اعطای تابعیت امارات متحده عربی به اتباع خارجی با استعداد

امارات متحده عربی از اعطای شهروندی به اتباع خارجی، با هدف اعتبار بخشی به کشور های حوزه خلیج فارس، برای اولین بار خبر داد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نائب رئیس امارات متحده عربی و حاکم دبی این گونه گفت؛ سرمایه گذاران، استعدادهای درخشان، پزشکان، مهندسان و هنرمندان در لیست واجدین شرایط این امر قرار دارند. این دسته از متقاضیان و خانواده هایشان میتوانند تابعیت دبی را داشته باشند.

به گفته روزنامه ابوظبی؛ این سیستم جدید به متخصصین توانمند و سرمایه گذاران خارجی امکان گسترش ریشه های قوی در این کشور را می دهد.

او همچنین افزود، هیچ فرایند درخواست خاصی برای کسب تابعیت امارات وجود ندارد؛ بلکه افراد از طریق مقامات سلطنتی یا مقامات رسمی امارات کاندید می شوند. در مرحله بعد این کابینه کشور است که در مورد تائید یا عدم تائید متقاضیان تصمیم می گیرد.

به گفته شیخ محمد بن راشد آل مکتوم؛ ما اصلاحاتی را در  قانون اعمال کرده ایم که اعطای تابعیت امارات را به سرمایه گذاران، استعداد های تخصصی و متخصصینی نظیر؛ دانشمندان، پزشکان، مهندسین، هنرمندان، نویسندگان و خانواده هایشان تضمین می کند. لازم به ذکر است هدف از این تمهیدات جدید جذب استعدادهای جدید برای نزدیک کردن ما به هدف توسعه است.

به گفته Sebastian Usher ،سردبیر امور بخش عرب زبان  BBC: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، همیشه رشد خود را بعنوان مرکز مالی و گردشگری مرهون مهاجرین بوده اند، چرا که بیش از 90% جمعیت ساکن و نیروی کار آن ها را تشکیل می دهند.

کارگران خارجی معمولا دارای ویزاهای کاری قابل تمدید هستند که برای چندین سال معتبر هستند.

کارگران کم درآمد از ابتدا نقش کلیدی در پیکر بندی اقتصاد، تامین نیروی انسانی در بخش های ساخت و ساز، هتل داری، گردشگری و خرده فروشی داشته اند و با کسب در آمد از این طریق از خانواده های خود حمایت می کنند.

بسیاری از این افراد سال های زیادی را در این کشور گذرانده اند، اما برای آن ها هیچ راه رسمی ای بسوی دریافت شهروندی یا اقامت دائم وجود ندارد و متاسفانه دسترسی به امکانات رفاهی اجتماعی نیز برای آن ها ممکن نیست.

در حالی که از کارگران کم درآمد چشم پوشی میشود، امارات متحده عربی اعطای اقامت های طولانی مدت را به سرمایه گذاران، دانشجویان و متخصصین آغاز کرده است.

در سال 2019 شیخ محمد، سیستم ویزای طلائی را برای تمام متخصصین، پزشکان، دانشجویان، دانشمندان و همینطور دانش آموزان دبیرستانی برتر راه اندازی کرد تا به واسطه آن بتوانند اقامت 10 ساله خانوادگی بگیرند. که البته در سال قبل این شرایط شامل حال افراد بیشتری شد.

با استناد بر لیست منتشر شده توسط خبرگذاری Wam، طبق طرح جدید شهروندی، سرمایه گذاران باید در امارات متحده عربی صاحب یک ملک باشند، پزشکان باید در زمینه های پر تقاضا تخصص داشته باشند، مخترعین باید صاحب یک اختراع با تائیدیه اماراتی داشته باشند و نوآوران نیز باید در زمینه فعالیت خود پیشگام باشند.

هنوز مشخص نیست که بهره مندی ازسیستم رفاهی اجتماعی برای کسانیکه به تازگی این پاسپورت را دریافت میکنند، محقق شدنی است یا خیر. با این حال این کشوربطور معمول میلیاردها دلار هزینه به آموزش رایگان، مراقبت های بهداشتی و وام مسکن  برای 1.4 میلیون شهروند خود اختصاص می دهد.

معمولا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تابعیت به اتباع بیگانه اعطا نمی شد، بلکه فقط به همسران مردان اماراتی و بچه هایی که پدر اماراتی داشتند تعلق می گرفت.

فرایند دریافت شهروندی برای فرزندانی که مادر اماراتی و پدر خارجی دارند پروسه بسیار طولانی است که ممکن است حتی سال ها به طول بیانجامد، چرا که شهروندی امارات بطور خودکار به این کودکان تعلق نمی گیرد و باید برای آن جداگانه اقدام شود.

//document.cookie = "cpop=0";