اکثر وام گیرندگان مسکن سال ۲۰۲۰ در دبی مصرف کنندگان نهایی بودند.

طبق گزارش جدید از گزارش مشاور رهن یاب، حدود 83 درصد از افراد وام گیرنده در سال 2020، قصد زندگی در ملک را داشتند.

همچنین محدودیت های مسافرتی مربوط به کووید 19 به این معنی بود که ساکنان امارات متحده عربی، 97% از معاملات وام مسکن در سال 2020 را تشکیل میدهند

برند ان کنلی مشاور ارشد در موسسه ” رهن یاب” گفت:

ما پیش بینی می کنیم که با کاهش محدودیت های مسافرتی و اجرای برنامه های واکسن کویید 19 در سطح جهان ما شاهد ورود مجدد وام های افراد غیرمقیم به بازار در سه ماهه آخر سال 2021 خواهیم بود و سرمایه گذارانِ شورای همکاری خلیج فارس و اروپا به ویژه انگلیس ، اغلب مشتاق به سرمایه گذاری در امارات متحده عربی هستند.

فضای نرخ بهره با سود کم و افزایش 5 درصدی وام نسبت به ارزش ملک توسط بانک مرکزی امارات در مارس 2020 ، وام های رهنی را برای خریداران ملک جدید و همچنین افرادی که قصد بازپرداخت وام های خانه خود را دارند ، امکان پذیرتر می کند.

این گزارش نشان داد که معاملات وام برای ویلاها / خانه های شهری و آپارتمان ها تقریبا به ترتیب به 51 و 49 درصد تقسیم شده است

این افزایش محبوبیت ویلاها / خانه های شهری چیزی است که در طول سال 2021 شاهد ادامه آن هستیم

آقای کنلی اضافه کرد: ” این اثر ادامه دار شدن محدودیت های تردد و تعطیلی ناشی از کویید 19 خواهد بود، که اهمیت وجود یک محوطه بیرونی مانند: یک باغ یا استخر را بیشتر نشان میدهد “

گزار ش نشان میدهد مناطقی که در سال گذشته بیشترین معاملات رهنی را در دبی به ثبت رسانده اند: دبی مارینا، رنچ های عربی، پالم جمیرا، املاک دبی هیلز، املاک گلف جمیرا، ویلاهای دایره ای جمیرا، جزیره یاس، جزیره سعدیات، جزیره اَل ریم، بودند که بیشترین معاملات با پشتوانه رهنی را در ابوظبی به خود اختصاص داده اند.

“رهن یاب ” که بخشی از گروه ملک یابی است، گفت: معاملات رهنی در دبی در نیمه دوم سال 2020 پس از لغو محدودیت های تردد 40% افزایش یافت که بیشترین تعداد معاملات رهنی به ثبت رسیده در اکتبر سال 2020 بوده است.

بودجه مربوط به املاک تکمیل شده 65% از کل معاملات رهن را به خود اختصاص داد؛ در حالی که هم ترازی بین قیمت املاک و ارزش گذاری نهاییِ املاک تکمیل شده، در مقایسه با آنهایی که خارج از برنامه خریداری شده بودند، به طور قابل توجهی نزدیکتر بود.

فقط 16% از ارزش گذاری املاک تکمیل شده زیر قیمت بود ، در حالی که این رقم در املاک خارج از برنامه، 88% کمتر از قیمت خرید بود.

آقای کنلی گفت: جای تعجب نیست که املاک خریداری شده ی خارج از برنامه، درصد بالاتری از “کم ارزیابی” را تجربه کردند. خریداران املاک خارج از طرح، حدود دو سال قبل از تاریخ تحویل نهایی متعهد به خرید می شوند.

وی افزود: قیمت املاک در امارات متحده عربی طی سالهای اخیر روند نزولی به خود گرفته است.

این گزارش همچنین نشان داد که متوسط مبلغ رهن 6/1 میلیون درهم، و متوسط مدت رهن 21 سال میباشد.

برای املاک تکمیل شده، میانگین مبلغ رهن 1.72 میلیون درهم بود در حالی که این رقم برای املاک خارج از برنامه(تسویه در هنگام تحویل) 1.39 میلیون درهم بود.

رهن یاب گفت: نرخ پیشنهادی بین بانکی امارات در سال 2020 تقریباً 80 درصد کاهش یافته است که این نرخ، بهره وام مسکن را تحت تاثیر قرار میدهد.

کاهش نرخ ها توسط بانک مرکزی ایالات متحده امریکا به کاهش نرخ بهره در امارات متحده عربی کمک می کند، زیرا که درهم به دلار وابسته است.

آقای کنلی گفت: ” پس از مشاوره های بسیار با شرکای بانکیمان، با توجه به جایی که نرخ وام در حال حاضر نشسته است پیش بینی ما حاکی از آن است که سال 2021 خیلی بیشتر سقوط خواهد کرد.

با این حال ما این زمینه را که شاهد رقابت بالاتری برای وام های رهنی با نرخ متغیر، در مقایسه با برخی از محصولات دارای نرخ ثابت را میبینیم”.