اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / در سال 2021، شهر دبی تبدیل به یکی از سه شهر جهان با بالاترین میزان رشد اجاره بها شد

در سال 2021، شهر دبی تبدیل به یکی از سه شهر جهان با بالاترین میزان رشد اجاره بها شد

به گفته  Savills که یک شرکت مشاور املاک و مستغلات بین المللی است، دبی در کنار شهر های میامی و مسکو بالاترین سطح رشد اجاره بها را در نیمه اول سال 2021 ثبت کرده اند، به نظر می رسد که بازار املاک امارات پس از شش سال رشد منفی اجاره بها، به یک نقطه عطف رسیده و در حال بازگشت به وضعیت سابق خود می‌باشد.

Savills در آخرین گزارش خود که اجاره بهای املاک لوکس و نرخ رشد آن در 30 شهر جهان را تحلیل می‌کند، نوشت به نظر می رسد بازار املاک دبی پس از شش سال رشد منفی اجاره بها ناشی از عرضه بیش از حد در بازار، به نقطه عطف رسیده است. Savills World Cities: « اجاره بهای املاک لوکس در دبی در شش ماه منتهی به ژوئن، 5 درصد افزایش یافت که ناشی از افزایش 20 درصدی اجاره‌ بهای ویلاها بوده است ، زیرا ساکنان دبی به علت همه گیر شدن بیماری کرونا، زندگی در ویلا ها را به آپارتمان نشینی ترجیح می دهند و می‌خواهند که با افراد کمتری رفت و آمد داشته باشند ».

در این گزارش اشاره شده است که اجاره بهای املاک مسکونی در دبی در سال‌های گذشته به دلیل عرضه بیش از حد، در حال کاهش بوده است. سال گذشته با کاهش 12 درصدی اجاره بها در این شهر به دلیل محدودیت‌های سفر و در نتیجه رکود اقتصادی که دلیل اصلی آن  بیماری کرونا بود، بدترین کاهش را شاهد بودیم.  بر اساس یافته‌های گزارش شاخص شهرهای جهان توسط Savills، به نظر می‌رسد بازار دبی بالاخره در حال رسیدن به یک نقطه عطف است.

به گفته Swapnil Pillai  مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه Savills  بازار اجاره مسکن احتمالا تا پایان سال 2021 ثابت خواهد ماند. به گفته وی: «محدودیت‌های مسافرتی بین بازارهای اصلی همچنان برقرار بوده و به همین دلیل میزان اجاره بها  با سرعت بیشتری نسبت به ارزش سرمایه رشد می کند. با این حال، در بلندمدت، با افزایش فعالیت اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، قیمت‌ها به تدریج افزایش خواهند یافت و کاهش بیشتر محدودیت‌های سفر تبدیل به یک کاتالیزور برای رشد خواهند شد».

در نیمه اول سال 2021، 30 شهری که در فهرست Savills قرار دارند به طور متوسط شاهد رشد 0.5 درصدی اجاره بها بوده‌اند. این امر به دنبال کاهش 1.8 درصدی اجاره‌بها در طول سال 2020 بوده است، زیرا محدودیت‌های جهانی سفر، باعث کاهش تقاضا شد وهمچنین شاهد افزایش عرضه املاک به دلیل تمایل گردشگران و توریستها به اجاره‌های طولانی مدت‌ بجای  اجاره‌های کوتاه مدت بودیم. اگرچه به نظر می‌رسد که سقوط اجاره‌ بها متوقف شده است، سطح رشد اجاره‌بها به طور قابل توجهی پایین‌تر از رشد ارزش سرمایه در شاخص شهرهای جهان است که به طور متوسط ​​3.9 درصد در شش ماه منتهی به ژوئن 2021 بوده است، که این میزان سریع‌ترین نرخ رشد از دسامبر 2016 به این‌سو می‌باشد.  

این تصویر در سراسر جهان یکسان نیست. حومه شهرها و شهرهایی که کمتر تحت تأثیر قرنطینه قرار گرفته‌اند، رشد اجاره‌بهای بیشتری را تجربه کرده‌اند. در شاخص اجاره‌بهای شهرهای جهان، 39 درصد از شهرها رشد اجاره‌بهای مثبت را در شش ماه اول 2021 گزارش کرده‌اند، در حالی‌که این رقم در سال 2020 ، 25 درصد بوده است.

مقایسه متوسط ​​تولید واحدهای مسکونی ممتاز نشان می‌دهد که این میزان در 30 شهر در ژوئن 2021، 2.9 درصد بوده، در حالی‌که در دسامبر 2020 این رقم  3.1 درصد بوده است. این کم‌ترین میانگین تولید از سال 2005، یعنی زمانی است که Savills  شروع به جمع آوری و تحلیل داده‌ها کرد. با وجود این، اختلاف قابل توجهی که میزان تولید در شهرهای مختلف جهان از 1.3 درصد در شانگهای تا 4.7 درصد در مسکو وجود دارد.

این گزارش بیان کرد: «بازار اجاره در میامی در طول یک سال گذشته، افزایش اجاره‌بها را به دلیل افزایش تقاضا برای جابجائی‌های محلی و عرضه محدود خانه‌های مجردی تجربه کرده است. پروژه‌های جدید همچنان به بازار عرضه می‌شوند اما قادر به برآورده کردن تقاضای املاک اجاره‌ای ممتاز در این شهر نبوده‌اند».

در مسکو، میزان تقاضای مشاهده شده در نیم سال گذشته با مقادیر قبل از بحران که در پایان سال 2019 با بازگشت سکنه روسی به این شهر دیده شد، قابل مقایسه است. پس از کاهش اجاره‌بهای املاک ممتاز و فوق ممتاز در نیمه دوم سال 2020، قیمت اجاره این ملک‌ها، به ویژه برای آپارتمان‌های بزرگ با فضای باز در مناطق کلیدی شهر مجدداً رو به افزایش است.

شهر‌هایی مانند کوالالامپور، هنگ‌کنگ، نیویورک و دیگر شهرهایی که رشد منفی اجاره‌بها را تجربه می‌کنند، همگی به مستاجرین خارجی وابسته بوده و  از آنجائی‌که محدودیت‌های سفر در شش ماه گذشته تشدید شده، این بازارها همچنان با کاهش اجاره‌بها مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، با ادامه واکسیناسیون، برداشته شدن محدودیت‌های سفر و از سرگیری جابجایی شرکت‌ها، چشم‌انداز بلندمدت بازارهای اجاره مثبت‌تر می‌شود. افزایش گردشگری منجر می شود که صاحبخانه ها، تمایل به اجاره دادن املاک خود به صورت کوتاه مدت پیدا کنند ( زیرا توریست ها دنبال خانه برای اجاره کوتاه مدت هستند) و در نتیجه با کمتر شدن تعداد املاک اجاره‌ای برای بلند مدت و افزایش عرضه املاک برای اجاره کوتاه مدت،مشکل عرضه بی رویه در بازار  نیز خود به خود حل می شود. در بسیاری از شهرها، کاهش میزان عرضه می‌تواند اجاره‌بها را در مناطق لوکس، به ویژه در شهرهایی مانند مسکو، بارسلونا، مادرید و کیپ تاون که املاک بزرگ‌تری ارائه می دهند، افزایش دهد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه