امارات متحده عربی به سرمایه گذاران، پزشکان، متخصصین توانمند، دانشمندان و افراد با استعداد تابعیت می دهد.

اصلاحیه این قانون شامل ویژگی تابعیت دوگانه نیز می شود.

دبی- امارات متحده عربی در اقدامی تاریخی، تغییرات اساسی در قانون تابعیت برای سرمایه گذاران خارجی، پزشکان، دانشمندان، هنرمندان، افراد با استعداد و خانواده هایشان اعمال کرد.

هدف از تصمیم اعطای شهروندی به افراد با استعداد و خانواده هایشان و همچنین پذیرفتن آن ها بعنوان عضوی از امارات متحده عربی؛ تضمین ثبات اجتماعی این افراد در کشور و بطور کلی سرعت بخشیدن به فرایند توسعه ملی است.

ما اصلاحاتی در قانون اعمال کرده ایم که شهروندی امارات را برای سرمایه گذاران، استعداد های درخشان و متخصصینی نظیر

دانشمندان، پزشکان، مهندسین، هنرمندان، نویسندگان و خانواده هایشان تضمین می کند. هدف از دستورالعمل های جدید، جذب استعداد هایی است که ما را به هدف توسعه نزدیکتر می کنند.

  • مقام معظم شیخ محمد بن آل مکتوم، مورخ 30 ژانویه 2021

این تغییرات، طبق دستور شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان انجام شد و در روز شنبه توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نایب رئیس و نخست وزیر امارات و حاکم دبی به تصویب رسید.

کابینه امارات، دادگاه های محلی امارات و شورا های اجرایی تحت موازین روشن، تعیین کننده صلاحیت متقاضیان اخذ تابعیت در هر گروه هستند. طبق این قانون دریافت کنندگان تابعیت امارات قادر به حفظ تابعیت فعلی خود نیز هستند.

  • مقام معظم شیخ محمد بن آل مکتوم، مورخ 30 ژانویه 2021

در این تصمیم گیری گروه هایی که واجد شرایط دریافت این تابعیت هستند مشخص شده اند. علاوه بر تضمین اعطای تابعیت به خانواده ها، همسران و فرزندان متقاضیان در دسته استعداد های درخشان و افراد متخصص، در این قانون به این گروه اجازه حفظ تابعیت کنونی خود نیز داده شده است، که البته این امر در قیاس با قانون پیشین، یک تغییر اساسی قلمداد می شود.

الزامات

قوانین و شرایط تضمین کسب تابعیت در پی تصویب این قانون:

سرمایه گذاران: باید صاحب یک ملک در امارات متحده عربی باشند.

پزشکان و متخصصین توانمند: باید متناسب با نیازهای امارات متحده عربی؛ در یک زمینه خاص متخصص باشند، در زمینه مطالعات و پژوهش علمی در رشته خود فعالیت داشته باشند، صاحب 10 سال تجربه در زمینه فعالیت خود باشند و علاوه بر آن عضوی از یک ارگان معتبرو تخصصی بوده باشند.

دانشمندان: باید یک محقق فعال در زمینه تخصص خود در یک دانشگاه، یک موسسه تحقیقاتی یا یک بخش خصوصی باشند، 10 سال سابقه فعالیت در رشته خود داشته باشند، دارای افتخاراتی همچون کسب جوایز علمی معتبر یا تامین بودجه در حوزه تحقیقات خود (بمدت ده سال) باشند و علاوه بر آن از یک موسسه علمی معتب ردر امارات دعوت نامه داشته باشند.

استعداد های درخشان

مخترعین: علاوه بر توصیه نامه از وزارت اقتصاد امارات، این دسته از متقاضیان باید صاحب حداقل یک اختراع ثبت شده توسط وزارت اقتصاد امارات متحده عربی یا هر ارگان بین المللی معتبر دیگری باشند که برای کشور امارت ارزشمند باشد.

هنرمندان و صاحبان نظر: باید علاوه بر ارائه یک توصیه نامه  از نهادهای مربوطه در امارت متحده عربی، در فرهنگ، هنر و سایر استعدادها با حداقل یک جایزه بین المللی پیشتاز باشند.

شرایط

همچنین این قانون جدید شرایط خاصی را برای اعطای شهروندی به متقاضیان، خصوصا در دسته افراد با تخصص های خاص، تعیین کرده است.

از این قبیل مقررات می توان به سوگند یادکردن و بیعت با امارات متحده عربی، تعهد به احترام و حمایت از قوانین کشور و لزوم آگاه سازی مجامع مربوطه در صورت دریافت شهروندی جدید، مبنی براختیار اعلام ترک یا از دست دادن تابعیت قبلی اشاره کرد.

با همه این تفاسیر، اصلاحیه های مذکور نقش مهمی در تبیین حق و حقوق افرادی دارند که تحت این قانون جدید، موفق به کسب تابعیت امارات می شوند.

علاوه بر حقوقی که از جانب مجامع فدرال به این دسته افراد تعلق گرفته است، حقوق دیگری مانند حق تاسیس یا مالکیت شرکت در امارات، خرید و مالکیت زمین، املاک و مستغلات در کشور به آن ها تعلق می گیرد که البته تحقق این امر مشروط به تایید کابینه مربوطه یا دستگاه های قانونی محلی است.

طبق این قانون، در صورت تخطی از قوانین یا رعایت نکردن حتی یکی از بند های ذکر شده توسط دارندگان تابعیت امارات،

این تابعیت از آن ها سلب خواهد شد.

روند

این قانون جدید روند اخذ شهروندی را نیز تعیین کرده است، طبق این قانون واجدین شرایط شهروندی از طریق دادگاه قانون گذاری امارات، شورا های اجرائی یا کابینه ها نامزد می شوند.

این تصمیم که در روز شنبه در خصوص تغییر در قانون شماره 17 امارات متحده عربی سال 1972 در مورد ملیت و گذرنامه اخد شد،  یک نقطه عطف در دنیای عرب می باشد، که معمولا روند اخذ شهروندی را به موارد اندکی محدود می کند و تابعیت دوگانه را منع می کند.

امارات متحده عربی برای تضمین ثبات اجتماعی به افراد دارای اقامت بلند مدت و افرادی که برای سلامت و رشد جامعه مفید هستند، اقدامات بسیاری انجام داده است.

از جمله این اقدامات می توان به ارائه طرح اقامت دائم در سال 2019 اشاره کرد که امکان اخذ ویزای طلائی 5 و 10 ساله را برای گروه خاصی از ساکنین فراهم کرد.

هزاران نفر از مردم طی دو سال گذشته ویزای طلائی دریافت کرده اند از جمله : سرمایه گذاران، متخصصان پزشکی، مهندسین، دانشمندان و استعدادهای درخشان. 

این تغییرات جدید امارات را با بسیاری از کشور های توسعه یافته که استعداد های غیر بومی را ستایش می کنند و در نتیجه به آن ها شهروندی اعطا می کنند، ثبات اجتماعی را برای آن ها تضمین می کنند و آینده ای مطمئن برای آن ها و خانواده هایشان به ارمغان می آورند، در یک راستا قرار می دهند.