اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / دبی: آیا پس از افزایش قیمت خانه ها و ویلاهای لوکس، خانه های مقرون به صرفه نیز با افزایش قیمت مواجه می شوند؟

دبی: آیا پس از افزایش قیمت خانه ها و ویلاهای لوکس، خانه های مقرون به صرفه نیز با افزایش قیمت مواجه می شوند؟

دبی: در حال حاضر، یک هشدار برای خریداران ملک وجود دارد. حتی قیمت بیشتر خانه های مقرون به صرفه در دبی هم می تواند تا قبل از پایان سال حدود 10 تا 12 درصد افزایش یابد. اگر رفته رفته قیمت فولاد و مصالح ساختمانی همینطور افزایش یابد، سرمایه گذاران عمده چاره ای جز افزایش قیمت در پروژه های در دست نخواهند داشت.

از ابتدای سال جاری ، به دلیل تقاضای بیشتر و هزینه ساخت و ساز، قیمت ویلای لوکس افزایش نسبتاً چشمگیری داشته است. اگر خانه های مقرون به صرفه و ارزان شروع به گران شدن کنند، بازار دچار تحول می شود و تقاضا به شدت کاهش پیدا می کند.

KALPESH KINARIWALA رئیس PANTHEON DEVELOPMENT گفت: « قیمت های فولاد و سیمان نسبت به هشت ماه گذشته حدود 35 درصد و نسبت به 10 ماه گذشته حدود 20 درصد افزایش یافته است. قیمت باقی مصالح ساختمانی هم کم و بیش به همان میزان افزایش یافته اند. همه این ها باعث می شود که هزینه ساخت و ساز به میزان 6 تا 8 درصد افزایش یابد » .

تاکنون خریداران املاک آماده تحویل ، به دلیل خودداری سرمایه گذاران عمده از پرداخت هزینه ها ، این افزایش را احساس نکرده اند. اما اگرافزایش قیمت مصالح ساختمانی ادامه داشته باشد ، ممکن است برای مدت طولانی از این گزینه مثبت بهره مند نباشند. KINARIWALA افزود: « تاکنون ، ما به بهینه سازی عملیات پرداختیم تا این اثر را خنثی کنیم ، به همین دلیل هزینه پروژه های در دست ما ، تأثیر عمده ای نداشته است. ما توانستیم حداقل 70 درصد از هزینه ساخت و ساز را جبران کنیم ».

 نارضایتی از قیمت

طی سه سال اخیر ، به دلیل تقاضای پایین، نگرانی های مداوم برای عرضه بیش از حد در برخی از موارد و روند اقتصادی کند ، قیمت املاک در دبی حدود 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.  سرمایه گذاران عمده ، از قبل قیمت های خود را تنظیم کرده بودند ، به همین دلیل است که وقتی قیمت مصالح ساختمانی به طور ناگهانی از آخر ماه اکتبر افزایش یافت ، آنها با یک حرکت دو برابر ضربه خوردند. VIJAY DOSHI رئیس VINCITORE REALTY گفت: « زمانی که ما در حال اعطای قرارداد بودیم، این افزایش قیمت در فولاد ، مس ، سیمان ، بتن و حتی تدارکاتی مانند آسانسور هم دیده شد. در واقع ، در تمام کالاها و محموله هایی که وارد امارات متحده عربی شده بود ، افزایش قیمت دیده می شد ».

« همه گیری ویروس کرونا نیز ، در افزایش قیمت نقش داشته ، زیرا با کمبود منابع مواجه هستیم. ما جز اینکه برای اتمام پروژه از هزینه های بالاتر فاکتور بگیریم ، چاره دیگری نداریم ».

تأمین کنندگان مصالح از جای خود تکان نخواهند خورد

این مسئله ، اینجا تمام نمی شود. DOSHI گفت: « قیمت سوخت در حال افزایش است. قیمت تمام مواد اولیه به ویژه فلز بالاتر رفته است که این باعث ایجاد تأثیرات پی در پی می شود. همچنین، برای وارد کردن کالاها از خارج از کشور ، کمبود کانتینر دیده می شود. افزایش هزینه حمل بار نیز وجود دارد که به طور مستقیم بر روی هزینه مصالح مورد استفاده در پروژه ها هم تأثیر می گذارد ».

به همین دلیل  DOSHI می گوید بدیهی است که قیمت نهایی خانه های جدیدی که در دست ساخت یا آماده تحویل می باشند ، قطعاً تأثیری به خود خواهند دید. وی افزود: « ما قبلاً شاهد افزایش قیمت در پروژه های مسکونی دبی بوده ایم. مشتریان شرایط بازار را درک می کنند ».

« بازار آنچنان بی ثبات شده است که تأمین کنندگان مصالح ساختمانی ، محافظه کار شده اند. آن ها حاضرند از دریافت سفارش های  جدید دست بکشند ، اما قیمت های خود را کاهش نمی دهند ».

« کیفیت کالاها هیچگاه به خطر نخواهد افتاد. بنابراین ، برای مقابله با افزایش هزینه ها در بازار ، تغییراتی که ایجاد می کنیم این است که با بهینه سازی از طریق استفاده از مصالح دیگر، هزینه ها را پایین نگه داریم ».

کنترل مستقیم

در واقع، سرمایه گذاران عمده به کنترل مستقیم پروژه های خود می پردازند. در اواخر سال گذشته، AZIZI DEVELOPMENTS با بیان اینکه خودش تمام سفارشات مصالح را به جای پیمانکاران اصلی انجام می دهد ، خبرساز شد. این کار برای کاهش هزینه های پروژه و جلوگیری از صرف وقت انجام شد و حتی به AZIZI کمک کرد تا سرعت تصمیم گیری را افزایش دهد. همچنین، از چندین روش دیگر ، به ثبات هزینه های ساخت و ساز نیز کمک کرد.

تأثیر اقدامات جدید

هزینه بالای مصالح ساختمانی ، فاکتور دیگری است که سرمایه گذاران عمده هنگام تصمیم گیری در ارتباط با اقدامات جدید باید در نظر بگیرند. اگرچه در تقاضا برای خانه های برتر ، افزایش چشمگیری دیده می شود ، اما این مورد درباره خانه های در سطح متوسط و مقرون به صرفه صدق نمی کند.  

تصمیم گیری های دشواری پیش روی سرمایه گذاران عمده قرار دارد…

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه