اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / اکثر وام‌گیرندگان مسکن سال ۲۰۲۰ در دبی، مصرف‌کنندگان نهایی بودند

اکثر وام‌گیرندگان مسکن سال ۲۰۲۰ در دبی، مصرف‌کنندگان نهایی بودند

به گزارش شرکت مشاور Mortgage Finder که در زمینه‌ی وام‌های مسکن فعالیت دارد، تقریباً 83 درصد از ساکنین دبی که در سال 2020، درخواست وام مسکن کرده‌اند، افرادی هستند که به دنبال خانه‌ای برای سکونت دائم می‌باشند.

از آنجا که در سال 2020، در کشور امارات، محدودیت‌های مسافرتی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-19 وجود داشت، می‌توان نتیجه گرفت که 97 درصد دریافت کنندگان وام مسکن در این سال، ساکن کشور امارات بوده‌‌اند.

Brendan Kennelly مشاور ارشد بخش وام مسکن در شرکت Mortgage Finder بیان کرد:

ما پیش‌بینی می‌کنیم به علت شروع واکسیناسیون عمومی در سراسر جهان، در ماه‌های پایانی سال 2021، شاهد بازگشت اتباع خارجی که متقاضی دریافت وام مسکن هستند به بازار املاک دبی باشیم.

وی همچنین افزود:

سرمایه‌گذارانی که مقیم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و اروپا، به خصوص بریتانیا، هستند معمولاً به سرمایه‌گذاری در امارات تمایل زیادی نشان می‌دهند.

به علت نرخ پایین بهره‌های بانکی و همچنین رشد 5 درصدی، نسبت وام بانک مرکزی امارات به ارزش ملک در ماه مارس 2020، گرفتن وام مسکن برای افرادی که برای نخستین بار به دنبال خرید ملک بوده و یا قصد ریفاینانس کردن وام خود هستند (ریفاینانس کردن وام مسکن به این معنی است که وام‌گیرنده، قبل از بازپرداخت کامل وام خود، قرارداد جدیدی با بانک وام‌دهنده منعقد کند که در آن شرایط پرداخت و نرخ بهره متفاوتی وجود دارد) بسیار مقرون به صرفه شد.

طبق این گزارش 51 درصد از مبلغ کل وام‌های مسکن به خرید ویلاها و خانه‌های ویلایی تخصیص داده شده در حالی که 49 درصد از آن، برای خرید آپارتمان بوده این مبلغ تقریباً به صورت مساوی تقسیم شده است.

آقای Kennelly همچنین افزود:

افزایش محبوبیت ویلاها و خانه‌های ویلایی در سال 2021 نیز ادامه دارد. این امر یکی از تغییرات دائمی ناشی از قرنطینه‌ها و محدودیت‌های تردد ناشی از کرونا می‌باشد زیرا آنها مسبب افزایش محبوبیت خانه‌هایی شدند که دارای فضای بیرونی، مانند باغ و استخر شنا، هستند.

بیشترین تعداد معامله ملک از طریق وام مسکن در این مناطق شهر دبی انجام شد

Dubai Marina (دبی مارینا), Arabian Ranches, Palm Jumeirah (پالم جمیرا), Dubai Hills Estate (دبی هیلز استیتز), Dubai Hills (دبی هیلز), Jumeirah Golf Estate (جمیرا گلف استیتز) Jumeirah Village Circle (جمیرا ویلج سیرکل)

همچنین طبق این گزارش در شهر ابوظبی بیشترین تعداد معاملات ملک از طریق وام مسکن در جزایر Yas،Saadiya و Al Reem به ثبت رسیده است.

در نیمه دوم سال 2020، پس از لغو محدودیت‌های تردد ناشی از کرونا، تعداد معاملاتی که از طریق وام مسکن انجام شده 40 درصد افزایش داشته است. به گزارش Mortgage Finder که زیرمجموعه گروه Property Finder می‌باشد، بیشترین میزان معاملاتی که به کمک وام مسکن انجام شده اند، در ماه اکتبر 2020 به ثبت رسید.

بودجه مربوط به املاک آماده تحویل، 65% از کل معاملات رهن را به خود اختصاص داد؛ با این حال تفاوت میان قیمت املاک و ارزش گذاری نهایی آنها در خانه‌های آماده تحویل در مقایسه با ملک‌های پیش‌فروش شده کمتر بود.

در حالی که تنها 16 درصد برآورد ها در مورد قیمت املاک آماده تحویل، از قیمت نهایی آنها کم تر بود، این میزان تفاوت در مورد املاک پیش فروش شده، عدد 88 درصد را نشان می داد.

آقای Kennelly می‌گوید:

جای تعجبی ندارد که قیمت تخمین زده شده املاک پیش فروشی، از قیمت نهایی آن کمتر باشد، زیرا خریداران این املاک، آنها را دو سال قبل از تاریخ تحویلشان خریده‌اند و قیمت املاک در امارات در چند سال اخیر رو به کاهش بوده است.

در این گزارش همچنین آمده است که مبلغ متوسط وام‌های مسکن، 1.6 میلیون درهم بوده و مهلت پرداخت آنها به‌صورت متوسط، 21 سال می‌باشد. ضمناً میزان وام برای خانه‌های تکمیل شده، 1.72 میلیون درهم و برای خانه‌های پیش فروشی، 1.39 میلیون درهم است.

به گزارش شرکت Mortgage Finder، در سال 2020، نرخ بهره بانکیThe Emirates Interbank هشتاد درصد کاهش داشته و این امر تأثیر زیادی بر بهره‌های بانکی امارات داشته است. همچنین نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا نیز کمتر شده و از آنجا که درهم امارات به دلار آمریکا وابسته است، بهره‌های بانکی کشور امارات نیز به دنبال آن کاهش‌ یافته‌اند.

آقای Kennelly در ادامه گفت:

با توجه به نرخ کنونی بهره وام‌های مسکن و همچنین نظر به مشاوره‌هایی که با شرکای بانکی خود داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که بهره‌های بانکی برای وام‌های مسکن، در سال 2021 دیگر کاهش قابل توجهی نخواهند داشت.

اما با این وجود، وام‌هایی که نرخ بهره متغیر دارند، نسبت به کالاهایی که دارای نرخ بهره ثابت هستند، دارای پتانسیل رشد بیشتری می‌باشند.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";