بازار املاک دبی آماده تغییر مفهوم قدیمی مالکیت است

امروزه سرمایه گذاران و توسعه دهندگان املاک در حال جهت گیری به سمت سرمایه گذاری های جمعی برای اخذ مالکیت هستند که دیگر نیازی به صبر کردن برای پیدا کردن یک سرمایه گذار برای خرید کل واحد نباشد.

املاک Lootah در روز دوشنبه تایید کرد که در پروژه جمیرا ویلیج سیرکل (JVC)، که در آن مالکین می توانند با مبلغ 5.000 درهم بخشی از سهام یک واحد را بخرند، برنامه سرمایه گذاری جمعی را معرفی خواهد کرد.

مالکیت مشترک مفهوم اصلی این مبحث است که بزودی مقوله دیگری نیز به انواع این سرمایه گذاری اضافه خواهد شد.

Rami Tabbara صاحب سهام  DIFC، که قرار است به زودی جهت ارائه واحد های مقرون بصرفه با حداقل قیمت 2 هزار درهم وارد عمل شود، گفت:”سرمایه گذاران بیشتر از هروقت به فکر سرمایه گذاری با پایین ترین قیمت ممکن هستند.”

“با مالکیت مشترک، ریسک مالکیت کاهش می یابد و سرمایه گذاران می توانند سرانجام سهام خود را به واحدهای مختلف تقسیم کنند و آنها را در برابر هرگونه رکود بازار محافظت می کند.”

هدف اصلی این بازار ثبت املاک آماده تحویل و تحویل آن به مشتری است و Tabbara  تضمین کرده که این شرکت از اهداف اصلی خود دور نخواهد شد.

Tabbara   گفت: “در حالیکه تمایل بالایی برای خرید پروژه های پیش فروش وجود دارد، خیلی ها بدلیل تجربه های بد نسبت به این موضوع آگاهانه تر عمل می کنند.”

“این مشکلات از سرمایه گذاری های نا مناسب تا دارایی های مشکل دار مثل تحویل با تاخیر، کیفیت ضعیف ساخت و امکانات نا کافی متغیر هستند. در موارد بسیاری نیز پروژه های پیش فروش لغو می شوند.”

سرمایه گذاران آماده اند؟

چندین سال است که مفاهیم سرمایه گذاری گسترده بر جذب سرمایه گذاران بیشترتاکید دارند. تفکر کاملاً ساده است، در این تفکر مبالغ کمتری نسبت به صدها هزار سرمایه برای سرمایه گذاری در دبی نیاز است  که از این طریق بازدهی اجاره مناسب نیز ممکن می شود.

امروزه توسعه دهندگان نیز به فکر امتحان کردن شانس خود افتاده اند.

Ellington Properties به تازگی از قرارداد خود با Smart Crowd که یک پلتفرم سرمایه گذاری املاک است خبر داد. در این قرارداد امکان مالکیت مشترک واحد های مسکونی و سرمایه گذاری با حداقل قیمت 5 هزار درهم فراهم شده است (اولین فروش این واحد ها در پروژه Eaton Place اتفاق افتاد).

Siddiq Farid  مدیر عامل Smart Crowd  گفت:”از آنجایی که مفهوم مالکیت مشترک مفهومی جدید در بازار املاک امارات است، جا افتادن آن کمی زمان بر خواهد بود.”

“با وجود اینکه شیوع کووید-19 روند همه چیز را کند کرد، ما شاهد افزایش تقاضا در بخش املاک بودیم، چه از سمت سرمایه گذارانی که مشتاق ورود به بازار بودند و چه از سمت توسعه دهندگانی که مایل به پیشرفت بیشتر بودند.”

“پلت فرم ما توسعه دهندگان را قادر می سازد تا املاک و مستغلات خود را “تقسیم” کرده و به صورت دیجیتالی توزیع کنند  و دیگر به حضور سرمایه گذاران یا خریداران نداشته باشند. آن ها می توانند از هر جایی هستند از طریق این پلتفرم در املاک آن ها سرمایه گذاری کنند.”

” ما از نیوزلند سرمایه گذار داشته ایم. ما در حال باز کردن بازارهای جدید برای توسعه دهندگان هستیم و در عین حال سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را برای سرمایه گذاران تسهیل می بخشیم.”

ترجیح پروژه های آماده

درست مثل Stake، Smart Crowd نیز به پروژه های آماده، که براحتی در دسترس هستند، علاقمند است. فرید گفت: “ما می خواهیم به سرمایه گذاران خود توانایی ایجاد بازده سالم را ارائه دهیم در حالی که منتظر چرخش بازار هستیم ، بلکه آن ها بتوانند با سود بیشتری کسب کنند. “سرمایه گذاران می توانند برای به حداکثر رساندن سرمایه شان ملک یا سهام خود را از طریق این برنامه بفروشند.”

قوانین آزمایشی

مقامات املاک و مستقلات دبی به تازگی خبر از ارائه “اسناد شراکتی” داده اند، به گفته مقامات مربوطه این مدرک دال بر شراکت مشمولین در این برنامه می باشد. این برنامه در یک پروژه آزمایشی اجرا شده است که در حال حاضراطلاعات بیشتری از آن در دسترس نمی باشد.

در برنامه Ellington-Smart Crowd، مبایعه نامه های خرید و فروش طبق SPV (ساز و کاز ملی) که درDIFC به ثبت رسیده اند صادر می شوند. افرادی که بودجه آن را تأمین می کنند نیز به عنوان سهامداران صندوق شناخته می شوند.

لزوم تغییر

به گفته Manar Mahmassani، بنیانگذار SKATE، بازار برای یک تحول عظیم آماده است. “چیزی که واضح است این است که روند کنونی سرمایه گذاری ها در بازار املاک و مستغلات در این برنامه جایگاهی نخواهد داشت.”

او افزود: ” این برنامه هم مناسب قشر جوان و هم برای افراد با تجربه جذابیت دارد و این برنامه گزینه های متناسب سرمایه گذاری متناسب با هر دو را فراهم می کند.

انتخاب ما برای سرمایه گذاری موقعیت های ممتاز است که تقاضای اجاره بالایی دارند و برنامه های بلند مدت محرک قدرتمندی برای افزایش سرمایه از پایین ترین قیمت موجود در این دهه است. ما معتقدیم که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دبی می تواند بسیار سودآور باشد – اگر به روش صحیح و مطابق با شرایط بازار انجام شود.

مادامی که سرمایه گذاران نیز همین تصور را دارند، مالکیت مشترک عامل مهم بعدی در دبی خواهد بود. با قیمت 5.000 درهم یا همین حدود، براحتی در دسترس است.

//document.cookie = "cpop=0";