آشنایی با اقتصاد دبی

درآمد های نفتی در اقتصاد دبی

دبی پس از ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، دومین شهر ثروتمند این کشور به شمار می رود. بیشتر گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، تصور می کنند که درآمد درجه اول این کشور از نفت تامین می شود. در حالی که حقیقت چیز دیگری است. دولت این کشور تنها از مقادیر کمی از ذخایر نفتی برای توسعه زیر ساخت های این کشور برای توسعه تولیدات، گردشگری و تجارت در تقویت اقتصادی دبی استفاده کرده است.

تقلیل وابستگی دبی به درآمد های نفتی

تقریبا 95% از تولیدات ناخالص دبی از منابع نفتی تامین نمی شود. تا به امروز، درآمد های حاصل از صادرات نفتی تنها کمتر از 1% تولیدات ناخالص داخلی دبی را پوشش داده است. در حالی که صنعت گردشگری توسعه یافته دبی 20 درصد از تولیدات ناخالص داخلی را تحت پوشش خود قرار داده است.

برج العرب دلیل پیشرفت اقتصاد دبی

در سال های گذشته، تعداد هتل های موجود برای اقامت گردشگران در دبی انگشت شمار بود و درآمد های نفتی این شهر با ابوظبی قابل مقایسه نبود. در نتیجه، همه چیز شروع به تغییر کرد چرخه اقتصادی دبی از حرکت باز نایستد. پروژه بی همتای برج العرب یک نقطه عطف برای اقتصاد دبی به شمار می رود. این برج در دبی به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شده است.

دوره رکود اقتصادی در دبی

با اینکه زیر ساخت های اقتصادی دبی با حمایت درآمد های نفتی شکل گرفته اند، اما اکثر مراکز بانکی و مالی شهر که در مناطق بنادری و قطب های صنعتی تشکیل شده اند، در سال های گذشته رکورد بزرگی که در بازار املاک دبی ایجاد بود، تا حد زیادی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

تاثیرات تکنولوژی در اقتصاد دبی

دبی در زمینه فناوری اطلاعات بین المللی است که در صنایع خدماتی مالی و فناوری اطلاعات (IT) خدمت می کند. TECOM (اداره تجارت الکترونیکی، اداره تکنولوژی و رسانه رایگان منطقه ای) یک شرکت انحصاری است که مالک شرکت های فناوری شناخته شده مانند: مایکروسافت، اوراکل (Oracle Corporation)، هیلوت پاکارد (Hewlett-Packard)، مایکروسافت، آی بی ام (IBM)، سازمان های رسانه ای مانند بی بی سی، رویترز، اسکای نیوز و ام بی سی می باشد.

ارتباطات تجاری بین المللی دبی

دبی با کشورهای مختلف جهان دارای روابط مستحکمی است که کمک زیادی به اقتصاد آن می کند. مهم ترین و بزرگترین شرکای تجاری دبی در سال2014 چین، هند و ایالات متحده آمریکا بوده اند. با رشد قابل توجه 1/6%  در سال 2014، اقتصاد دبی مجددا به یکی از سریع ترین اقتصاد های در حال رشد جهان تبدیل شده بود.

تاثیر گردشگری در پیشرفت اقتصادی دبی

در اقتصاد دبی، گردشگری به عنوان یک پشتوانه مهم برای حمایت اقتصاد این شهر به شمار می رود. براساس آمار های رفت و آمد های هوایی در سال 2013، دبی در جایگاه 7 کشور پربازدید جهان قرار گرفت و همچنان در زمینه گردشگری پیشرفت چشمگیری دارد.

دبی به راستی شایسته عنوان پرمایه “شهر طلا” می باشد و اخیرا هم با این نام به شهرت رسیده است. زیرا این شهر دارای بیش از 250 طلا فروشی می باشد.

دبی میزبان اکسپو2020

یکی دیگر از افتخارات دبی میزبانی نمایشگاه Expo2020 (اکسپو 2020) یک نمایشگاه جهانی ثبت و تایید شده توسط دفتر بین المللی نمایشگاه ها (BIE) در پاریس 27 نوامبر 2013 است. به همین علت، دبی در امارات متحده عربی حق میزبانی نمایشگاه2020 را به دست آورد. این عمل موجب افزایش قابل توجه اقتصاد کشور خواهد شد.