مفید است. استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده AR نیز در محیط های ساخت و ساز افزایش یافته است.

Honesگفت: “دریکی از پروژهای عظیم در ابوظبی، صاحب پروژه برای فروش کارآمد مشتاق به استفاده از هِدسِت های AR بود. چرا که پروژه در یک محوطه ساخت و ساز و در نیمه مرحله زیر سازی بود و برای خریداران این حقیقت که ویلاهایشان قرار است اینجا ساخته شود خوشایند نبود.

در اینجا تکنولوژی AR به مشتریان کمک میکند تا از طریق تصویر سازی شکل ظاهری ویلا، محوطه سازی و چشم انداز اطراف از قسمت های مختلف ویلا را در آینده ببینند. این تکنولوژی کمک شایانی به خریدارن بالقوه است تا زیبایی سرمایه گذاری خود و پیشرفت آن را ببینند.”