اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / قیمت خانه در دبی به بیشترین حد خود در هفت سال گذشته رسید

قیمت خانه در دبی به بیشترین حد خود در هفت سال گذشته رسید

به گفته موسسه Knight Frank در سه ماهه دوم سال 2021 و به دنبال مهار شدن شیوع بیماری کووید-19 و در نتیجه بهبود وضعیت افتصادی امارات، قیمت خانه در دبی به بالاترین حد خود در هفت سال گذشته رسید.

در بازه زمانی بین ماه‌های آوریل تا ژوئن، میانگین قیمت معاملات ملک در شهر دبی، که قطب بازرگانی و گردشگری خاورمیانه است، در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه اول، حدود 1 درصد افزایش یافته است و به 1156 درهم امارات در ازای هر فوت مربع رسیده است.

این موسسه فعال در زمینه مشاوره املاک در آخرین گزارش تحقیقاتی خود اعلام کرد که بازار املاک دبی برای اولین بار از سال 2014  در دو سال متوالی رشدی مثبت داشته است.

برخی از بخش‌های بازار، به لطف ثبت کردن معاملات چند میلیون درهمی و در نتیجه رونق پیدا کردن خرید و فروش، رشد بیشتری نسبت به بخش‌های دیگر داشته‌اند.

دبی فقط در شش ماهه نخست امسال تعداد 128 معامله خانه با ارزش 20 میلیون درهم و یا بیشتر را ثبت کرد که بالاترین سطح از سال 2015، زمانی که 137 معامله در این رده قیمتی ثبت شد، محسوب می گردد. بر اساس این گزارش، در سال 2020، در کل کشور امارات تنها 75 معامله خانه با ارزش بالای 20 میلیون درهم به ثبت رسیده اند.

Faisal Durrani سرپرست تحقیقات بخش خاورمیانه در موسسه Knight Frank ، می گوید: « روند رو به رشدی که از اواخر سال گذشته در بازار ساخت و ساز آغاز شد، همچنان ادامه دارد ».

«اعتماد به نفسی که به لطف واکنش خارق‌العاده دولت به این همه‌گیری به اقتصاد تزریق شده است، در کل اقتصاد نفوذ کرده است و خریداران نسبت به زندگی امید بیشتری پیدا کرده‌اند و تمایل بیشتری نسبت به خرید خانه نشان می دهند ».

بازار املاک امارات متحده عربی به دلیل کاهش سه ساله قیمت نفت که در سال 2014 آغاز شد، ضعیف شده بود و نگرانی های ایجاد شده نسبت به  عرضه بیش از حد و همچنین همه گیری کووید-19 نیز در سال‌های بعد از سقوط قیمت نفت، این ضعف را تشدید کردند.

اما  اقدامات دولت برای جلوگیری از گسترش بیماری، نمایشگاه Expo 2020 و افزایش تقاضا برای خانه‌های بزرگتر به علت دورکار شدن درصد بالایی از کارمندان، به بازار کمک کرده است تا دوباره احیاء شود.

بسته‌های حمایت اقتصادی و ابتکارات دولتی مانند صدور اقامت برای بازنشستگان و کارمندان دورکار و گسترش برنامه 10 ساله ویزای طلایی نیز به بهبود چشم انداز بازار کمک کرده‌اند.

بازار املاک لوکس دبی در سه ماهه دوم سال 2021،نسبت به ربع قبل رشد 43.8 درصدی در حجم معاملات را شاهد بوده است.

موسسه بین المللی املاک Luxhabitat Sotheby’s در گزارش این هفته خود و به نقل از داده‌های منتشر شده توسط سازمان اراضی دبی (DLD) اعلام کرد که از ابتدای سال 2021 تا کنون، حدود 4681 آپارتمان و 818 ویلا به مبلغ 16.7 میلیارد درهم در دبی فروخته شده است.

به گفته Knight Frank با وجود اینکه قیمت متوسط ملک در دبی همچنان کمتر از پیک قبلی خود است، برخی از خریداران  توانسته‌اند از شرایط بحرانی بازار با موفقیت عبور کنند وهمچنین به لطف ریزش قیمت ارز در برابر درهم امارات از سال 2015 به بعد، بعضی از سرمایه گذاران سود قابل توجهی کسب کردند.

آقای Durrani گفت: «برای مثال، آن دسته از سرمایه‌گذاران که سرمایه‌گذاری ‌هایشان به پوند مصر بوده است توانستند به میزان چشمگیر 51.4 درصد سود بکنند و همچنین سرمایه گذارانی که به روپیه پاکستان سرمایه گذاری کرده اند در حال حاضر از سود بیش از 12 درصدی برخوردار هستند ».

«اگر زمان را به عقب برگردانیم و به سال پرمخاطره 2007 برگردیم، خریداران پاکستانی و مصری که در این سال در دبی ملک خریدند، تا الان به میزان خیره کننده 200 درصد سود کرده اند. »

به گزارش Knight Frank ، قیمت ملک برای خریدارانی که قیمت خانه خود را به پوند انگلیس می پردازند نسبت به سال 2015 حدود 19 درصد کمتر خواهد بود، این میزان برای روپیه هند 14 درصد و برای خریداران اروپائی که با یورو اقدام به خرید می کنند 32.3 درصد است، به همین دلیل خریدارانی که از این مناطق هستند در بازار ملک دبی بسیار فعال‌اند.

آقای Durrani گفت: « هنوز خیلی زود است که بتوان با قاطعیت اظهارنظر کرد اما به نظر می رسد که روند افزایش این سود هایی که ناشی از سقوط ارز نسبت به درهم است، با بازگشتن اقتصاد کشورها به وضعیت پیش از همه گیری ثابت خواهد شد و یا حتی ممکن است که منفی شود و سود سرمایه گذاران رو به کاهش برود و به این معنی است که زمان برای افرادی که همچنان در مورد سرمایه‌گذاری در بازار ملک دبی  شک دارند، به سرعت رو به اتمام است. »

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه