کاهش اجاره بها، بهترین فرصت برای توسعه کسب و کار از نظر فروشندگان اماراتی

تنها اجاره آپارتمان نیست که در دبی کاهش چشم گیری یافته است ، بلکه حتی واحد های تجاری همکف نیز افت قیمت قابل توجهی یافته اند.

قیمت ها در مکان های مشابه حتی به نصف هم رسیده اند و همین باعث هجوم صاحبان کسب و کار برای اجاره و رزرو مغازه ها شده است. این حجم از استقبال در مقایسه با سال پیش غیر قابل تصور است.

حتی صاحبان ملک نیز مایل به عقد قرارداد های بلند مدت هستند که در تاریخچه بازار بی سابقه بوده است.  Dhananjay Datar ریاست و مدیر گروه Al Adil  که چهار برنامه در دست احداث، یکی در ابوظبی دارد گفت: ” منظور از قرارداد های بلند مدت، قرارداد های پنج و شش ساله ثابت است که درست برخلاف قرارداد های سالیانه با تغییر و افزایش قیمت هستند.”

“این فرصت ویژه در موقعیت های درخشان و تثبیت شده شهر در دسترس هستند. بنظر من اگر صاحبان کسب و کار بتوانند صاحبان ملک را برای قرارداد های سالیانه متقاعد کنند، این بهترین فرصت برای صاحبان کسب و کار برای گسترش کسب و کار خود در سطح شهر است.” (اکنون Al  Adil از مدیریت بیش از 40 موقعیت را بر عخده دارد و Datar تایید کرد که هیچ اقدامی برای خروج از هیچ کدام انجام نشده است.)

گنجایش بیشتر

صاحبان ملک حداقل در ابتدای عقد قرارداد با مستاجر تجاری جدید مشتاق به گوش دادن و متقاعد شدن هستند.

با تحویل روزافزون واحد های تجاری بیشتردر قالب آپارتمان ها و پروژه های نوساز، امسال سال پر رونقی برای مغازه دار ها خواهد بود. عرضه بیشتر قیمت ها را پایین تر نگه می دارد، این دقیقا همین اتفاقی است که راجع به واحد های مسکونی در حال وقوع است.

به گفته یک مشاور املاک “با تحویل واحد های بیشتر، هیچ صاحب ملکی مشتاق نیست مغازه های خالی اطراف ملک اولین چیزی باشد که به چشم مشتری می خورد.”

” به همین خاطر وجود مغازه های با کیفیت در طبقه همکف بعنوان یک قلاب برای نگه داشتن مشتری، حائز اهمیت بالایی است.”

“امروزه این صاحبان کسب و کار نیستند که برای اجاره ملک و خدمت رسانی بدنبال مغازه دار ها هستند، صاحبان ملک نیز می خواهد كه مستاجر را برای اجاره آپارتمان بهتر متقاعد كنند. چرا که فضای خالی در طبقه همکف تاثیر کمی در چشم انداز محیط ندارد.”

سراشیبی

اینطور نیست که فکر کنید با شروع همه گیری صاحبان ملک به یک باره بخشنده شدند. افت قیمت واحد های تجاری از هفته های آخر سال 2020 ، بخصوص با شروع مذاکرات بر محور ساختمان های نوساز شروع شد. 

پیش از آن، صاحبان ملک تمایلی به تخفیف در اجاره بها نداشتند و فقط شیوع کووید-19 و معلق شدن کسب و کار ها بود که باعث شد کمی راجع به اجاره بها آسان تر بگیرند که البته با روشن شدن اوضاع بازار دیگر قادر به ادامه آن نبودند.

همین موقع بود که توسعه دهندگان و صاحبان ملک هم متوجه شدند که با وجود شرایط بازار، برای پر کردن واحد هایشان با مشکل مواجه خواهند شد. در این شرایط اگر یک ساختمان تازه تحویل، چه کم تراکم چه پر تراکم، تا 40-50%  هم پر شود جای شکرش باقی است.

طرز فکر انعطاف ناپذیر صاحبان ملک، علیرغم حقایق ناخوشایند

Deepak Soni از گروه جواهرات Marhaba 

Deepak Soni، مدیر عامل Marhaba Jewellers، یکی از قدیمی ترین نام های شهر در تجارت معتقد است فقط مستاجران جدید هستند که از لطف و بخشندگی موجر ها بهره مند می شوند.

Deepak Soni  گفت: “چیزی که ما می بینیم این است که صاحبان ملک با مستاجران قدیمی خود خیلی هم راه نمی آیند. علیرغم حقایق ناخوشایند موجود، طرز فکر صاحبان ملک همچنان انعطاف ناپذیر است.”

ورود و خروج

Deira Souq مثال واضحی بر این موضوع است، که اجاره بهای آن در 9 ماه گذشته معادل 5 تا 20 درصد کاهش یافته است، اما واحد های خالی 25 تا 30 درصد اجاره بهای کمتری دارند.

به گفته Datar: “اکنون موقعیت های زیادی هستند که بیانگر تفاوت اجاره بیشتری هستند، حتی ساختمان هایی که در مجاورت هم قرار دارند. اوضاع خيلي به اين منوال نخواهد ماند، کاهش اجاره بها یکپارچه سازی خواهد شد و به همین خاطر است که باید عرضه بیشتری نسبت به قبل ایجاد شود.”