به اشتراک گذاری نقطه نظرات مرتبط با نتایج مالی حاصل از شیوع کووید-19 در مصاحبه با بلومبرگ

به گفته رئیس سومین توسعه دهنده بزرگ فهرست امارات ، بازار املاک دبی می تواند در سال 2021 به دلیل افزایش فعالیت اقتصادی مربوط به نمایشگاه 2020 ، به شدت رونق پیدا کند.

حسین سجوانی همچنین گفت: احداث پروژه های جدید املاک در دبی ، قطب تجاری خاورمیانه ، ممکن است در سال جاری به نیمه افول کند، چرا که شیوع ویروس همه گیر Covid-19 تقاضا را در این زمینه کاهش داده است.

آقای سجوانی در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: “اگر نقطه امیدی در این موضوع وجود داشته باشد، من فکر نمی کنم که بهره برداری جدیدی در این دوره اتفاق بیفتد.”

رئیس املاک داماک گفت که انتظار دارد اکثر بهره برداری های  املاک در سال های  2020 و 2021 متوقف شود.

وی افزود: “من فکر می کنم در اکتبر 2021 ، زمانی که نمایشگاه شروع می شود ، می توانیم تغییر مثبت بازار را ببینیم.”

مسئول هیئت مدیره نمایشگاه Expo 2020 دبی اوایل این ماه موقتاً موافقت کرد که این رویداد را به مدت یک سال به تأخیر بیندازد تا زمان لازم برای غلبه بر چالش های ناشی از شیوع فراهم شود. این تاریخ، شروع رویداد شش ماهه را از اکتبر سال جاری به اول اکتبر 2021 منتقل می کند.

بازار املاک و مستغلات دبی در پی کاهش قیمت نفت که از سال 2014 آغاز شد و همچنین نگرانی های مداوم در مورد عرضه بیشتر تقاضای املاک ، روند کندی را پیش گرفت.

سال گذشته، امارت کمیته ای به ریاست معاون شیخ مکتوم بن محمد و تعدادی از توسعه دهندگان ارشد املاک برای برنامه ریزی املاک و مستغلات تشکیل داد. هدف از این کار ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بخش املاک دبی از طریق همکاری بیشتر بین نهادهای مرتبط با دولت و شرکت های بخش خصوصی است.

آقای سجوانی ، که سال سختی را برای بخش املاک دبی در سال 2020 پیش بینی کرده بود، همچنین افزود که بازار شرایط ایده آلی را در این مدت برای خریداران بالقوه مهیا کرده است. 

او گفت: ” من فکر می کنم اکنون فرصت خوبی برای خرید است زیرا محصولات در بازار ثانویه کمتر از هزینه های جایگزینی به فروش می رسند.” وی همچنین افزود: “من مشتری های زیادی را می بینم که به خصوص از کشورهای جهان سوم به دنبال یک خرید بصرفه خواهند بود.”

وی افزود که داماک هیچ پروژه ای را به دلیل شیوع Covid-19 لغو نمی کند.

وی گفت: “ما تحت هیچ فشاری نیستیم و حتی یک پروژه را لغو نمی کنیم.” وی افزود که این شرکت در دو و نیم سال گذشته تنها دو پروژه را آغاز کرده است.

 “ما به اندازه کافی پول در اختیار داریم که بتوانیم کل پروژه ها را بدون هیچ گونه تأخیری بسازیم.” آقای سجوانی گفت: “ما بر روی پول نقد و مجموعه تمرکز کرده ایم و برای افرادی که مایل به پرداخت هستند تخفیف و تمهیداتی در نظر گرفته ایم. ما در مناطق خاص 5 تا 10 درصد قیمت های خود را برای فروش جدید کاهش داده ایم، اما بیش از این کاهش نمی دهیم.”

املاک داماک ضرر یک ساله خود را برای اولین بار در طول دهه اخیر، در سال 2019، 28% اعلا م کرد.

این شرکت برای دوره منتهی به 31 دسامبر زیان 36.9 میلیون دلاری را گزارش کرد، در حالیکه این شرکت در سال 2018 سود سالانه 15.15 میلیارد دلاری را گزارش کرده بود.

آقای سجوانی گفت: “من عقیده دارم سال 2020 سال دشواری خواهد بود و همه متحمل رنج خواهند شد. من فکر می کنم آنها (دولت ها) با توجه به برگزاری نمایشگاه 2021 قصد دارند برای این سال برنامه ریزی های زیادی انجام دهند، از جمله افزایش گردشگری و از همه مهم ترایجاد تقاضای بیشتر. دیگر قرار نیست عرضه ای اتفاق بیفتد و عرضه متوقف خواهد شد. ”