ایده اعطای تابعیت امارات متحده عربی به اتباع خارجی یک تغییر استراتژی مهم با هدف افزایش رشد متداوم و تقویت علم اقتصاد کشور و بازار ملک است.

به گفته تحلیلگران، وجود پس انداز بیشتر در بخش های مالی کشور بجای انتقال سرمایه، پتانسیل سرریز را بهمراه دارد که به تجارت های محلی امکان جذب و حفظ استعداد های برتر را می دهد. 

Scott Livermore، اقتصاددان ارشد و مدیر عامل اقتصاد آکسفورد گفت: ” این یک اقدام مثبت در مسیر اصلاحات اخیر با هدف جذب و حفظ استعدادها و سرمایه گذاران خارجی است که بطور بالقوه بر اهمیت وجود اتباع خارجی در اقتصاد امارات متحده عربی می افزاید.”

” با حضور طولانی مدت اتباع خارجی در دبی و سرمایه گذاری هایشان در بازار ملک، سریع ترین تاثیر ممکن در بخش املاک و مستغلات میسر می شود. “

روز شنبه، امارات متحده عربی اعلام کرد؛ اصلاحات بی سابقه ای که در قانون اعمال کرده است با هدف جذب استعداد های ویژه در کشور، به مهاجران منتخب اجازه اخذ تابعیت امارات را می دهد.

شیخ محمد بن راشد، نخست وزیر امارات و حاکم دبی، شرایط اخذ شهروندی امارات، دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب، را برای سرمایه گذاران، افراد با استعدادهای تخصصی و افراد حرفه ای از جمله دانشمندان، دکترها، مهندسین، هنرمندان، نویسندگان و خانواده هایشان تسهیل کرد.

کابینه، دادگاه های محلی و همچنین شوراهای اجرائی امارات بر اساس معیارهای تعیین شده برای هر گروه، افراد واجد شرایط را معرفی می کنند.

Jaap Meijer، مدیر عامل و رئیس پژوهش در بانک سرمایه گذاری Arqaam Capital مستقر در دبی گفت: ” پیشرفت های نوین اخیر زمینه را برای رشد اقتصادی پایدار در کشور فراهم میکنند. این یک حرکت تاریخی است که می توان زمینه بیشتری را به آن اختصاص داد.”

وی با تاکید بر اینکه کشورهائی مانند انگلیس و برخی کشورهای اروپائی از جذب و حفظ استعدادهای درخشان  و سرمایه گذاری های طولانی مدت نتیجه مطلوبی گرفته اند، افزود؛ امارات داری گذرنامه قوی می باشد که برای متخصصان ماهر بسیار حائز اهمیت است.

دارندگان پاسپورت امارات میتوانند با پاسپورت امارات که در فهرست پاسپورت سال 2021  توسط شرکت Henley  و شرکاء بعنوان شانزدهمین پاسپورت جهان شناخته می شود، بدون نیاز به گذراندن مراحل اخذ ویزا به 173 کشور سفر کنند.

دکتر Azad Moopen، رئیس، مدیر عامل و بنیانگذار Aster DM Healthcare در امارات گفت: “این اتفاق نه تنها برای افراد با سابقه فعالیت در توسعه اقتصاد کشور، بلکه در جذب استعدادهای جدید نیز مفید خواهد بود. این اتفاق اخیر، امارات را به یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان تبدیل خواهد کرد.”

ایده اعطای تابعیت، بخشی از تلاش های پیشرفته دولت برای ایجاد تحول در جامعه و اقتصاد است، این در حالی است که این کشور در حال تلاش برای تقویت زیر ساخت ها و رسیدن به اهداف  50 ساله خود است.

در ماه های اخیر، رهبران این کشور تغییرات زیادی را در قوانین مربوط به مهاجرت و تجارت اعمال کرده اند.

این موارد شامل مجموعه ای از اصلاحات در قوانین شرکت های بازرگانی است که از این قبیل می توان به؛ اجازه مالکیت 100% کسب و کار به اتباع خارجی و تسهیل در رسیدگی به پرونده های چک های برگشتی اشاره کرد. دولت همچنین در قوانین ورشکستگی و حمایت از حقوق مصرف کننده اصلاحاتی ایجاد کرده است.

آقای Livermore گفت: ” احتمالا بیشترین تاثیر بر بخش های دانش بنیان (اقتصادی) خواهد بود که در برنامه توسعه امارات متحده عربی صاحب توجه بیشتری نیزهست.” 

برای پیشبینی های بیشتر در این بخش ها، باید گفت امارات متحده عربی بیشتر به جذب و مهمتر از همه؛ حفظ استعداد های نوین نیاز دارد که بیشترین اصلاحات امارات متحده عربی نیز متوجه این بخش ها بوده است.

Carla Slim، اقتصاد دان مسائل پاکستان و آفریقای شمالی در استاندارد چارترد خاورمیانه، گفت: “اقدامات اخیر بخشی از اهداف کشور برای تولید محرک های اقتصادی جدید، مانند نوآوری و فناوری است” که نسبت به اقدامات سنتی برتری ویژه ای دارند.

وی همچنین افزود:” این اقدام طبیعتا شامل نتایج و عواقب طبیعی است که گسترش نیروی کار با مهارت در پی دارد.”

طبق گفته های Farhad Azizi ،مدیر اجرائی توسعه دهنده Azizi؛ بخش املاک و مستغلات که بدلیل کاهش قیمت نفت در سال 2014 با کاهش رونق چشم گیری مواجه شد، با وجود نگرانی های حاصل از عرضه بیش از حد و همه گیری ویروس کرونا که در سه ماهه اخیر سد بزرگی در مسیر رونق بازار املاک و مستغلات بود، شاهد افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری های بلند مدت خواهد بود.

Taimoor Labib، عضو شرکای بنیانگذار و رئیس Mena   در Affirm Capital گفت:” پس از حصول رونق پیشبینی شده از نمایشگاه 2020 دبی، احیا و بهبود تقاضا در میان مدت در بخش املاک و بازار سهام بطور چشمگیری حاصل خواهد شد.”