افزایش اقامتگاه های برند در خاورمیانه

علیرغم شیوع بیماری همه گیر کرونا، صدها اقامتگاه در سال 2020 در سرتاسر خاورمیانه افتتاح شد، که نشان دهنده محبوبیت بخش املاک و مستغلات در ان منطقه است.

طبق گزارشی از شرکت املاک و مستقلات جهانی Savils، داماک با توسعه چنین طرح هایی طی دهه های گذشته از هتل داران دیگر پیشی گرفته است. داماک ز 11% چیرگی بر بازار موجود در سال 2010 ، به 16% در سال 2020 رسیده است.  

طبق این تحقیقات تا سال 2025 ، 11 اقامتگاه با برند جدید و البته غیر هتل داری وارد بازارخواهد شد. با این وجود برندهای هتلداری هنوز هم پرچم دار صنعت اقامت هستند که 84% از طرح های فعلی و 88% از این شبکه را تشکیل می دهند.

Marriott که صاحب برند هایی نظیر W ، The Ritz-Carlton و St. Regis  است، با قاطعیت رهبر این بخش است وخواهد ماند.

از نظر جغرافیایی، میامی با 32 طرح برند مسکونی در صدر لیست قرار گرفته است و بعد از آن به ترتیب شهر های دبی (29) و نیویورک (25) هستند.

دوازده کشور از جمله ایسلند، پاراگوئه و نیجریه طی چهار سال آینده شاهد آغاز اولین پروژه های مسکونی خود را در مکان های مختلف خواهند بود.                                                                          

پیش بینی می شود مصر در بازه زمانی مشابه سریع ترین رشد را نسبت به کشور های دیگرداشته باشد و از یک طرح به 18 طرح برسد. کشورهای دیگری که در رده های پایین تر شروع به پیشرفت کرده اند مانند اسپانیا با 83% افزایش، بحرین، برزیل و کاستوریکا همگی شاهد 80% رشد در این زمینه خواهند بود.  

در مورد این مطالعه، ریچارد پائول، رئیس خدمات حرفه ای خاورمیانه در Savills ، گفت: “وقتی نوبت به قیمت می رسد اقامتگاه های برند دار به طور متوسط ​​31 درصد نسبت به املاک غیر برند معادل حق بیمه دریافت می کنند، اگرچه این رقم می تواند به طور قابل توجهی بسته به موقعیت آن ها متفاوت باشد. راجع به دبی، پیش بینی می شود با پیشرفت چشمگیر توسعه دهنده Emaar در دبی، این شهر به بزرگترین شهر مبتنی بر طرح های شبکه تبدیل شود”.

این گزارش نشان می دهد با گذشت زمان Emaar به لیست برترین توسعه دهندگان املاک مسکونی لوکس و برند اضافه شده است که در حال حاضر در رتبه دهم این لیست قرار دارد. چه بسا این توسعه دهنده در سال 2007جایگاه بیست و چهارم را داشت.

Jaidev Menezes ، نایب رئیس توسعه بین المللی ماریوت، بخش خاورمیانه و آفریقا، گفت: “ماریوت اینترنشنال دارای یک شبکه قوی از اقامتگاه های برند در سراسر خاورمیانه و آفریقا است.

وجود تقاضا برای برند های لوکس، ممتاز و خوش ساخت از سوی مشتری و توسعه دهندگان مختلف در کنار سابقه کاری درخشان ما در احداث بیشتر از 100 واحد مسکونی برند در سراسر جهان دلیل اصلی رشد و بهبود عملکرد ما است.

وی افزود: ” شاهد ادامه فرصت های رشد در منطقه برای پروژه های مشترک الاراضی (اقامتگاه های برند /هتل) و همچنین اقامتگاه های مستقل و البته برند در بازارهای شهری، حومه ای و تفریحی هستیم.”

انتظار میرود امارات، مکزیک و برزیل بیشترین تعداد طرح را در بین کشورهای با رشد سریع تر داشته باشند، که با برنامه ریزی ها برای رشد عرضه موجود به بیش از 50%، به این هدف والا  نزدیک هستند.

ویتنام، انگلیس، مراکش، مالزی، استرالیا و عربستان سعودی نیز شبکه ای متشکل از حداقل شش طرح برای هر کشور دارند.

Paul Tostevin ، مدیر تحقیقات جهانی Savills، در مورد این روند گفت:” امروزه تلفیق بازارهای برتر در حال ظهور و در حال تاسیس نشان دهنده گسترش روز افزون این بخش است. اکنون فرمول ثابت شده این است: “ورود مقتدرانه برندها در قلمرو های نو”

طبق گفته های Savills، بالاترین حق بیمه برندها در بازارهای نوظهور حاصل می شود. بازارهایی که اخیرا تاسیس شده اند مانند بانکوک، پکن و پوکت به حق بیمه بین 40 تا 45% دست یافته اند، که در مقایسه با بازارهای قدیمی تر بالا تر است.

طبق یافته های Almaty در قزاقستان و بلگراد هرکدام به ترتیب با حق بیمه های 150 و 120 درصدی، بازارهای نوظهور واقعی میتوانند با حداقل املاک برند ممکن، قیمت های دو برابر سهام غیر برند را کنترل کنند.