اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / افزایش دورکاری ها و نیاز به فضای بیشتر باعث شده مستاجران در دبی، ویلاها را به آپارتمان ها ترجیح دهند

افزایش دورکاری ها و نیاز به فضای بیشتر باعث شده مستاجران در دبی، ویلاها را به آپارتمان ها ترجیح دهند

همزمان با اجباری شدن تحصیل از راه دور و ادامه روند شرایط دورکاری به علت بیماری کووید -19، تعداد آن دسته از ساکنین شهر دبی که قصد نقل مکان از آپارتمان‌ به ویلاها و خانه‌های ویلایی را دارند، افزایش قابل توجهی داشته است. به خصوص در مناطق حاشیه‌ای شهر که قیمت‌ها در آن مقرون به صرفه تر می‌باشند.

با وجود اینکه اخیراً، مالکین خانه‌ها می‌پذیرند که پرداخت اجاره‌بها در قالب چندین چک انجام شود، اما مستأجران همچنان پرداخت اجاره از طریق یک یا دو فقره چک را ترجیح می‌دهند زیرا صاحب‌خانه‌ها معمولاً برای تعداد چک‌های پایین تخفیف قائل می‌شوند.

در مورد سال آینده، کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که اجاره‌های کوتاه‌مدت طرفداران بیشتری خواهند داشت، زیرا مالکان به دنبال کسب سود بیشتری از سرمایه‌گذاری خود می‌باشند.

بر اساس گزارش شرکت املاک و مستغلات بین‌المللی Chestertons Mena، اجاره بها در سراسر دبی در سال 2020 بین 9 تا 17 درصد کاهش‌ یافته است.

مناطق جدید شهر شاهد بیشترین افت اجاره‌بها بودند، در مناطقی مانند  Mudon، Dubailand و Dubai South اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه کمتری، فضای بیشتری را نسبت به مناطق دیگر شهر، اجاره نمایند.

Chris Hobden ، رئیس مشاوره استراتژیک Chestertons Mena، بیان کرد: در سال 2020 و پس از آغاز قرنطینه، شاهد افزایش قابل‌توجه تقاضا برای ملک‌هایی که دارای فضای بیرونی هستند، بودیم و طبق اظهارات مشاورین املاک از ماه می سال گذشته تقاضا برای ویلاها افزایش یافته است.

Lynnette Abad، مدیر تحقیقات و داده‌های Property Finder، گفت این وب‌سایت، هر ماه شاهد افزایش تعداد جستجوهایی بوده که شامل کلماتی مانند استخر، باغ و بالکن هستند.

خانم Abad افزود: اگر قراردادهایی که در چند ماه گذشته منعقد شده‌اند را با قراردادهای سال گذشته مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم تعداد خانه‌های ویلایی اجاره شده، نسبت به سال قبل بیشتر شده‌ است.

«مردم متوجه شده‌اند که شاید مجبور باشند تمام روز را در منزل خود سپری کنند و خانه آنها قرار است به محل کارشان، محل تحصیل فرزندانشان و در واقع مهم‌ترین عنصر زندگی آنها تبدیل شود.

در نتیجه مردم تصمیم گرفتند که بیشتر به سمت مناطق حاشیه‌ای شهر مانند Dubailand و Dubai South بروند، زیرا افراد در این مناطق می‌توانند به‌ازای همان مبلغی که بابت اجاره‌بها در محله‌هایی مانند Marina یا   JLT پرداخت می‌کردند، یک خانه ویلایی سه خوابه اجاره کنند».

Lewis Allsopp ، مدیر اجرایی Allsopp & Allsopp در دبی، اظهار داشت: تقاضا برای ویلاها و خانه‌های ویلایی اخیراً «کمی تعدیل یافته» و گرایش افراد، در حال بازگشت به شرایط قبل از کووید -19 می‌باشد.

وی افزود: بنظر من در حال حاضر حتی علاقه‌مندان به آپارتمان نشینی نیز زمانی که به دنبال خانه هستند، در مقایسه با گذشته رغبت بیشتری به ویلاها دارند.

به دلیل افزایش عرضه ویلاها به بازار، قیمت خانه های حاشیه شهر کاهش یافته و به دلیل مقرون به صرفه شدن، افراد زیادی به این مناطق نقل مکان کرده اند.

خانم Abad  بیان کرد:

JVC بسیار محبوب است. ما شاهد مهاجرت به Dubailand ، منطقه Dubai South و Arjan بوده‌ایم. در  Dubai Southمی‌توانید یک ‌خانه ویلایی سه خوابه را به قیمت 80000 درهم اجاره کنید. این مبلغ در برخی مناطق حتی تا 60000 درهم نیز کاهش یافته است.

«شما می‌توانید در Akoya یک خانه ویلایی سه خوابه با قیمتی بین 600000 تا 800000 درهم را خریداری نمایید. بدیهی است برای اجاره نیز مقرون به صرفه بودن، فاکتور بزرگی است».

افزایش قیمت‌ها

درحالی‌که قرنطینه سال گذشته منجر به کاهش تقاضا و قیمت اجاره در سراسر دبی شد، آقای Allsopp اظهار داشت مناطق محبوبی مانند Marina و املاک گران‌قیمت از آن زمان تا به حال شاهد افزایش تقاضا بوده‌ است.

وی گفت: «یک باغ ویلای پنج خوابه در Palm Jumeirah، طی سه ماهه دوم سال گذشته به مبلغ 290000 درهم و در این ماه نیز یک باغ ویلای پنج خوابه در همان محله به قیمت 550000 درهم اجاره شده است.

تقاضا برای خانه‌های لوکس به اندازه ای افزایش یافته که ویلاهای واقع در محله Palm به محض قرار گرفتن در لیست‌های آنلاین، نهایتا ظرف مدت هفت روز اجاره می‌شوند.

وی بیان کرد:

یک آپارتمان دو خوابه در برج  A مجتمع Silverene واقع در Dubai Marina اکنون با قیمت 120000 درهم اجاره داده می‌شود، در حالی که اجاره بهای آن در ما می سال گذشته 100000 درهم بوده است.

آیا دوره پرداخت اجاره بها طی یک چک، به پایان رسیده است؟

یکی از موارد عجیب برای مهاجرانی که اولین بار وارد امارات می‌شوند، باید اجاره یک سال را از قبل طی یک فقره چک پرداخت کنند. اما این روزها، رویکرد مالکین در حال تغییر است و افراد بیشتری حاضر به اجاره دادن املاک خود در ازاء چند چک هستند. به گفته آقای Allsopp امروزه برخی از مالکین مجدداً خواستار دریافت اجاره بها در تعداد چک‌های کمتر می‌باشند. با این وجود اکثر مالکین این امر را پذیرفته‌اند که باید امکان پرداخت اجاره بها در تعداد چک‌های بیشتر را در اختیار مستأجرین قرار دهند و در نتیجه به نظر می‌رسد که دوران پرداخت اجاره بها طی یک فقره چک، به پایان رسیده است.

با ورود به سال 2021، دریافتیم که به آرامی به روند قبل از همه‌گیری کرونا بازمی‌گردیم و تعداد مالکانی که فقط کمتر از چهار چک می‌پذیرند، مجدداً رو به افزایش است.

خانم Abad  گفت: حدود دو سال پیش نیز شاهد پذیرش تعداد چک‌های بالا از سوی ساکنین بوده‌ایم.

پرداخت طی چهار فقره چک به امری طبیعی تبدیل شده و گاهی مبلغ اجاره‌بها طی 12  فقره چک نیز پرداخت می‌شد.

به‌عنوان‌ مثال، بعضی توسعه دهندگان املاک مانند Dubai Properties حاضرند املاک خود را پس از دریافت 12 فقره چک اجاره دهند و در واقع اجاره ماهانه املاک خود را از حقوق ماهانه مستأجران خود کم می‌کنند.

این مسئله اما در مورد مالکین مستقل صدق نمی‌کند و ما سال گذشته شاهد این دسته از مالکین که بطور متوسط چک‌های کمتری را می‌پذیرفتند، بودیم. آنها فقط یک یا حداکثر دو فقره چک را قبول می‌کنند اما در عوض حاضرند اجاره‌بهای ملک خود را کاهش دهند.

آقای Hobden اظهار داشت: مالکان خانه‌ها اکثراً در هنگام عقد قرارداد، از خود انعطاف نشان داده و در صورت درخواست مستأجران، حاضرند با آنها در مورد تعداد چک ها به توافق برسند.

وی بیان کرد: «جالب است تعداد پرداخت‌های انجام‌شده از طریق یک فقره چک در نیمه دوم سال گذشته افزایش یافته و مالکان پذیرفتند که در ازای دریافت اجاره یک سال، تخفیف‌های خوبی برای مستأجرین قائل شوند».

اجاره‌های کوتاه مدت بیشتر

آقای Hoben اظهار داشت: در سال 2020 تقاضا برای اجاره‌های کوتاه مدت افزایش یافته و مستأجرین عمدتاً به دلیل این نوع اجاره به آنها آزادی عمل بیشتری می‌دهد و هزینه‌های اولیه کمتری دارند آنها را ترجیح می‌دهند.

ما انتظار داریم ویزای جدید دبی که مخصوص کارمندان دور کار بوده، تقاضا برای اجاره کوتاه مدت را افزایش دهد. کیفیت بالای زندگی در امارت، دسترسی آسان به نقاط مختلف جهان از طریق خطوط هوایی بین‌المللی و گزینه‌های اقامتی مقرون به صرفه تر، دبی را برای جذب تعداد بیشماری از متخصصان که به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر هستند، در موقعیت مناسبی قرار می‌دهد.

رشد تقاضا برای اجاره‌های کوتاه مدت در سال گذشته به حدی بود که Allsopp & Allsopp یک بخش جداگانه برای رسیدگی به این نوع اجاره‌ها افتتاح کرد.

Allsopp بیان کرد: این بیماری همه گیر زندگی بسیاری از مردم را تغییر داده، مستأجرین و مالکین به طور یکسان در حال حاضر تمایل کمتری به قراردادهای سالیانه دارند.

ما متوجه شده‌ایم که مستأجرین، قبل از منعقد کردن یک قرارداد بلند مدت یک‌ساله، باید از امنیت شغلی خود مطمئن شوند زیرا از آینده خود مطمئن نیستند.

مالکین نیز به اجاره دادن کوتاه مدت املاک خود، تمایل بیشتری نشان می‌دهند. آنها آزادی عمل بیشتری در مورد املاک خود می‌خواهند.

مالکین در اکثر مواقع برای فروش املاک، جهت اتمام قرارداد با مستاجرین خود، منتظر نمیشوند.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";