اخبار صنعت / قیمت خانه های دبی با بیشترین سرعت طی هفت سال گذشته افزایش می یابد

قیمت خانه های دبی با بیشترین سرعت طی هفت سال گذشته افزایش می یابد

بر اساس گزارش موسسه نایت فرانک (Knight Frank) ، از آنجائی که بازار املاک در سه ماهه دوم سال 2021 ، همزمان با ادامه بهبود اقتصادی امارات پس از مهار همه گیری کووید -19شتاب گرفت ، قیمت خانه های دبی با بیشترین سرعت طی هفت سال گذشته افزایش یافت.

میانگین تراکنش قیمت ها طی ماههای آوریل تا ژوئن سال جاری به صورت فصلی ، از حدود 1 درهم در صد به 1.156 درهم در صد برای هر فوت مربع در املاک دبی ، مراکز تجاری و گردشگری خاورمیانه افزایش یافته است.

این مشاور املاک در آخرین گزارش تحقیقاتی خود اعلام کرد که این موضوع بیانگر این نکته است که بازار از سال 2014 به بعد برای اولین بار روند افزایشی متوالی خود را ثبت کرده است.

 با فروش خانه های چند میلیون درهمی و ثبت افزایش فعالیت معاملاتی ، برخی از بخش های بازار سریعتر از بقیه در حال رشد هستند.

دبی تعداد 128 معامله خانه های  با ارزش 20 میلیون درهم و یا بیشتر را در شش ماهه نخست امسال ثبت کرد که بالاترین سطح از سال 2015 ، زمانی که 137 معامله در این رده قیمتی ثبت شد ، محسوب می گردد. بر اساس این گزارش ، امارات تنها 75 معامله از خانه هائی با ارزش بالای 20 میلیون درهم را در سال 2020 به ثبت رسانده بود.

فیصل دورانی (Faisal Durrani) ، شریک و سرپرست تحقیقات خاورمیانه در نایت فرانک ، می گوید: « شتابی که از اواخر سال گذشته در زمینه ساخت و ساز شروع شد ، پایدار بوده است ».

« اعتمادی که با واکنش بی نهایت موفقیت آمیز دولت نسبت به این همه گیری به اقتصاد تزریق شده است ، به تمام بخش های اقتصادی سرایت کرده است. خریداران نسبت به زندگی احساس اطمینان بیشتری می کنند و با روندی رو به افزایش اقدام به خرید خانه می کنند ».

بازار املاک امارات متحده عربی در پی کاهش ناگهانی سه ساله قیمت نفت که از سال 2014 آغاز شد ، متعادل تر شده است. نگرانی های بیش ار حد ناشی از رکود قیمت نفت  و همه گیری کووید -19 طی سال های بعد ، به این موج منفی افزود.

با این حال ، اقدامات دولت برای جلوگیری از شیوع این بیماری همه گیر ، نمایشگاه 2020 آتی و تقاضای رو به رشد برای خانه های بزرگتر در میان افزایش دورکاری ، به احیای مجدد بازار مسکن کمک کرده است.

اقدامات حمایتی اقتصادی و راهکارهای دولتی در جهت بهبود شرایط از قبیل اجازه اقامت برای بازنشستگان و کارگران دورکار و گسترش برنامه ویزای طلایی 10 ساله نیز به بهبود شرایط در این باره کمک کرده است.

بازار اصلی مسکن دبی در سه ماهه دوم سال 2021 ، افزایش ناگهانی 43.8 درصدی میزان فروش فصل به فصل را به ثبت رساند.

موسسه بین المللی املاک Luxhabitat Sotheby’s این هفته در گزارشی به نقل از داده های سازمان اراضی دبی (DLD) اعلام کرد که حدود 4681 آپارتمان و 818 ویلا به مبلغ 16.7 میلیارد درهم فروخته شده است.

در حالی که میانگین قیمت ها ​​هنوز پایین تر از نقطه اوج قبلی است ، گروه های خاصی از خریداران با موفقیت از این موج  عبور کرده اند. نایت فرانک گفت ، برخی از سرمایه گذاران در پی ریزش نرخ ارز در مقابل درهم امارات متحده عربی از تابستان 2015 ، افزایش چشمگیر قیمت را در سرمایه گذاری های خود به ثبت رسانده اند.

آقای دورانی اظهار داشت : « به عنوان مثال ، خریداران ملک با پوند مصر شاهد افزایش 51.4 درصدی سرمایه گذاری خود بوده اند در حالی که خریدارانی که با روپیه پاکستانی اقدام به خرید ملک کرده اند در حال حاضر از سود بیش از 12 درصد بهره مند  هستند ».

« اگر ما به عقب و به روزهای تاثیرگدار سال 2007 بازگردیم ، خریداران مصری و پاکستانی شاهد افزایش 200 درصدی مازاد به ارزش سرمایه گذاری خود خواهند بود ».

بر اساس گزارش نایت فرانک ، خریداران ملک با پوند انگلیس می توانند امروز یک ملک مسکونی در دبی را 19 درصد ارزان تر نسبت به سال 2015 پیدا کنند. خریداران ملک با روپیه هند می توانند از 14 درصد تخفیف استفاده کنند در حالی که خریداران اروپائی که با یورو اقدام به خرید می کنند می توانند 32.3 درصد تخفیف بگیرند ، به همین دلیل گروه های خریدار از این مناطق در بازار بسیار فعال هستند.

آقای دورانی گفت : « هنوز روزهای نخستین است ، اما به محض اینکه اقتصاد جهانی دوباره به نقطه اوج فعالیت خود بازگردد ، برخی از این تخفیفات ارزی کنونی ، نشانه هایی از تثبیت یا حتی معکوس شدن خود را نشان خواهند داد ، که بدون شک برای کسانی که منتظر زمان مناسب برای سرمایه گذاری به عنوان منبع درآمد اصلی و شغل اول هستند ، ریسک بالائی را به همراه خواهد داشت ».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه