اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / دبی یکی از سه شهر برتری است که بالاترین میزان رشد اجاره را در سال 2021 ثبت کرده‌اند

دبی یکی از سه شهر برتری است که بالاترین میزان رشد اجاره را در سال 2021 ثبت کرده‌اند

بنا به گفته Savills، مشاور برجسته جهانی املاک و مستغلات، از آنجا که امارات پس از شش سال رشد منفی اجاره‌بها، در پی جهش قوی بخش بازار املاک به نقطه عطفی رسید، دبی به همراه میامی و مسکو بالاترین سطح رشد اجاره‌بها را در نیمه اول سال 2021 ثبت کردند.

در آخرین گزارش شاخص شهرهای جهان توسط Savills که ارزش اجاره‌بها و میزان بهره‌وری از املاک مسکونی ممتاز در 30 شهر جهان را ارزیابی می کند، چنین آمده: «به نظر می‌رسد بازار املاک دبی پس از شش سال رشد منفی اجاره‌بها به دلیل عرضه بیش از حد در بازار، به نقطه عطفی رسیده است. اجاره‌بهای واحدهای ممتاز در دبی در شش ماه منتهی به ماه ژوئن 5 درصد افزایش یافت، که ناشی از افزایش 20 درصدی اجاره‌بهای ویلاها است. زیرا ساکنان، فضای مسکونی را در اولویت قرار داده و در پی شیوع بیماری همه‌گیر، از آپارتمان‌هائی که قبلاً در آنها سکونت داشتند، فاصله گرفته و به واحدهای وسیع‌تر نقل‌مکان می‌کنند».

این گزارش خاطرنشان می‌سازد که اجاره‌بها در دبی طی سال‌های گذشته به دلیل روند رو به رشدی که باعث عرضه مازاد قابل توجه در بازار شده ، در حال کاهش مداوم بوده است. سال گذشته با کاهش 12 درصدی اجاره‌بها در شهر به دلیل محدودیت سفر و در نتیجه افت اقتصادی ناشی از همه‌گیری، بدترین میزان کاهش را شاهد بودیم. بر اساس یافته‌های گزارش شاخص شهرهای جهان توسطSavills ، به نظر می‌رسد بازار دبی بالاخره به نقطه عطفی رسیده است.

Swapnil Pillai ، دستیار مدیر تحقیقات درSavills Middle East ، گفت: «بازارهای اجاره به احتمال زیاد تا پایان سال 2021 ثابت خواهند ماند. محدودیت‌های سفر بین بازارهای منابع و صنایع کلیدی به قوت خود باقی خواهد ماند که این امر منجر به بازیابی اجاره‌بها با سرعت کمتری نسبت به ارزش سرمایه خواهد بود.با این حال، در بلندمدت، قیمت‌ها به تدریج با افزایش فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی افزایش می‌یابد. کاستن هر چه بیشتر از محدودیت‌های سفر، همچون کاتالیزوری برای رشد اقتصادی عمل خواهد کرد».

در نیمه نخست سال 2021، اجاره‌بها در 30 شهر در شاخص شهرهای جهانSavills ، به طور متوسط ​​0.5 درصد افزایش یافت. این امر به دنبال کاهش 1.8 درصدی اجاره‌بها در طول سال 2020 است، زیرا محدودیت‌های جهانی سفر، باعث کاهش تقاضا به علت عدم جابجایی شرکت‌ها و افزایش عرضه املاک به دلیل تمایل گردشگران پیشین به اجاره‌های طولانی مدت‌تر  بجای  اجاره‌های کوتاه مدت شده است. اگرچه به نظر می‌رسد اجاره‌ها متوقف شده است، سطح رشد اجاره‌بها به طور قابل توجهی پایین‌تر از رشد ارزش سرمایه در شاخص شهرهای جهان است، که به طور متوسط ​​3.9 درصد در شش ماه منتهی به ژوئن 2021 رشد کرد، که این میزان سریع‌ترین نرخ رشد از دسامبر 2016 به این‌سو می‌باشد».   

این تصویر در سراسر جهان یکسان نیست. حومه شهرها و شهرهایی که کمتر تحت تأثیر قرنطینه قرار گرفته‌اند، رشد اجاره‌بهای بیشتری را تجربه کرده‌اند. در شاخص اجاره‌بهای شهرهای جهان، 39 درصد از شهرها رشد اجاره‌بهای مثبت را در شش ماه تا ژوئن 2021 گزارش کرده‌اند، در حالی‌که این رقم در سال 2020 در 25 درصد باقی ماند.

مقایسه متوسط ​​تولید واحدهای مسکونی ممتاز نشان می‌دهد که این میزان در 30 شهر در ژوئن 2021، 2.9 درصد بوده، در حالی‌که در دسامبر 2020 این رقم  3.1 درصد بوده است. این، کم‌ترین میانگین تولید از سال 2005، یعنی زمانی است که Savills  شروع به ردیابی داده‌ها کرد. با وجود این، اختلاف قابل توجهی در میزان تولید در شهرهای مختلف جهان از 1.3 درصد در شانگهای تا 4.7 درصد در مسکو وجود دارد.

این گزارش بیان کرد: «بازار اجاره در میامی در طول یک سال گذشته، افزایش اجاره‌بها را به دلیل افزایش تقاضا برای جابجائی‌های محلی و عرضه محدود خانه‌های مجردی تجربه کرده است. پروژه‌های جدید همچنان به بازار عرضه می‌شوند، اما قادر به برآورده کردن تقاضای املاک اجاره‌ای ممتاز در شهر نبوده‌اند».

در مسکو، میزان تقاضای مشاهده شده در نیم سال گذشته با مقادیر قبل از بحران که در پایان سال 2019 با بازگشت سکنه روسی به این شهر دیده شد، قابل مقایسه است. پس از کاهش اجاره‌بهای املاک ممتاز و فوق ممتاز در نیمه دوم سال 2020، قیمت اجاره این ملک‌ها، به ویژه برای آپارتمان‌های بزرگ با فضای باز در مناطق کلیدی شهر دوباره افزایش می‌یابد.

شهر‌هایی مانند کوالالامپور، هنگ‌کنگ، نیویورک و دیگر شهرها که رشد منفی اجاره‌بها را تجربه می‌کنند، در خصوص اهمیت مستاجران بین‌المللی در بازارهای املاک اجاره‌ای ممتاز خود وجه اشتراک دارند. از آنجائی‌که محدودیت‌های سفر در شش ماه گذشته تشدید شده، این بازارها همچنان با کاهش اجاره‌بها مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، با ادامه واکسیناسیون، برداشته شدن محدودیت‌های سفر و از سرگیری جابجایی شرکت‌ها، چشم‌انداز بلندمدت بازارهای اجاره مثبت‌تر می شود. افزایش گردشگری به این معنی است که عرضه واحدها از بازار اجاره‌های بلند مدت می‌تواند به بازار اجاره‌های کوتاه مدت بازگردد که این امر موجب کاهش عرضه واحدهای موجود می‌گردد. در بسیاری از شهرها، کاهش میزان عرضه می‌تواند اجاره‌بها را در مناطق ممتاز، به ویژه در شهرهایی مانند مسکو، بارسلونا، مادرید و کیپ تاون که املاک بزرگ‌تری ارائه می دهند، افزایش دهد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه