اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / هوش مصنوعی، بازار املاک و مستغلات را به انحصار خود درآورده است.

هوش مصنوعی، بازار املاک و مستغلات را به انحصار خود درآورده است.

مصالح ساختمانی نظیر آجر و ملات، شاید تنها چیزهائی به نظر برسند که در دنیائی که روز به روز به سمت مجازی شدن پیش می‌رود، در صنعت املاک و مستغلات وجود ملموسی داشته باشند، اما هوش مصنوعی در حال قرار دادن آنها تحت سلطه خود نیز می‌باشد.

بعضی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این بازار تجاری مانندCompass ، Zillow وLoanSnap  برای یافتن متقاضیان وام مسکن و خانه مناسب، در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده می کنند که این موضوع برای مشاورانی که در زمینه املاک و مستغلات به فعالیت مشغول هستند ، در حال حاضر ممکن است نوعی چالش محسوب گردد.

اکثر داده‌های بازار املاک و مستغلات ، از سوابق ثبتی زمین گرفته تا اسناد مالکیت، قیمت خرید و حتی وثیقه‌های وام در اختیار عموم قرار دارند. اشکال روش سنتی پیشین این بود که مراجعه به دفاتر محلی و بدست آوردن همه این اطلاعات، فرایندی زمان‌بر و نیازمند تلاش بیشتری بود، ولی دیگر اینگونه نیست. محاسبات کامپیوتری اکنون می‌توانند میلیون‌ها سند را در عرض چند ثانیه جست‌وجو کرده، ارزش دارایی، میزان بدهی، مراتب بازسازی خانه و حتی برخی از اطلاعات شخصی صاحب ملک را بررسی کنند.

درLoanSnap ، وام دهنده مسکن مستقر در سان فرانسیسکو، از هوش مصنوعی در مراحل مختلف فرایند وام مسکن، از یافتن نوع وام مناسب برای وام‌گیرنده تا یافتن سرمایه‌گذار مناسب برای وام استفاده می‌شود.

Karl Jacob، مدیر عاملLoanSnap ، گفت: « ابتدا اطلاعات مالی وام‌گیرنده وارد سیستم می‌شود. سپس سیستم همه این اطلاعات را دریافت کرده، وضعیت آن رادر آینده پیش‌بینی کرده و چندین هزار گزینه را بررسی می‌کند. این روند شامل بررسی روش‌های مختلف بازپرداخت بدهی و گزینه‌های مختلف وام است و این امر یکی از اولین دفعاتی است که هوش مصنوعی تبدیل به ابزاری شده که بجای اینکه به ضرر مصرف‌کنندگان باشد، به آنها کمک می‌کند ».

او گفت: « ما برای بازتأمین‌های مالی، در حال ایجاد یک الگوی مالی برای افراد هستیم تا به آنها نشان دهیم که دقیقاً بطور ماهیانه و سالیانه چقدر پول از دست می‎دهند و سپس به آنها توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانند به طور بالقوه این مشکل را برطرف کرده و در هزینه‌های آتی و همچنین زمان صرفه جویی کنند ».

Jacob گفت که در حال حاضر تقریباً تمامی شرکت‌ها اظهار می‌کنند که از هوش مصنوعی در برخی موارد استفاده می‌کنند، اما اشاره نمود که همه این شرکت‌ها در واقع از آن به طور کامل استفاده نمی‌کنند.

وی افزود: « نود و پنج درصد این اظهارات، بلامحل است، درست است؟ این یک اصطلاح رایج است. مردم به مواردی از این قبیل اظهار علاقه می‌کنند و می‌گویند: “اوه، بله، ما هم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم.” هوش مصنوعی در واقع ابزاری است که در حال تفکر و یا بررسی احتمالاتی می‌باشد که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته بودند ».

بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند برای وام‌گیرندگان مفید باشد، اما به نظر می‌رسد برای مشاوران املاکی که در بازار مسکن فوق رقابتی امروز در پی کسب اطلاعات در خصوص فعالیت‌های منتشره در جراید هستند، امری حیاتی محسوب می‌شود. عرضه خانه برای فروش از زمان شروع همه‌گیری، هنگامی که تقاضای خریداران به طور ناگهانی اوج گرفت، چندین رکورد منفی را ثبت کرده است. مشاوران بشدت در پی یافتن لیست‌های جدید هستند و هوش مصنوعی در این خصوص راه دستیابی جدیدی را فراهم می‌آورد.

Joseph Sirosh ، مدیر ارشد فناوری درکارگزاری املاک و مستغلاتCompass ، گفت: « مشاورانی که از طرق سنتی به فعالیت مشغول بودند، به خانه‌های زیادی مراجعه می‌کردند. اکنون هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند خانه‌هایی را پیدا کنید که به احتمال زیاد در 12 ماه آینده به فروش می‌رسند و این کار را با طبقه‌بندی تمام داده‌های مرتبط با خانه‌، مانند آخرین زمان فروش، مدت زمانی که مالک در آنجا ساکن بوده و نرخ فروش خانه در آن منطقه خاص، انجام می‌دهد ».

هوش مصنوعی تمام اطلاعات را طبقه‌بندی کرده تا پیش‌بینی کند که کدام خانه قرار است به فروش برسد، بنابراین مشاور می‌تواند با مالک تماس گرفته، خدمات خود را ارائه داده و احتمالات بسیار بیشتری در اختیار داشته باشد ».

Sirosh گفت: « مشاوران Compass با استفاده از هوش مصنوعی، از 94 درصد شانس بالاتر برای دستیابی به فهرست بالقوه مد نظر خود، نسبت به زمانی که از هوش مصنوعی بهره نمی‌برند، برخوردارند. مشاوران ظاهراً می‌توانند خانه را دقیق‌تر قیمت‌گذاری کرده و هدف مشخص‌تری را مورد بازاریابی قرار دهند ».

برای کسانی که به دنبال خرید خانه هستند، تمامی داده‌های موجود می توانند همچنین به آنها کمک کنند تا به جای جست‌وجوی خانه به خانه، دقیقاً آنچه را که مد نظرشان است را پیدا کنند.

با استفاده از هوش مصنوعی Compass، آنها می توانند قیمت مایملک خود را در مقایسه با سایر املاک موجود در بازار ارزیابی کرده، نوع بخصوصی از خانه‌ها را در مکان‌های فوق‌العاده خاص جستجو کرده، متراژ فضاهای داخلی و خارجی مورد نظر خود را وارد کرده و سپس با دریافت علائم هشدار مخصوص، از وجود موارد مشابه، به محض ارائه در بازار، آگاه شوند.

Zillow اخیراً اظهار کرد که اکنون شبکه هوش مصنوعی پرطرفدار قیمت‌گذاری خانه خود، بنام “Zestimate” را که از شبکه عصبی یا دانش ماشینی قابل مقایسه با نحوه عملکرد مغز استفاده می‌کند، ارتقا داده است.

بر اساس مطلب منتشره توسط Zillow، « در مورد الگوی “Zestimate” ، مدل شبکه عصبی، اطلاعات  ملک، موقعیت آن، روند بازار مسکن و ارزش خانه را با هم مرتبط می‌کند. در نتیجه این به روز رسانی، “Zestimate” اکنون می‌تواند سریع‌تر به شرایط پویای بازار واکنش نشان دهد و برآورد (پیش بینی) دقیق‌تری از ارزش فعلی خانه را برای مالکان فراهم کند ».

این شرکت در حال حاضر این دانش جدید را در کسب وکار خرید خانه با پیشنهاد نقدی مستقیم خود، Zillow Offers ، وارد کرده است.

تاکنون، “Zestimate” حاوی یک پیشنهاد اولیه نقدی برای حدود 900،000 خانه واجد شرایط در 23 بازار می‌باشد.

طبق خبر منتشره، با توجه به آخرین به روز رسانی و افزایش دقت “Zestimate” ، تعداد خانه‌هایی که واجد شرایط دریافت پیشنهاد نقدی هستند 30 درصد افزایش خواهد یافت.

هوش مصنوعی هیچ کار خاصی را انجام نمی‌دهد که تحقیقات سنتی نتوانند انجام دهند، اما این روند را به طور چشمگیری تسریع می‌کند، که برای این مشاغل در یک بازار سریع و فوق رقابتی بسیار مهم است.

Sirosh گفت: « هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا به سمت خود محوری پیش بروید، زیرا هوش مصنوعی حاوی منابع اطلاعاتی عظیمی است که با معاملات املاک از قبیل داده‌های پیچیده، انطباق، کاغذبازی، پیدا کردن خانه، مذاکره و پیشنهادات مرتبط است. من فکر می‌کنم این موضوع باعث می‌شود که یک معامله بسیار سریع‌تر انجام شود و این روش ساده‌تر و اغلب ارزان‌تر بنظر می‌رسد ».

او گفت: « با این سرعت، هوش مصنوعی می‌تواند بر مهم‌ترین بخش انسانی هر معامله املاک یعنی استرس فائق آید ».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه