بخش ساخت و ساز شورای همکاری خلیج فارس (GCC)در سه ماه اول سال شدت می گیرد.

بازار ساخت و ساز شورای همکاری خلیج فارس (GCC) پس از افت گسترده ای که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا داشت، در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ شدت گرفت.

بر اساس گزارش مجله BNC Projects ، شورای همکاری خلیج فارس در سه ماه اول سال 2021، طرح هایی جدید به ارزش 35.6 میلیارد دلار افشا کرده است که 55 درصد از کل اعلان های سال 2020 را در بر می گیرد.

عربستان سعودی با کمک 19 میلیارد دلار و 54 درصد از پروژه هایی که به تازگی اعلام کرده است، در صدر جدول قرار گرفت و قطر با 21 درصد نمونه کار، در رتبه بعدی قرار دارد. بخش تاسیسات با 14.5 میلیارد دلار در رده نخست قرار گرفت، در حالی که بخش گاز و نفت، 10 میلیارد دلار به پروژه های جدیدی که تازه اعلام شده است، اضافه کرد.

آوین گیدوانی، مدیر عامل شبکه های صنعت، که مجله BNC Projects را ارائه می دهد، گفت: “عربستان سعودی مایل است در ریگ هایی که کشور را به سمت آینده هدایت می کند، خطی شگرف بکشد. این دیگر آن خطی نیست که دریای سرخ بتواند آن را به آرامی بشوید. این یک خط برجسته ، جسورانه و بلند پروازانه است.”

بر اساس این گزارش ، بازار ساخت و ساز شورای همکاری خلیج فارس، با بیش از 22000 پروژه فعال در سه ماه اول سال 2021 ، 2.2 تریلیون دلار تخمین زده شده است.

عربستان سعودی در حال حاضر 823.5 میلیارد دلار پروژه فعال در اختیار دارد که 28 درصد از آن در مراحل اولیه است.

گیدوانی افزود: “یک میلیارد ساخت و ساز سعودی، می تواند یک خط نجات باشد و با توجه به توصیه های تجاری ، بهترین کاری که شما در حال حاضر می توانید انجام دهید این است که در خدمت بازاری در عربستان در آینده ای نزدیک باشید.” 

قطر، دو سوم از جوایز کل پروژه ها را در شورای همکاری خلیج فارس  و همچنین 70 درصد از بار را با بخش نفت و گاز به اشتراک گذاشت.

جوایز پروژه در سه ماه اول سال، 32.3 میلیارد دلار بود و بیشتر آن به چهار مجموعه مایع سازی18.5 میلیارد دلاری در قطر و 2.5 میلیارد دلار ذخیره سازی گاز طبیعی مایع(LNG) و امکاناتِ در راه اختصاص داده شد تا با عنوان بخشی از طرح گسترش میدان شمالی در قطر ساخته شود.

پس از اتمام پروژه ها در سه ماه اول سال 2021، با تحویل پروژه هایی به ارزش 47.5 میلیارد دلار به شورای همکاری خلیج فارس ، 20 درصد افت سه ماهه ثبت شده است.  بخش ساخت و ساز شهری نیمی از بار را تقسیم کرد. زیرا امارات و عربستان سعودی به ترتیب با 42 و 33 درصد مشارکت در موقعیت های برتر قرار گرفتند.