اجاره در دبی و شارجه تثبیت می شود، همچنین پس از سه سال شاهد افزایش آن در برخی از مناطق هستیم

دبی: مستاجران در شارجه باید توجه داشته باشند – در محبوب ترین محله های شهر در سه ماه نخست سال جاری،  حداقل کاهش در اجاره را در مقایسه با سه ماه آخرسال 2020 شاهد بودیم.

در واقع ، طبق به روزرسانی جدید Asteco ،  شرکت خدمات املاک ، هیچ تغییری در هر سه ماه سال رخ نداده است – احتمالاً برای اولین بار در سه سال اخیر، رخ داده است.  بنابراین ، اگر مستأجران در شارجه برنامه ای برای تغییر محل اقامت فعلی خود داشته باشند ، خوب است که در اولین فرصت برای یک اجاره نامه جدید، مذاکره کنند.

گزینه های  مربوط به اجاره اخیراً نشان می دهد که بسته به هر ساختمان و هزینه تعمیر ونگهداری از آن ، می توان یک خانه دو خوابه در منطقه Al Nahda را با قیمت 18,000 درهم(DH) در سال تا حدود 45,000 درهم (DH)، گرفت. گزینه های منطقه AL Khan (Al Mamzar) از  25,000 درهم تا حدود 47،000 درهم و  منطقه Al Majah از 22,000 درهم تا 42,000 درهم می باشد.

هنوز هم در انزوا هستیم

شاید کاهش در هر سه ماه از سال ها یا حداقل در سه ماه اول، دیگر وجود نداشته باشد اما اجاره در شهر Sharjah در اماکن مسکونی هنوز 13 درصد کمتر از یک سال قبل است.  اجاره در شهر Ajman نیز حدود 10 درصد کاهش یافته است.  شهر Ras Al Khaimah (رأس الخیمه) کم ترین افتی که سال به سال می تواند داشته باشد، یعنی 4 درصد را نشان می دهد.

آیا بازار ثبات دارد؟

این اعداد نشان می دهد که بازار اجاره در امارات پس از سه تا چهار سال کاهش، به ثبات نزدیک شده است.  همین امر در دبی هم اتفاق می افتد، که در واقع ، برخی از مکان های آن در هفته های اخیر شاهد افزایش اجاره هستند. 

در Palm یا مرکز شهر ، اجاره ها بین سه ماه آخر سال 2020 و سه ماه اول سال جاری، حدود 4 تا 5 درصد رشد داشته اند. اما این به معنای نهایت رشد بازار نیست.

با توجه به بازخورد املاکی ها و مستاجران ، مکان هایی مانند Executive Towers(برج های اجرایی) در بیزینس بی و برخی از برج های درجه یک در دبی مارینا، شاهد افزایش 10 درصدی و حتی بیشتر، در اجاره خانه ها بوده اند.  به گفته یک مستاجر : “این همان چیزی است که صاحبخانه طلب می کند و مدام ادعا می کنند که سایر مالکان در همان برج، اجاره خود را افزایش داده اند.”  “اینکه به طور ناگهانی با 10 درصد افزایش برای تمدید (اجاره) مواجه شوید، یک دغدغه به حساب می آید.”

سودهای ثابت

حتی گزارش Asteco، جهت گیری اجاره ها را نشان می دهد.  یک آپارتمان دو خوابه در Business Bay به طور متوسط بین ​​57,500 درهم تا 100,000 درهم است ، در حالی که در Dubai Marina (دبی مارینا)، همان آپارتمان، واریانس گسترده ای از 55،000 درهم تا 135،000 درهم را دارد. این افزایش هر سه ماه یک بار تا محدوده 4 درصد می باشد، در حالی که هنوز بهای اجاره، سال به سال بین 7 تا 8 درصد کاهش می یابد. 

برای یک آپارتمان  Greenدو درب 65،000 درهم تا 110,000 درهم  نیاز است، در حالی که حتی در JLT، که در 12 ماه گذشته شدیدترین کاهش را در اجاره داشته است ، میانگین فعلی یک واحد دو خوابه، بین 42,500 تا 95,000 می باشد.

مقرون به صرفه بودن را تجربه کنید

مناطقی که در شهر، مقرون به صرفه تر می باشند-شهر Deira ، شهر بین المللی ، شهرک Jumeirah ، شهر ورزشی – هیچ افزایشی را شاهد نبودند.  می تواند از این جهت باشد که بیشتر تکمیل پروژه های جدید، در فضای مقرون به صرفه اتفاق می افتد و به همین دلیل است که اجاره ها هنوز رو به افزایش حرکت نمی کنند.

یک واحد دو تخته در Deira حدود 35,000 درهم تا 75,000 درهم خواهد بود، در حالی که نرخ شهرهای بین المللی بین 35،000 – 45،000 درهم است.  این اتفاق بعد از افت 2 درصدی در پایان ماه دسامبر تا پایان ماه مارس است. 

به گفته Asteco ، “رشد نرخ اجاره در سه ماه نخست سال 2021 دست کمی از یک مجموعه جورواجور با تغییرات مثبت و منفی در سطح جامعه و بیرون از آن نداشته است. در فروش نیز همین تغییرات نشان داده شده است.

“همچنین فروش آپارتمان از ابتدای سال 2021، چه از لحاظ فعالیت و چه از لحاظ قیمت، در جوامع خاصی مانند شهرک جمیرا تا حدود (5 درصد) و شهر ورزشی دبی تا حدود (5 درصد)، افزایش قابل توجهی از سود را نشان داده است. با این حال ، تأثیر اقتصادی  COVID-19 بر بازار املاک و مستغلات هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

“احتمال  آن که عدم این تشخیص و پتانسیل بالا رفتن نوسانات (هم از نظر ارزش و هم از نظر فعالیت) در طول مدت کوتاهی ادامه یابد، وجود دارد.”