اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / بازار املاک دبی در مدت باقی مانده از سال 2021 به روند صعودی خود ادامه خواهد داد

بازار املاک دبی در مدت باقی مانده از سال 2021 به روند صعودی خود ادامه خواهد داد

کارشناسان اظهار داشته‌اند که بازار املاک دبی در نیمه دوم سال 2021 همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد زیرا اصلاحات در قوانین ویزا، کمپین موفق واکسیناسیون کووید-19 و اقدامات دولت برای حمایت از اقتصاد باعث افزایش تقاضا و مدیریت مازاد عرضه خواهد شد.

 به گفته تحلیلگران و کارشناسان، قیمت ویلاها نسبت به آپارتمان‌ها رشد بیشتری داشته و همچنین گشایش اقتصادی بوجود آمده باعث خواهد شد که  قیمت ملک در بازه زمانی میان ماه‌های جولای و دسامبر، تا پنج درصد افزایش پیدا کند.

 Haider Tuaima، مدیر بخش تحقیقات فروش املاک و مستغلات ValuStrat به  Khaleej Times چنین گفت: نسبت به اینکه وضعیت شیوع بیماری کووید-19 چگونه خواهد شد ممکن است که در نیمه دوم امسال این روند مثبت در بازار ادامه پیدا کند.

این موضوع احتمالاً به این دلیل است که اقدامات دولت در راستای افزایش میزان تقاضا و مدیریت عرضه بی رویه در بازار ملک، موجب شده نگرش کلی بازار مثبت باشد.

وی همچنین افزود: کمپین موفق واکسیناسیون سراسری، باعث تقویت تمایلات بازار  شده است. قیمت ملک، برای هر فوت مربع ( 0.09متر مربع) به طور متوسط به  900 درهم رسیده است. به علاوه، بهره بانکی نیز از همیشه کمتر شده و نسبت وام به ارزش (یا Loan To Value Ratio) تا 85 درصد افزایش یافته است.  در این شرایط، خرید خانه برای مردم آسان تر شده است.

آخرین اطلاعات پورتال املاک Property Finder نشان می‌دهد که دبی 27373 معامله به ارزش 61،97 میلیارد درهم در نیمه اول سال 2021 ثبت کرده است. این در مقایسه با 35041 معامله فروش به ارزش 71،87 میلیارد درهم که در سال 2020 ثبت شده، نشان دهنده بهترین عملکرد املاک از نظر معاملات فروش در هشت سال گذشته می باشد.

چشم انداز مثبت

Ayman Youssef ، نایب رئیس Coldwell Banker در امارات متحده عربی به Khaleej Times چنین گفت: « ما می‌بینیم که بازار املاک در حال بازگشت به ثبات پیشین است و در تمامی سطوح ، شاهد روند صعودی بوده است. قیمت‌ها در سطح شهر در ماه مارس امسال 1.3 درصد افزایش یافته است. از سال 2015 به بعد، این اولین سالی است که در آن شاهد افزایش قیمت ملک بوده ایم. از زمانی که بازار در نوامبر 2020 به پایین ترین سطح خود رسید، قیمت ها تا کنون تا هفت درصد افزایش یافته اند» .

 
وی افزود: چشم انداز بازار دبی مثبت است، زیرا جامعه جهانی شاهد است که امارات با درایت تمام، بیماری کووید -19 را مدیریت کرده است. این امر باعث شده که بسیاری از خریداران املاک لوکس از سراسر جهان، دبی را به عنوان مکانی برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرند.

وی همچنین اضافه کرد:

« ما شاهد این هستیم که  تعداد زیادی از خریداران بومی و خارجی، به دلیل قیمت‌های مناسب و همچنین مهار شدن شیوع بیماری، به بخش لوکس دبی نقل مکان کرده‌اند و شاهد یک عصر طلایی در بازار املاک لوکس دبی هستیم. املاک و مستغلاتی که 10 میلیون درهم و بالاتر قیمت دارند، از همیشه بیشتر طرفدار پیدا کرده اند».

وی در ادامه گفت: « نرخ بهره پایین، بسیاری از مستاًجران را به خرید خانه تشویق کرده است. امید سرمایه گذاران نسبت به آینده بازار بیشتر شده است، زیرا به نظر می رسد وضعیت بازار به نقطه عطف رسیده و تا مدت‌ها رو به رشد خواهد بود. در بسیاری از مناطق کشور، هزینه خرید یک ملک تازه ساخت از هزینه نوسازی یک ملک قدیمی، کمتر است و این امر نشان دهنده این است که اکنون بهترین فرصت برای سرمایه داران بمنظور سرمایه گذاری در صنعت ساخت و ساز است ».

به گفته او، تقاضا برای املاک درجه B که امکانات کمتری دارند همچنان کم است.

وی افزود:

«یک دلیل اصلی برای کم بودن تقاضا برای املاک درجهB  این است که بسیاری از مشتری ها، به دلیل پدیده جدید دورکاری که به تازگی در جهان جا افتاده است، ویلا را به آپارتمان ترجیح می دهند زیرا برای کار خود نیاز به فضای بزرگتری داشته و همچنین به فضای سبز و امکانات بیشتری برای استراحت نیاز دارند» تقاضا برای خانه های رو به ساحل نیز افزایش یافته است.

وی در آخر افزود:

«در نیمه اول سال 2021، شاهد رشد بسیار بالایی بوده‌ایم از این رو که بازار در حال بازگشت به وضعیت سابق خود بوده اما این شدت رشد در نیمه دوم سال کندتر خواهد شد و از شروع نیمه دوم ماه های جولای- دسامبر انتظار می‌رود که شاهد رشد 3 تا 5 درصدی در شهر دبی باشیم»

رشد پایدار

Prathyusha Gurrapu ، سرپرست تحقیق و مشاوره درCore ، گفت به دلیل عوامل مختلف که باعث افزایش تقاضا شده‌اند، میزان معاملات به صورت مداوم رو به افزایش بوده است، به ویژه بازار املاک دست دوم 64 درصد افزایش فعالیت معاملات در سه ماهه اول امسال را نسبت به سه ماهه مشابه در سال 2020 شاهد بوده است.

او به Khaleej Times گفت : « از سوی دیگر، فعالیت بازار خارج از برنامه، همچنان رو به کاهش بوده و در مدت مشابه 29 درصد کاهش یافته است. با این اوصاف، ما پیش‌بینی جذب مداوم پروژه های خارج از برنامه را از سوی سرمایه گذاران عمده منتخب تا پایان سال 2021 شاهد خواهیم بود، زیرا رشد تقاضا و چشم انداز بازار، شرکت‌ها را تشویق می‌کند که با سرعت بیشتری روی پروژه‌ها فعالیت نموده و بر روی تکمیل کردن پروژه‌های ناتمام تمرکز کنند».

محرک های رشد

وی با اشاره به پنج عامل اصلی رشد املاک در سال 2021 ، عنوان کرد: نرخ بالای واکسیناسیون امارات، ایمنی و تداوم تجارت برای مشاغل و ساکنان، دسترسی نسبتاً آسان به منابع مالی، ارزش LTV بیشتر و نرخ بهره پایین تر، موجب ترقی بیشتر از طریق سرمایه‌گذاری در بازار املاک می شود. ویزا و اصلاحات اجتماعی، مجموعه‌ای از مشوق‌های مالی و اقدامات دولت برای حمایت از اقتصاد، و نگرش مثبت اقتصادی به رهبری اکسپو 2020 چشم انداز اقتصادی را  مثبت‌تر کند.

وی افزود: «علیرغم نرخ بالای واکسیناسیون، به دلیل ماهیت متغیر این بیماری و تاثیر آن بر گردشگری جهانی و جابجائی‌ها، هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که در مرحله بهبود مداوم هستیم. با این وجود، با ایجاد یک زیربنای مستحکم واستفاده از شیوه‌های کسب و کار منعطف و افزایش سود سرمایه و به لطف اقدامات کارآمد دولت در سال 2021 می‌توان به آینده امیدوار بود».

مؤسسه رتبه ‌بندی S&P Global اخیراً اظهارات مثبتی را در مورد بازار املاک و مستغلات دبی به اشتراک گذاشته و بیش از 30 درصد رشد درآمد را در سال 2021 پیش‌بینی کرده است.

تحلیلگران S&P بیان کرده‌اند: « ما انتظار داریم تولید ناخالص داخلی دبی در سال 2021 حدود 3.5 درصد و پس از آن در سال 2022، 2.5 درصد رشد داشته باشد ».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه