اخبار صنعت / نیروی محرکه در املاک و مستغلات دبی برای ادامه سال 2021

نیروی محرکه در املاک و مستغلات دبی برای ادامه سال 2021

بنا به گفته متخصصان ، از آنجا که  اصلاحات در نحوه صدور ویزا ، برنامه موفق واکسیناسیون کووید -19 و اقدامات دولت برای حمایت از اقتصاد و مدیریت عرضه و تقاضا منجر به  روندی رو به رشد در اقتصاد می شود ، بخش املاک و مستغلات دبی نیز در نیمه دوم سال 2021 تحرک مثبت خود را ادامه خواهد داد.

تحلیلگران و کارشناسان بیان کردند که قسمت فروش ویلاها عملکرد بهتری نسبت به آپارتمان ها داشته و تمایلات مثبت در این زمینه ، قیمت ملک را در دوره جولای تا دسامبر امسال تا 5 درصد افزایش خواهد داد.

حیدر توآیما(Haider Tuaima)  ، مدیر بخش تحقیقات فروش املاک و مستغلات ValuStrat به  Khaleej Times چنین گفت : « با توجه به وضعیت همه گیری کووید -19 ، نیمه دوم امسال ممکن است روند مثبتی را که از سه ماهه سوم سال 2020 آغاز شده ، ادامه دهد. این موضوع احتمالاً به دلیل احساس مثبت کلی بازار به دنبال اقدامات انجام شده توسط دولت برای تحرک بخشی به مدیریت عرضه و تقاضا در زمینه املاک و مستغلات می باشد ».

وی گفت که برنامه عالی واکسیناسیون در سراسر کشور تمایلات بازار املاک ومستغلات را بیشتر تقویت کرده است.

توآیما می گوید: « با افزایش متوسط ​​قیمت مسکن به 900 درهم در هر فوت مربع و بانک هایی که نرخ های بهره کم را همراه با LTV ( نسبت وام به ارزش ملک Loan To Value –  ) بالاتر تا 85 درصد ارائه می دهند ، ورود به بازار روبه رشد ملک مقرون به صرفه تر می شود ».

آخرین اطلاعات پورتال املاک Property Finder نشان داد که دبی 27،373 معامله به ارزش 61،97 میلیارد درهم در نیمه اول سال 2021 ثبت کرده است. این در مقایسه با 35،041 معامله فروش به ارزش 71،87 میلیارد درهم که در سال 2020 ثبت شده ، نشان دهنده بهترین عملکرد املاک از نظر معاملات فروش در هشت سال گذشته می باشد.

نگرش مثبت

ایمن یوسف ، نایب رئیس Coldwell Banker در امارات متحده عربی به Khaleej Times چنین گفت : « ما می بینیم که بازار در حال بازگشت به ثبات پیشین است. بازار ، در تمامی سطوح ، شاهد روند صعودی بوده است. قیمت های سطح شهر در ماه مارس امسال 1.3 درصد افزایش یافته است. این اولین سال افزایش سالیانه قیمت ها است که از اوایل سال 2015 تاکنون داشته ایم. از زمانی که بازار در نوامبر 2020 به پایین ترین سطح خود رسید ، قیمت ها تا کنون تا هفت درصد بهبود یافته اند »  .

او گفت احساس رضایت عمومی در دبی بهتر است زیرا جهان متوجه شده است که امارات چگونه با کارآمدی شرایط کووید -19 را مدیریت کرده است. این امر باعث شده است تا بسیاری از خریداران اشیاء و لوازم لوکس ، دبی را به عنوان مکانی برای سرمایه گذاری خود در نظر بگیرند.

یوسف گفت : « ما بسیاری از خریداران منطقه ای و بین المللی را دیده ایم که به دلیل قیمت های جذاب و کنترل قوی همه گیری به بخش لوکس در دبی نقل مکان کرده اند. ما شاهد یک زمان تاریخی برای بخش لوکس دبی هستیم. یوسف گفت: املاک و مستغلاتی که 10 میلیون درهم و بالاتر قیمت دارند سهم تاریخی بالایی از بازار 2.5 درصدی را تجربه کرده اند ».

« نرخ بهره پایین بسیاری از مستاجران را به خریدار تبدیل کرده است. نگرش در بین سرمایه گذاران رو به بهبود است ، زیرا بازار در حال حاضر به پائین ترین نرخ خود رسیده و در حال حاضر شاهد تقاضای واقعی است. قیمت ها در بسیاری از مناطق زیر هزینه جابجائی است که این ، نقطه خوبی برای ورود سرمایه گذاران است ».

وی گفت میزان تقاضا برای سکونت در آپارتمان های درجه B که امکانات رفاهی و خدمات زیادی را ارائه نمی دهند ، هنوز کم است.

وی گفت : « این موضوع همچنین به این دلیل است که بسیاری از مردم ویلا را به آپارتمان به دلیل روال جدید کار در خانه و نیاز به فضای بزرگتر ، مناطق سبز و امکانات رفاهی ترجیح می دهند. ما شاهد افزایش تقاضا برای املاک کنار ساحل نیز بوده ایم ».  

وی ادامه داد : « در نیمه اول سال 2021 همزمان با رونق بازار ، شاهد عملکرد قوی بودیم. با این حال ، انتظار می رود در نیمه دوم سال شاهد رشد متوسطی باشیم و ما انتظار داریم از نیمه اول سال تا ژوئیه-دسامبر 2021 ، بین سه تا پنج درصد در سطح شهر افزایش قیمت را شاهد باشیم ».

رشد پایدار

پراتیوشا گوراپو (Prathyusha Gurrapu) ، سرپرست تحقیق و مشاوره در Core ، گفت که به دلیل عوامل مختلف تقاضا ، فعالیت معاملات به طور مداوم افزایش یافته است ، به ویژه بازار املاک دست دوم 64 درصد افزایش فعالیت معاملات در سه ماهه اول امسال را نسبت به سه ماهه مشابه در سال 2020 نشان می دهند.

گوراپو به Khaleej Times گفت : « از سوی دیگر ، فعالیت بازار خارج از برنامه همچنان با موج منفی مواجه است و در مدت مشابه 29 درصد کاهش یافته است. با این اوصاف ، ما پیش بینی جذب مداوم پروژه های خارج از برنامه را از سوی سرمایه گذاران عمده منتخب تا پایان سال 2021 را داریم ، زیرا تقاضا و تمایلات به سرمایه گذاران عمده ای که بر پروژه های در حال ساخت و تحویل تمرکز  دارند ، بهبود می یابد ».

محرک های رشد

وی با اشاره به پنج عامل اصلی رشد املاک در سال 2021 ، عنوان کرد که نرخ بالای واکسیناسیون امارات ، ایمنی و تداوم تجارت برای مشاغل و ساکنان ، دسترسی نسبتاً آسان به منابع مالی ، ارزش LTV کمتر و نرخ بهره پایین تر ، موجب ترقی بیشتر از طریق سرمایه گذاری در بازار املاک می شود. ویزا و اصلاحات اجتماعی ، مجموعه ای از مشوق های مالی و اقدامات دولت برای حمایت از اقتصاد ، و نگرش مثبت اقتصادی به رهبری اکسپو 2020 تمایلات اقتصادی را بیشتر تقویت می کند.

وی افزود : « علیرغم نرخ بالای واکسیناسیون ، به دلیل ماهیت فراوان همه گیری و تأثیر متغیر آن بر گردشگری جهانی و جابجائی ها ، هنوز نمی توان با اطمینان گفت که در مرحله بهبود مداوم هستیم. این بدان معناست که با توجه به اصول قوی ، انعطاف پذیری کسب و کار و علاقه به سرمایه گذاری ، اکثر ذینفعان بازار نگرش مثبت به بازار دارند و با توجه به اقدامات کارآمد دولت برای سال 2021 محتاطانه خوش بین هستند ».

آژانس رتبه بندی S&P Global اخیراً اظهارات مثبتی را در مورد املاک و مستغلات دبی به اشتراک گذاشته و بیش از 30 درصد رشد درآمد را در سال 2021 در مورد روندهای حمایتی بازار املاک و بهبود تدریجی در سایر بخش های تجاری پیش بینی کرده است.

تحلیلگران S&P گفته اند : « ما انتظار داریم تولید ناخالص داخلی دبی در سال 2021 حدود 3.5 درصد و پس از آن 2.5 درصد در سال 2022 رشد داشته باشد ».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه