علی سجوانی چالش ها، عملیات های احداثی و درآمد در سال 2020

علی سجوانی مدیر کل املاک داماک در هفته ساخت و ساز در مصاحبه ای با معاون سردبیر Anup Oomme ، در مورد چالش های پیش روی توسعه دهنده گان املاک و مستغلات بر محور استفاده از فناوری های دیجیتال، درآمدها و تحویل های به موقع در فهرست بازار مالی دبی گفتگو کرد.

DAMAC در اواخر سال 2019 با تحول دیجیتال عمده در شرکت شروع به کار کرد. این توسعه دهنده املاک و مستغلات تمام مصوبات و سیستم های داخلی خود را به صورت آنلاین جابجا کرد، پیاده سازی سیستم های CRM و ERP جدید را آغاز کرد و برنامه های دیجیتالی خود را به دلیل همه گیری COVID-19 تسریع بخشید. 

علی سجوانی گفت: “سال 2020 برای همه مردم در سراسر دنیا سالی بسیار متفاوت بود”. او گفت: “این سال به اندازه 10 سال گذشت”.

به دلیل شیوع ویروس COVID-19 برنامه دیجیتالی ما سریع تر پیگیری شد، بنابراین مشتریان ما دیگر مجبور نیستند برای انتقال املاک ، پرداخت هزینه های خدمات ، اقساط، رزرو یک زمین تنیس در دامک هیلز یا اتاق کنفرانس ساختمانی که در آن زندگی می کنند و در مجموع انواع دیگیری عملیات رزرو به ما مراجعه کنند. آن ها می توانند همه این کارها را از طریق اپلیکیشن ما انجام دهند، ما تا کنون بیش از 10 هزار بارگیری برای برنامه داشته ایم.

DAMAC همچنین از تجربه واقعیت مجازی برای سرمایه گذاران ، خریداران و مستاجران خود استفاده کرده است.

اگر کسی که در Timbuktu است و می خواهد ببیند از بالکن خانه اش در دبی چه منظره ای دیده می شود یا فضای آپارتمان چگونه است، ما می توانیم فایلی برای او ارسال کنیم که بتواند نگاهی به همه این موارد بیندازد.

تماشای ویدئو

علاوه بر این ، DAMAC اخیراً درآمد خود را برای 9 ماه اول سال 2020 اعلام کرد، داماک توانست درآمد کل 32٪ در سال گذشته به ارزش 1.007 میلیارد دلار (3.7 میلیارد درهم) و فروش 435.6 میلیون دلار (1.6 میلیارد درهم) را حفظ کند، اما گزارش ضرر خالص 253.4 میلیون دلار (931 میلیون درهم) در نه ماه اول سال هنوز 2020 به قوت خود باقی است.

علی سجوانی همچنین اضافه کرد: “بازار ملک در سطح جهانی کاملاً چرخه ای است، جای کتمان نیست که دبی روند نزولی را در این بازه طی کرده است. روند بازار در چند سال گذشته کند بوده است و دلیل افزایش ضرر ما در سال 2020 ، اول از همه ، COVID-19 بوده است. همانطور که می دانید ، این مسئله برای همه مشاغل و نه تنها ما، ایجاد شده است . عمده خسارات ما در طول سال 2020 به دلیل تأمین مواد و خسارت توسعه دارایی بود. ما شاهد افزایش پیش فرض های ناشی از این همه گیری جهانی هستیم ، بنابراین دوباره پیش بینی هایی را برای مطالبات خود در نظر گرفته ایم.”

“باوجود اینکه دریافتی های ما بالا است، کم ترین دریافتی ما در ماه های فوریه و مارس 2020 ثبت شده است. بعد از آن ما به اعداد بهتری نسبت به ژانویه رسیدیم و واحد های تحویلی زیادی نیزی پیش رو داریم. با تحویل های بیشتر و اقامت ساکنین در خانه هایشان، مجدد دریافتی ها کاهش میابد”.

علی سجوانی در پاسخ به اینکه سال 2020 را چگونه ارزیابی می کند و سال 2021 را چگونه پیشبینی می کند گفت: ” فکر نمی کنیم اوضاع سال 2020 بهتر شود، چرا که به نظر می رسد این همه گیری برای مدت بیشتری با ما است. با وجود خبر های امید بخش در مورد واکسن، باید گفت کشف واکسن یک موضوع و واکسیناسیون جهانی موضوع دیگری است”.

” ما حداقل تا نیمه اول 2021 انتظار بهبود سریع اوضاع را نداریم. هر چند امیدواریم نمایشگاه 2020 جان تازه ای به بازار املاک دبی ببخشد.”

حضور 25 میلیون بازدیدکننده در نمایشگاه جهانی 2020 دبی که احتمال می رود در 1 اکتبر 2021 درب های خود را به روی علاقمندان بگشاید، پیش بینی شده است. این نمایشگاه که بمدت 173 روز دایر خواهد بود، میزبان 75% بازدیدکننده غیر اماراتی خواهد بود.

علی سجوانی افزود: ” فکر می کنم این نمایشگاه میلیون ها نفر را به دبی بکشاند، اکثر آن ها از آنچه شاهدش خواهند بود شگفت زده خواهند شد و عده زیادی به مهاجرت به اینجا ترغیب خواهند شد”.