امارات متحده عربی شهروندی اتباع خارجی در گروه های منتخب را با هدف تقویت اقتصاد، آزاد اعلام کرد.

امارات متحده عربی قصد دارد به اتباع خارجی گروه های منتخب شهروندی اعطا کند؛ امارات اولین کشور عرب در حوزه خلیج فارس است که طی یک فرایند به افراد غیر بومی شانس مشارکت در تقویت ستون های اقتصادی کشور را داده است و آن ها را به رسمیت شناخته است.

هدف از این تغییر سیاست کلی، که روز دوشنبه اعلام شد، جذب استعداد های کارآمد با هدف کمک به پیشرفت امارات متحده عربی بعنوان قطب مالی و گردشگری و منزلگاه میلیون ها غیر بومی است.

این حرکت، بازار سهام دبی و ابوظبی را به میزان قابل توجهی تکان داد. روز یکشنبه شاخص سهام در هر دو شهر حدود 0.5% کاهش یافت.

ساکنان غیر بومی بیشتراز 80% جمعیت هفت شیخ نشین امارات را تشکیل می دهند و برای دهه های ممتد،  ستون اصلی اقتصاد این کشور بوده اند. اما مسیر مشخصی به سوی شهروندی نداشتند، مگر اینکه در این کشور متولد و بزرگ شده باشند.

جذب سرمایه و ایجاد تنوع، دو عامل اساسی هستند که کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس را وادار به در نظر گرفتن اقامت طولانی مدت و شهروندی محدود برای اتباع خارجی کرده است.

 تا به حال، شهروندی امارات متحده عربی و تعداد دیگری از کشور های حوزه خلیج فارس تنها تحت شرایط بخصوصی مانند خدمت گذاری به کشور، برای اتباع خارجی صادر می شد. البته تغییرات اخیر در گسترش و به رسمیت شناختن چنین فرایند هایی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات گفت: “هدف از اصلاحات قانونی جدید جذب استعدادهایی است که ما را در رسیدن به هدف توسعه یاری می کنند.”

این اصلاحات به امارات متحده این امکان را می دهد تا شهروندی این کشور را برای سرمایه گذاران و متخصصین منتخب خارجی شامل؛ دانشمندان، پزشکان، مهندسین، هنرمندان، نویسندگان و خانواده هایشان تضمین کند.

وی همچنین اعلام کرد؛ کابینه امارات، دادگاه های محلی و شوراهای اجرائی مسئول نامزدی واجدین شرایط، متناسب با شرایط خاص همان گروه، هستند. امارات متحده به دریافت کنندگان پاسپورت امکان حفظ تابعیت فعلی خود را می دهد.

Mohammad Abu Bash، سرپرست تحقیقات اقتصاد کلان هولدینگ EFG-Hermes  در قاهره اظهار داشت: ” این امر نقطه عطف دیگری در مسیر تحول امارات بعنوان قطب مالی، تجاری و فرهنگی است و زمینه های بیشتری را برای رشد اقتصادی به ارمغان می آورد.”   

ابو باشا گفت: “این دامنه اجرایی، شامل حقوق در نظر گرفته شده برای دارندگان پاسپورت جدید، راه حل اصلی است.”

هر چه این دامنه گسترده تر باشد، مفاهیم اقتصادی مثبت نیز گسترده تر خواهند بود و ارزش اقتصادی بیشتری ایجاد خواهد شد.

اما با  اجبار کاهش بهای نفت در سال 2014 جهت آماده سازی اقتصاد کشور برای جهان پس از سوخت های فسیلی، اکنون آنها به دنبال جذب افراد ثروتمند برای ماندن در کشور هستند. عربستان سعودی و قطر هر دو اقداماتی را در راستای صدور اجازه اقامت دائم به اتباع خارجی انجام داده اند.

سال قبل امارات متحده عربی لزوم وجود سهامداران اماراتی را در شرکت ها حذف کرد. این اقدام یک تغییرعمده درقانون مالکیت اتباع خارجی در امارات، برای جذب سرمایه گذاران بیشتر و تقویت اقتصاد  با وجود شیوع کووید 19  و کاهش بهای نفت است.

پیش از این نیز، این کشور از اهدای ویزا های 5 و 10 ساله به سرمایه گذاران ثروتمند در عرصه املاک، کارآفرینان، “استعداد های درخشان و پژوهشگران” خبر داد. 5 میلیون درهم (1.4 میلیون دلار) سرمایه کافی است تا اقامت 5 ساله و با دو برابر آن اقامت ده ساله بدست آورید.

طبق اظهاریه ای درخبرگذاری WAM  امارات، شرایط اخد تابعیت به امن ترین روش ممکن عبارتند از:

  • سرمایه گذاران باید در امارات متحده عربی صاحب یک ملک باشند. 
  • مخترعین باید علاوه بر توصیه نامه وزارت اقتصاد، یک یا چند حق امتیاز را که توسط وزارت اقتصاد امارات متحده عربی  یا هر ارگان بین المللی دیگر تایید شده است بدست آورند.
  • پزشکان  و متخصصان باید در یک زمینه علمی خاص یا هر زمینه علمی دیگری که مورد نیاز امارات متحده عربی است، تخصص داشته باشند.
  • دانشمندان باید حداقل 10 سال سابقه فعالیت مرتبط در یک دانشگاه، مرکز تحقیقاتی یا ارگان خصوصی داشته باشند.
  • افراد با استعدادهای درخشان مثل متفکران و هنرمندان باید در زمینه های هنر و فرهنگ پیشگام باشند و برنده یک یا چند جایزه بین المللی شده باشند. 

بر اساس این بیانیه، فرد در صورت نقض شرایط و مقررات، سلب تابعیت خواهد شد. هنوز مشخص نیست آیا افرادی که این تابعیت به آن ها تعلق می گیرد، از حقوق کامل متولدین امارات برخوردار هستند یا خیر.