اعتماد به نفس مدیران ارشد بخش املاک و مستغلات امارات پس از کووید-19

مدیران ارشد اجرایی املاک Aldar ، داماک و سازمان توسعه و سرمایه گذاری شرجه Surooq)) طی یک ویدئو کنفرانس در سمینار شورای تجارت آمریکا و امارات با عنوان “بازگشت به تجارت” ، بر ایمان خود به دوران پسا کورونا در بخش املاک و مستغلات تاکید کردند.

این سمینار که در هشتم دسامبر سال 2020 برگزار شد، بر نقش مهم مدیران ارشد سه ارگان در امارات اشاره کرد. این اسامی عبارتند از: جناب Talal Al Dhiyebi، مدیر عامل املاک Aldar، جناب حسین سجوانی، بنیانگذار و ریاست املاک داماک و جناب  H.E Marwan Al Sarkal، مدیر اجرایی سازمان توسعه و سرمایه گذاری شرجه Surooq)).

جناب Talal Al Dhiyebi از سال 2020 بعنوان ” سال مقاومت” یاد کرد و از عملکرد صحیح رهبران امارات در “حوزه های سلامت و اقتصاد” در مقابله با همه گیری تقدیر و تشکر به عمل آورد، چرا که حداقل کاری که انجام دادند “اقدامات مدبرانه و به موقع” برای ایمن نگهداشتن مردم بوده است.

او به اقدامات شرکت  Aldar در راستای پشت سرگذاشتن این بحران بوسیله ایجاد یک برنامه محرک با هزینه 50 میلیون دلای برای حمایت از خریداران ملک، خرده فروشان و واسطه ها اشاره کرد. هدف از ارائه این برنامه اطمینان حاصل کردن از عملکرد بهینه کل اکوسیستم برای غلبه به این بحران و ظهور مجدد قوی پس از آن است.

او به عملکرد قویAldar  در ربع سوم و پیشرفتش در “توسعه تجارت” و قرارداد جدیدش با ADQ اشاره کرد. وی  با تاکید بر داده های موجود، بر اهمیت درک نیاز مشتری برای موفقیت های بیشتر در بازار آینده با سرعت و تغییر تأکید کرد. آقای Al Dhiyebi اظهار داشت:” ما شاهد علائم بهبود در بازار هستیم و به همین خاطر است که اینچنین خاطر جمع راجع به سال 2021 و فراتر از آن صحبت می کنیم.”

جناب حسین  سجوانی با تاکید به این حقیقت که دبی همیشه از هر بحرانی قوی تر ظاهر شده است، افزود “نحوه بازگشت بازار بی نظیر است”. آقای سجوانی گفت:” در حالیکه توسعه دهندگان دچار ضرر و زیان هستند، اما بخش املاک و مستغلات بازار خوبی برای خریداران است که میتوانند از قیمت های مناسب بهره مند شوند. 

ایشان همچنین خاطر نشان کرد که بازگشت بخصوصی را در سال 2020 برای این بازار پیشبینی نمی کند اما نسبت به سال 2022 خوشبین تر است.

آقای سجوانی گفت که درباره تغییرات اخیر در قانون مالکیت امارات که گشاینده در های بسیاری بسوی سرمایه گذاری است،  “خیلی هیجان زده” است.

آقای H.E. Marwan Al Sarkal اظهار داشت بازار املاک و مستغلات در شرجه حدود “10 درصد بیشتر از پارسال” بازگشت داشته است. وی خاطر نشان کرد اکنون در شرجه تبعات غیر عرب می توانند صاحب اجاره نامه های 100 ساله شوند و این امر به یک باره  موجب بهبود بازار شده است.

این مقام همچنین پروژه های مهم شارجه را در بخشه ای مختلف تجاری مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت “زمان مناسب سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است”.

طبق اظهارات اعضای هیئت مدیره شورای تجارت، آقای Danny Sebright رئیس این شورا ، در یک جلسه پرسش و پاسخ به بررسی تفاوت های جزئی در بخش املاک و مستغلات در هر امارت، پروژه های جدید بهمراه شرکت های مربوطه و تاثیر دو تحول مهم؛ نمایشگاه 2020 دبی و امضای توافقنامه ابراهیم* (توافق تاریخی صلح  میان اسرائیل و امارات متحده ) پرداختند.

آقای سجوانی گفت او درباره نمایشگاه 2020 دبی “بسیار خوشبین” است و آن را یک اتفاق خیلی بزرگ می داند. به گفته ایشان این نمایشگاه می تواند دبی را به جلو حرکت دهد.

آقای H.E. Al Sarkal تاکید کرد که نمایشگاه 2020 دبی عامل منفعت سرتاسر امارات متحده عربی خواهد بود، که نه تنها جلوه خاصی برای دبی بلکه برای کل امارات است.

آقای Al Dhiyebi، درباره قرارداد صلح ابراهیم اینگونه گفت:” امارات متحده عربی همیشه نوید بخش صلح بوده است.” ایشان افزود فرصت های بسیاری در بخش املاک و مستغلات و سایر بخش ها بین امارات متحده عربی و اسرائیل وجود دارد.

آقای سجوانی می گوید قرار داد ابراهیم به نفع دبی و بخش املاک است. آقای H.E. Al Sarkal اینگونه نتیجه گیری کرد:”صلح همیشه باعث پیشرفت است.”

*اسم این توافق، قرارداد ابراهیم گذاشته شده که اشاره‌ای است به سابقه و پیشینه مشترک یهودیت و اسلام و مسیحیت، یعنی که سه کشور آمریکا و امارات و اسرائیل طرف‌های آن هستند.