رشد 21 درصدی املاک دبی در سه ماه چهارم 2020

با احیا اقتصاد منطقه در پی کاهش شیوع و اقدامات مدبرانه دولت جهت اصلاح بازار، ارزش معاملات ملکی در دبی در ربع چهارم سال نسبت به ربع سوم 21%، به ارزش 22.07 میلیارد درهم افزایش داشته است. 

بر اساس یافته های پورتال Property Finder، که همراه با دپارتمان اراضی و املاک دبی عامل مهمی در گرداوری شاخص املاک منطقه است، تعداد معاملات در طول این سه ماه تا آخر دسامبر 23%، به ارزش 11.065 افزایش یافته است.

این افزایش سه ماهه نتیجه تسهیل محدودیت های رفت و آمد در ربع دوم سال است که همچنان به حرکت خود ادامه میدهد.

ارزش و حجم معاملات از ربع دوم سال، که 5.521 معامله به ارزش 10.8 میلیارد درهم گزارش شده است، حدودا دوبرابر افزایش یافته است.

در طول سال گذشته، این امارت 35.434 معامله فروش ملک را به ارزش 72.49 میلیارد درهم به ثبت رسانده است. همین آمار در سال 2019 به رقم 40.132 معامله به ارزش 80.99 میلیارد درهم گزارش شده است.

یک کمیته رده بالاتر املاک برای برقراری تعادل در بازاری که نگرانی های ناشی از عرضه بیش از تقاضا قیمت ها را در سال های اخیر پایین آورده است، درسپتامبر 2019 توسط حاکم دبی ،شیخ محمد ابن محمد، تاسیس شد. با این حال املاک ثانویه و آماده تحویل نیز جان دیگری گرفته اند.

معاملات خانه های آماده 72% ارزش کل معاملات امسال را با مبلغ 52.18 میلیارد درهم از 20.749 معامله در بر می گیرند. طبق یافته های Property Finder، پیش فروش املاک نیز 14.685 معامله به ارزش 20.13 میلیارد درهم را در سال 2020 در بر می گیرند.

Lynnette Abad ، مدیر تحقیقات و داده درProperty Finder ،اظهار داشت:” ساکنین همیشه برای خرید ملک در دبی دچار تردید بودند، چرا که نمیدانستند شرایطشان چگونه خواهد بود و برای چه مدت قرار است در دبی بمانند.

این عکس العمل بسیاری از سناریو ها در سال 2020 بود که باعث استقبال از طرح های پیش فروش شد; تدابیر مبتکرانه دولت، قیمت ارزان مسکن، عرضه امکانات و پیشنهادات بیشتربه ساکنانی که به دنبال فضای بیشتر یا بروز رسانی هستند، چرا که زمان بیشتری را در خانه می گذرانند.”

طبق آمارData Finder، که یک پلت فرم نظارت بر داده ها تحت نظر گروه Property Finder است، تنها در ماه دسامبر 3.752 ملک به ارزش 7.52 میلیارد درهم به ثبت رسیده است که 2.485 مورد آن معاملات املاک آماده تحویل و ثانویه به ارزش 6.12 میلیارد درهم با ضریب رشد 9.7% از ماه نوامبر بوده است.

طبق فهرست این پورتال، حجم معاملات املاک آماده تحویل در هر دو ماه نوامبر و دسامبر از سقف هفت سال عبور کرد.  برخلاف آن، ماه های آوریل و مارس پایین ترین نرخ فروش ثانویه در دبی را داشته اند.

در سال گذشته 12.978 معامله وثیقه ای به ارزش 87.39 میلیارد درهم صورت گرفت که تقریبا تمامی آن ها در خوزه املاک آماده تحویل و فروش ثانویه بوده است.

نمایشگاه و تدابیر هوشمندانه دولت مانند صدور ویزا بازنشستگان خارج از کشور و صدور گسترده ویزای طلایی 10 ساله، از جمله تمهیدات موجود برای جذب متخصصان خارجی برای سکونت در امارات است که امید می رود امسال از بازار املاک به خوبی حمایت کند.

تصویب قوانین جدید در حوزه مدیریت پروژه های نا تمام و لغو شده در دبی، توقع ها را برای جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی به این بازار افزایش داده است. یک دادگاه ویژه برای نظارت بر روند پروژه های ناتمام و لغو شده و همچنین تسویه دعاوی مربوطه تشکیل خواهد شد.

//document.cookie = "cpop=0";