اخبار صنعت اخبار صنعت-خانه / هوش مصنوعی، کنترل بازار املاک و مستغلات را در دست گرفته است

هوش مصنوعی، کنترل بازار املاک و مستغلات را در دست گرفته است

در دنیایی که همه چیز هرروزه  به سمت مجازی شدن پیش می‌رود، شاید بنگاه‌های مشاورین املاک، تنها گزینه‌ای باشند که وجود ملموسی دارد. اما هوش مصنوعی در حال قرار دادن آنها تحت سلطه خود نیز می‌باشد.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این بازار تجاری مانند Compass ، Zillow و LoanSnap  برای یافتن متقاضیان وام مسکن مناسب، در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند برای  مشاوران املاک و مستغلات بسیار سرنوشت ساز باشد.

دسترسی به اکثر داده‌های بازار املاک و مستغلات، از سوابق ثبتی زمین گرفته تا اسناد مالکیت، قیمت خرید و حتی وثیقه‌های وام برای عموم آزاد است. ایراد این روش سنتی بودنش بود که مراجعه به دفاتر محلی و به دست آوردن همه این اطلاعات، فرایندی زمان‌بر و طاقت فرسا محسوب می‌شد، ولی امروزه  این‌گونه نیست. محاسبات کامپیوتری اکنون می‌توانند میلیون‌ها سند را در عرض چند ثانیه جست‌وجو کرده، ارزش دارایی، میزان بدهی، روند بازسازی خانه‌ها و حتی برخی از اطلاعات شخصی صاحب ملک را بررسی کنند.

درLoanSnap ، شرکت وام دهنده مسکن مستقر در سان فرانسیسکو، از هوش مصنوعی در مراحل مختلف فرایند وام مسکن، از یافتن نوع وام مناسب برای وام‌گیرنده تا یافتن سرمایه‌گذار مناسب برای وام استفاده می‌شود.

Karl Jacob، مدیرعاملLoanSnap ، گفت: «ابتدا اطلاعات مالی وام‌گیرنده وارد سیستم می‌شود. سپس سیستم همه این اطلاعات را دریافت کرده، وضعیت آن را در آینده پیش‌بینی کرده و چندین هزار گزینه را بررسی می‌کند. این روند شامل بررسی روش‌های مختلف بازپرداخت بدهی و گزینه‌های مختلف وام است. هوش مصنوعی برای اولین بار، تبدیل به ابزاری شده که بجای اینکه به ضرر مصرف‌کنندگان باشد، به آنها کمک می‌کند ».

وی گفت: « برای زمانی که مشتریان قصد تغییر شرایط تسهیلات مالی خود را دارند نیز در حال ایجاد یک الگوی مالی هستیم تا به آنها نشان دهیم که دقیقاً به‌طور ماهیانه و سالیانه چقدر پول از دست می‎دهند و سپس به آنها توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانند به‌طور بالقوه این مشکلات را برطرف کرده و در هزینه‌های آتی و همچنین زمان صرفه‌جویی کنند ».

Jacob  اذعان داشت که در حال حاضر تقریباً تمامی شرکت‌ها ادعا می‌کنند که به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، اما همه این شرکت‌ها در واقع از آن به‌طور کامل استفاده نمی‌کنند.

وی افزود: « نود و پنج درصد این اظهارات، ادعاهایی بی‌اساس هستند و استفاده از لفظ هوش مصنوعی مرسوم است.  امروزه به حدی هوش مصنوعی جذابیت پیدا کرده که همه می‌گویند: “اوه، بله، ما هم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم.” در حقیقت هوش مصنوعی به این معنی است که  احتمالاتی که پیش از این برای کسی قابل تصور هم نبودند را کامپیوترها مورد بررسی و تحلیل قرار دهند».

بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند برای وام‌گیرندگان مفید باشد، اما برای مشاوران املاکی که در بازار مسکن فوق رقابتی امروز به دنبال لیست ملک‌های موجود هستند، ضروری به نظر می‌رسد. از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا، با افزایش ناگهانی تقاضای خریداران خانه،  عرضه آن چندین رکورد منفی را ثبت کرده است. مشاوران بشدت در پی یافتن لیست‌ خانه‌های جدید هستند و هوش مصنوعی در این خصوص راه دستیابی جدیدی را فراهم می‌آورد.

Joseph Sirosh ، مسئول ارشد فناوری در کارگزاری املاک و مستغلاتCompass ، گفت: «مشاورانی که از طرق سنتی به فعالیت مشغول بودند، به خانه‌های زیادی مراجعه می‌کردند. اکنون هوش مصنوعی به شما کمک خواهد کرد که خانه‌هایی را پیدا کنید که به احتمال زیاد در 12 ماه آینده به فروش می‌رسند و این کار را با طبقه‌بندی تمام داده‌های مرتبط با خانه‌، مانند آخرین زمان فروش، مدت‌زمانی که مالک در آنجا ساکن بوده و نرخ فروش خانه در آن منطقه خاص، انجام می‌دهد».

هوش مصنوعی تمام اطلاعات را طبقه‌بندی کرده تا پیش‌بینی کند که کدام خانه قرار است به فروش برسد، بنابراین مشاور می‌تواند با مالک تماس گرفته، خدمات خود را ارائه داده و احتمال موفقیت بسیار بیشتری داشته باشد ».

 Sirosh  گفت: « مشاوران Compass با استفاده از هوش مصنوعی، از 94 درصد شانس بالاتر برای موفقیت در معاملات برخوردارند. از این طریق، مشاوران می‌توانند خانه را دقیق‌تر قیمت‌گذاری کرده در زمینه‌ی بازاریابی نیز دقیق‌تر عمل کنند».

تمامی داده‌های موجود همچنین می توانند به کسانی که به دنبال خرید خانه هستند کمک کنند تا به جای جست‌وجوی خانه به خانه، دقیقاً آنچه که مد نظرشان است را پیدا کنند.

خریداران با استفاده از هوش مصنوعیCompass، می توانند قیمت ملک خود را در مقایسه با سایر املاک موجود در بازار ارزیابی کرده، نوع بخصوصی از خانه‌ها را در مکان‌های فوق‌العاده خاص جستجو کرده، متراژ فضاهای داخلی و خارجی مورد نظر خود را وارد کرده و سپس به محض ارائه ملک مورد نظر در بازار، سریعا از وجود آن باخبر شوند.

 Zillow  اخیراً ابزار پرطرفدار قیمت‌گذاری خانه خود، بنام Zestimate را ارتقا داده و ادعا می کند که اکنون این ابزار، از فناوری شبکه عصبی (neural network)  و یادگیری ماشینی (machine learning) استفاده می کند؛ این فناوری‌ها از لحاظ ساختاری شبیه به مغز انسان عمل می‌کنند.

بر اساس مطلب منتشره توسط Zillow، الگوریتم Zestimate ، با استفاده از مدل شبکه عصبی(neural network)   رابطه‌ی بین داده هایی مانند اطلاعات ملک، موقعیت آن، روند بازار مسکن و ارزش خانه  را پیدا می‌کند. در نتیجه این به روز رسانی،Zestimate  اکنون می‌تواند سریع‌تر به شرایط پویای بازار واکنش نشان دهد و برآورد وپیش بینی دقیق‌تری از ارزش فعلی خانه را برای مالکان فراهم کند».

این شرکت در حال حاضر، از این فناوری جدید، در بخش خرید خانه خود  با نام Zillow Offers استفاده کرده و مستقیما به فروشندگان ملک، پیشنهادات نقدی ارائه می‌کند.

تاکنون، Zestimate توانایی ارائه پیشنهاد قیمت اولیه  حدود 900،000 خانه واجد شرایط در 23 بازار را داشته است.

طبق اخبار منتشر شده توسط Zillow ، «با توجه به آخرین به روز رسانی و افزایش دقت Zestimate ، تعداد خانه‌هایی که واجد شرایط دریافت پیشنهاد نقدی هستند، 30 درصد افزایش خواهد یافت».

هوش مصنوعی کار خاصی را انجام نمی‌دهد که تحقیقات سنتی نتوانند انجام دهند، اما سرعت انجام کارها را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد، که برای این مشاغل در یک بازار سریع و فوق رقابتی بسیار مهم است.

 Sirosh افزود: « هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا به سمت خودکار شدن فرآیندها پیش بروید، بطوری که قسمت‌های دشوار معاملات بازار املاک مانند داده‌های پیچیده، توافق نامه‌ها، فرآیندهای اداری، روند پیدا کردن خانه، مذاکرات و پیشنهادات به هوش مصنوعی سپرده می شوند. من فکر می‌کنم این موضوع باعث می‌شود که معاملات بسیار سریع‌تر انجام شوند. این روش، ساده‌تر و اغلب کم هزینه تر است.

وی گفت: «با این سرعت، هوش مصنوعی می‌تواند بر مهم‌ترین بخش انسانی هر معامله املاک یعنی استرس غلبه کند.»

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";