اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / اولویت های طرح تبدیل دبی به پایتخت صنایع خلاق جهان تا سال 2025 مشخص شدند

اولویت های طرح تبدیل دبی به پایتخت صنایع خلاق جهان تا سال 2025 مشخص شدند

هدف این طرح آن است که منطقه القوز (Al Quoz) چه از لحاظ امکانات تفریحی و چه از لحاظ امکانات مورد نیاز برای کار و اشتغال، به یک قطب منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود تا طراحان و افراد خلاقی که قصد سکونت در آن را دارند، بتوانند آینده شغلی و حرفه ای خود را بسازند.  

مقامات عالی رتبه این شهر، برای اولین بار گرد هم آمدند تا طرحی ارائه دهند که طبق آن، بتوانند مرکز صنایع خلاق القوز (Al Quoz Creative Zone) و در پی آن، شهر دبی را تا سال 2025 تبدیل به پایتخت اقتصاد خلاق جهان کنند.

 اولویت‌های مطرح شده در این طرح به ترتیب، تصویب کردن یک نوع جدید ویزا به نام ویزای فرهنگی (cultural visa) که باعث سهولت تردد مهاجرین به این شهر می‌شود، ایجاد یک کمپین تبلیغاتی برای جذب استعدادهای برتر، ساخت پیاده‌رو های جدید در سطح شهر، تعویض نام خیابان‌ها در این منطقه برای تشویق صاحب خانه‌ها به اجاره دادن ملک‌های خود به افراد خلاق هستند.

طی بیانیه منتشر شده در روز شنبه، مقرر شد که یک پلتفرم جدید در Invest in Dubai (به معنی سرمایه گذاری در دبی است که یک طرح دولتی برای تشویق سرمایه گذاران خارجی می‌باشد. سرمایه گذاران می توانند طرح‌های اقتصادی خود را ارائه داده و در صورت تاًیید طرحشان از طرف دولت امارات حمایت شده و یا عضو این برنامه شوند) به نام عضویت در طرح مرکز صنایع خلاق القوز (Al Quoz Creative Membership) ایجاد شود.

شيخه لطیفه بنت محمد بن راشد آل مکتوم، رئیس سازمان هنر و فرهنگ دبی ( نام اصلی  Dubai Culture & Arts Authority یا به اختصار Dubai Culture )، بیان کرد: به استعداد و پشت کار اعضای هیئت طرح مرکز صنایع خلاق القوز (Al Quoz Creative Zone) اطمینان کامل داشته و باور دارد آنها با همکاری هم، این پروژه را با موفقیت به اتمام خواهند رساند.

اظهارات وی در اولین جلسه کمیته طرح مرکز صنایع خلاق القوز ارائه شد. در این جلسه، پیشنهادی جامع برای مدیریت پروژه، با هدف توسعه یک اکوسیستم یکپارچه برای حمایت از افراد خلاق، نوآوران فرهنگی و کارآفرینان مورد بحث قرار گرفت.

در این طرح عنوان شده، مقامات شهر دبی تصمیم دارند منطقه القوز (Al Quoz) را تبدیل به یک قطب منطقه‌ای و جهانی، چه از لحاظ امکانات تفریحی و چه از لحاظ امکانات مورد نیاز برای کار و اشتغال، برای طراحان و افراد خلاقی نماید که می‌خواهند در آنجا ساکن شده و آینده شغلی و حرفه ای خود را بسازند. 

در این جلسه همچنین در مورد تصویب سیستم راهبری پروژه، اهداف، شاخص‌های پیشرفت آن و همینطور کارهایی که باید انجام شوند تا قسمت اول این برنامه 100 روزه به اتمام برسد، بحث و تبادل نظر شد.

شیخه لطیفه اظهار کرد: این پروژه منحصر به فرد بوده و اهداف بلندپروازانه ای دارد. ما می‌خواهیم که این طرح بهترین الگو برای یک اکوسیستم خلاق در سطح منطقه‌ و جهان باشد. ما امید زیادی به موفق شدن این پروژه بی نظیر داریم و من به شایستگی کامل همه اعضای کمیته و توانایی آنها برای رسیدن به اهدافمان اطمینان دارم.

مطر محمد الطایر(Mattar Mohammed Al Tayer) مدیرکل و رئیس سازمان راه و ترابری دبی و نایب رئیس کمیته پروژه مرکز صنایع خلاق القوز بیان کرد: چهارچوب کلی این طرح 100 روزه و شیوه تقسیم بندی آن به گام‌های کوچکتر در این جلسه تصویب شد. این امر پیشرفت بزرگی در جهت تبدیل منطقه القوز به یک مرکز یکپارچه برای جذب افراد خلاق و نوآور از سراسر جهان است.

نتیجه این طرح، پدید آوردن یک مقصد فرهنگی و هنری برای گردشگران خواهد بود.”

داوود الحاجری(Dawoud Al Hajri) مدیر کل شهرداری دبی، افزود:

دبی همچنان به سمت تثبیت جایگاه خود بعنوان یک مقصد و مرکز برای اقتصاد خلاقانه پیش می رود. هدف رهبران دبی، فراهم کردن یک محیط ایده‌آل برای پرورش استعداد نسل های آینده و همچنین ایجاد بستری برای رسیدن به دست آوردهای بزرگ در زمینه‌های فرهنگی و نوآورانه است.

ما در کنار شرکایمان، از تمامی امکاناتی که در اختیار داریم در جهت پیشرفت در صنایع خلاق استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم القوز را تبدیل به یک قطب صنایع خلاق در سطح جهانی کنیم.

سامي الغمزی (Sami Al Qamzi) مدیر کل وزارت اقتصاد دبی (Dubai Economy) بیان کرد: این پروژه باعث افزایش سهم صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی امارات خواهد شد. همچنین هلال سعيد المری (Helal Saeed Almarri)، مدیر کل وزارت گردشگری و بازاریابی بازرگانی (Department of Tourism and Commerce Marketing)، افزود: ساخت چنین مرکز فرهنگی پویایی باعث می شود که جاذبه‌های فرهنگی و خلاق این شهر بیشتر شوند.

بر اساس دستورات شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در مورد تبدیل شهر دبی به پایتخت صنایع خلاق جهان تا سال 2025، شیخه لطیفه اعضای کمیته ایجاد شده برای اجرای پروژه  القوز را در ماه آوریل منصوب کرد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";