اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / چگونگی تاثیر EXPO 2020 دبی بر بازار محلی املاک و مستغلات و شکل‌گیری گرایش‌ها در آینده

چگونگی تاثیر EXPO 2020 دبی بر بازار محلی املاک و مستغلات و شکل‌گیری گرایش‌ها در آینده

از زمان اعلام برگزاری EXPO 2020، ساخت و ساز املاک مسکونی و تجاری در محل این نمایشگاه افزایش یافته‌ است. ساخت مراکز خرید جدید، هتل‌ها و بیش از 400 رستوران به‌علاوه، مسیر‌های دوچرخه‌سواری و پیاده‌رو‌های مجلل، پیش از این رویداد‌ فوق انتظار، تکمیل خواهند شد.

بر‌اساس گزارش اخیر بنگاه اقتصادی Ernst & Young، با عنوان “تاثیر اقتصادی EXPO 2020 دبی” پیش‌بینی می‌شود که این رویداد روی‌هم‌رفته 122 میلیارد درهم برای اقتصاد امارات متحده عربی به همراه خواهد داشت. از آنجائی که این رویداد، صنایع گردشگری، هتلداری و مواد غذائی را نیز در بر می‌گیرد، این امر منجر به افزایش قابل توجه تقاضا برای آپارتمان‌های اجاره‌ای حاصل از افزایش واضح بازدیدکنندگانی است که انتظار می‌رود در دبی گرد هم آیند. این همان فرصت عالی برای صاحب‌خانه‌ها و سرمایه‌گذارانی است که به‌دنبال یک بازار قوی برای املاکشان هستند.

بنا به گزارش به‌عمل‌آمده از مشاورین املاک امارات متحده عربی، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (UAE & MENA REAL ESTATE) توسط Informa Markets در سال 2021، مشخص گردید که با وجود چالش‌های اخیر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، 74% مسئولان پیش‌بینی می‌کنند صنعت املاک و مستغلات منطقه‌ی MENA، از سال 2020، ظرف مدت یک تا دو سال بهبود یابد. علت اصلی این رشد اقتصادی، رویدادهای عظیم منطقه‌ای مانند EXPO 2020 است.

سازندگان املاک نیاز دارند تا تقاضاهای متفاوت سرمایه‌گذاران و سازمان‌هائی که تمایل به ترقی دارند را به ویژه در دوران برگزاری Expo 2020 که آماده بازگشائی به روی صدها کسب و کار جدید توانمند است، دریابند. ارائه قیمت متناسب با کیفیت برای واحدهای بزرگتر یا طرح های لوکس، نقش کلیدی برای جذب خریداران دارد. سازندگان املاک تجاری صرف نظر از محیط های از پیش تعیین شده باید محوطه های قابل انعطافی را برای ایجاد فضای مناسب جهت کسب و کار در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند.

ما هم‌اکنون، درحال بررسی این تغییرات در وهله‌ی اول هستیم. سازندگان املاک بر افزودن امکانات باکیفیت مانند باشگاه‌های ورزشی به محل‌های زندگی دائمی تمرکز دارند ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست نیز در دست ساخت‌و‌ساز هستند. علاوه ‌بر این، سازندگان املاک مشتاقند تا ساخت آپارتمان‌ها و ویلاهای جدید را شروع کنند. نرخ بهره نسبت به حالت متداول کمتر شده است، مانند قیمت املاک و نرخ رهن، که عمدتأ باعث مورد‌ توجه قرار‌گرفتن این نرخ‌ها برای کسانی که به‌دنبال خرید در این بازار هستند، می‌شوند.

باوجود افزایش گردشگران جدید در این امارت برای EXPO 2020، ما انتظار داریم که گروهی از سرمایه‌گذاران آینده‌نگر در بخش املاک و مستغلات دبی گرد هم  خواهند آمد. به‌طور‌ روزافزون، احتمال سرمایه‌گذاری در دبی به‌ دلیل تعدادی از انگیزه‌‌های محرک دولتی و فعال مانند ارائه ویزاهای جدید بیشتر شده‌است، مانند ویزاهای خاص سرمایه‌گذاری و بازنشستگی، ویزاهای درازمدت طلایی و کاهش نسبت بهره وام به ارزش ملک تا 20% برای خریداران خانه که برای نخستین بار توسط بانک مرکزی امارات متحده عربی بنیان‌گذاری شده است. این نوآوری‌ها باعث به‌وجود‌آمدن رشدی عظیم در صنعت و بدنبال آن، اقتصاد می‌شوند.

پیش از این، مشاغل شروع به مرور روشی برای ایجاد و راه‌اندازی در فضاهای تجاری و خصوصی کرده‌اند. از آنجا که این تغییرات به تاثیر خود بر کسب وکارها ادامه می‌دهند، ما مشاهده می‌کنیم که سازندگان املاک، رویکرد‌های سنتی خود در طراحی را مرور کرده  و مطابق آن دست به واکنش می‌زنند.

از‌ نطقه‌نظر گرایش‌های آینده، EXPO 2020، مرکز‌ توجه جدیدی را برای سرمایه‌گزاران در مناطقی مانند BUSINESS BAY، JUMEIRAH VILLAGE CIRCLE، SPORT CITY، BARSHA SOUTH و مناطق نزدیک به محل  EXPO به‌وجود آورده است. پیش‌بینی شده در‌حالی که هنوز ضریب اشغال  املاک پایین است، توسعه‌ی فرودگاه MAKTOUM منجر به افزایش شدید توریست‌ها در این مناطق می‌شود. این منطقه باوجود زیرساخت‌های به‌روز رسانی شده که شامل خطوط مترو جدید و افزودن فضاهای مسکونی و تجاری می‌شود، به‌سرعت رو به گسترش است. خیل عظیمی از بازدیدکنندگان از دبی وجود دارند که در حال دورکاری بوده‌اند و انتظار می‌رود که این میزان به‌طور پیوسته افزایش یابد.

علاوه‌براین، پیشینه EXPO 2020، با اضافه شدن طرح جامع شهری دبی در سال 2040، که با تغییرات گسترده در مناطق توسعه یافته شهر روبه‌رو خواهد شد، تاثیر خود بر بخش املاک و مستغلات این امارت را ادامه خواهد داد.

این نوآوری‌ها، شهر را با تمرکز بر روی نحوه تاثیرگذاری، پایداری و پویایی به چندین منطقه کلیدی به‌منظور توسعه پیوسته شهری تقسیم کرده‌اند. با رونمائی از نقشه راهنمای مرزبندی شده دقیق طرح توسعه آینده این مناطق، این موضوع واقعاً برای حوزه املاک و مستغلات دبی لحظه هیجان‌انگیزی خواهد بود.  

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";