بازار املاک و مستغلات دبی از روز های سخت عبور می کند

به گفته متخصصین این عرصه؛ بنظرمی رسد امسال بخش املاک و مستغلات دبی شاهد بهبود هوشمندانه ای خواهد بود. بهبود اوضاع  اقتصادی با سرعت بالا، اختصاص هزینه به توسعه زیرساخت های شهری، رشد بخش های تجاری و گردشگری در پی قرارداد ابراهیم از جمله دلایل این امر تلقی می شوند.

طبق آخرین آمار موجود و به گفته متخصصین املاک، دستگاه های اجرایی و تفسیر کنندگان بازار، پیشبینی ها حاکی از آن است که سرمایه گذاران و مصرف کنندگان با خرید ویلا و آپارتمان بیشترین منفعت را از اصلاح قیمت ها می برند.

گفته می شود افت قیمت ملک و پیشبینی رشد دوباره آن، از جمله دلایل اصلی هستند که کمک می کنند بازار املاک و مستغلات دبی روز های سخت را پشت سربگذارد.

به باور متخصصین این صنعت؛ در حالیکه این بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در بازار املاک است، در عوض مستاجران محتمل پرداخت هزینه بیشتری خواهند شد.

به گفته آژانس املاک ValuStrat، که به تازگی گزارش سالیانه اش را منتشر کرده است، در سال گذشته افت قیمت خانه های آپارتمانی  14.3% و خانه های ویلایی 13% بوده است.

این گزارش نرخ کاهش قیمت سالانه 18% را برای اجاره بها در سال 2020 نشان می دهد.

دبی مارینا، بیزینس بی، تاون اسکور، جمیرا ویلیج و اینترنشنال سیتی از جمله محبوب ترین موقعیت های شهر از نظر خریداران ملک و مصرف کنندگانی است که بدنبال واحد های آماده هستند.

از نظر سرمایه گذارانی که واحد های پیش فروش را ترجیح می دهند جمیرا ویلیج، کانال دبی، بیزینس بی و Sobha Hartland محبوب ترین مکان ها برای سرمایه گذاری هستند.

با توجه به غلبه دبی به بحران سلامت اخیر، این گزارش خبر از رشد چهار درصدی اقتصاد دبی در سال جاری می دهد که مزایای بسیاری برای این بخش دارد.        

طبق این گزارش؛ “بهبود اقتصاد، نمایشگاه 2020 و پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات متحده عربی از عوامل موثر بر بهبود وضعیت بازار هستند. با به تعلیق درآمدن پروژه های جدید  توسط توسعه دهندگان، اجاره بها و ارزش سرمایه در ویلا های به بهره برداری رسیده به تثبیت خواهد رسید؛ البته شاید در این بخش شاهد افزایش بها هم باشیم. این در حالی است که رسیدن آپارتمان ها به این مرحله، ممکن است تا اواخر سال 2021 به طول بیانجامد.”

به گفته Haider Tuaima ، سرپرست تحقیقات امور ملکی در آژانس مشاور املاک Valustrat: “در سال جاری بخش املاک و مستغلات امارات متحده عربی، بعنوان مقصد مهمی برای سرمایه گذاران، به محبوبیت خود ادامه می دهد.”

” Tuaima روز یکشنبه در گفتوگویی با روزنامه خلیج تایمز گفت:” بازار املاک و مستغلات دبی روز های سخت را پشت سر گذاشته است و در سال جاری شاهد افزایش قیمت دراین بخش خواهیم بود. میانگین افزایش قیمت ویلا و آپارتمان در شهر به ترتیب 3%  و 1% پیشبینی شده است. برخی مناطق ممکن است در این خصوص ضعیف تر یا قوی تر عمل کنند.”

بهبود وضعیت همه گیری با سرعت نسبتا بالا، بهبود اقتصادی سریع، کنترل قاطعانه عرضه جدید، میزبانی نمایشگاه 2020 و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات متحده عربی چند دلیل مهم جان گرفتن دوباره بخش املاک و مستغلات است. ایشان همچنین خاطر نشان کرد؛ بازگشت بازار به رونق سابق زمان بر است.

او گفت:” مناطق مسکونی با پی ریزی مناسب، مسیر های ارتباطی، مدارس و فروشگاه ها توسط خریداران ملک و مستاجران در لیست تقاضای امسال باقی خواهند ماند.”

او در پاسخ به یک سوال گفت؛ بخش املاک ممکن است با چالش های موقتی روبرو شود اما از فرایند بهبود جا نخواهد ماند.

Tuaima افزود:” انتظار می رود عرضه معوقه سال های گذشته نیز در برهه خاصی به وقوع بپوندد. علاوه بر این باید خاطر نشان کرد؛  پیشرفت وضعیت کلی اقتصاد، رشد کسب و کار و ایجاد فرصت های شغلی تقاضای بیشتر واحد های مسکونی را در این امارت در پی دارد.

Imran Farooq، مدیرعامل شرکت Samana Developers، که توسعه سه پروژه مسکونی جدید در دبی را در برنامه دارد گفته است که به بازار املاک دبی اعتماد کامل دارد.

Farooq روز شنبه به روزنامه خلیج تایمز گفت:” ما نسبت به آمار سال قبل 55 % افزایش جمعیت داشته ایم که باعث افزایش درآمد فروش در سال 2021 شده است.”

او گفت دبی یک قطب سرمایه گذاری با آینده ای کاملا روشن است که بخش املاک و مستغلات آن عملکرد خوبی داشته و در صورت لزوم آماده به چالش کشیدن همه گیری است.

این شهر برای حفظ 9.89 میلیون جمعیت خود، گام بزرگی در عرضه توزیع واکسن برداشت. ایده امارات متحده عربی برای اختصاص هتل های خالی به مراکز قرنطینه یک ایده جدید بود که کمک شایانی به کاهش شیوع ویروس کرونا کرد.

وی افزود:”دبی همواره یکی از شهر های پیشتاز دنیا در مقابله با ویروس کرونا بود، چرا که اولین دوز های واکسن از قبل برای 12% جمعیت امارات متحده عربی تهیه شده بود. حدود 80.000 نفر در روز واکسیناسیون میشوند که در بهبود اقتصاد و رشد گردشگری موثر است.”

در مورد عملکرد این شرکت باید گفت، پروژه 185 میلیون درهمی Greens  وHills  که به شرکت Samana Developers تعلق دارند کاملا بفروش رفته اند.

او گفت:” ما با اعمال تغییرات مهم در روند ساخت و ساز مجموع 327 واحد، در سدد افزایش سرعت در ساخت و ساز هستیم. استراتژی جدید مدیریت ساخت و ساز Samana کمک شایانی در تکمیل بموقع سازه ها است ” 

Shazil Imtiaz Rafi، مدیر عامل گروه Rafi، گفت دبی زمینه خوبی برای گسترش املاک و مستغلات دارد و از نظر سرمایه گزاران همیشه بازار جذابی در سراسر دنیا خواهد بود.

او گفت:”این شهر منزل پروژه های نمونه دنیا در صعنت املاک است. این پروژه های برجسته با تیمی متشکل از متخصصان سیاستگذاری دائماً امکان بهبود در بازارهای ثانویه را فراهم می کنند.”

“اولین تاثیر اعلام نمایشگاه 2020 در سال 2013، اشباع بازار ملک دبی با واحد های نوساز بود که متاسفانه با تاخیر بوجود آمده در برگزاری نمایشگاه 2020 دبی بدلیل شیوع کووید-19، تاثیر منفی در گردشگری و خرده فروشی بهمراه داشت.

او گقت:” با وجود اینکه خارج شدن از این وضعیت زمان بر است، بنظر می رسد دولت دبی با محدود کردن پروژه های جدید اقدامات سودمند و بموقعی برای جلوگیری از عرضه بیش از حد انجام داده است.”

بعلاوه؛ دولت با تمهیدات ویژه برای جذب سرمایه گزاران، مانند بهبود خدمات سرمایه گزاری و تسهیل در قوانین ویزا، در پی افزایش تقاضا و جان بخشی دوباره به این شهر است.

//document.cookie = "cpop=0";