به گفته داماک، توسعه‌دهنده برتر اماراتی، رکود بازار ملک دبی چراغ سبزی برای خریداران ملک است.

به ادعای یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌دهندگان املاک اماراتی؛ با وجود بهبود اوضاع کووید-19 در شهر دبی، پیش‌بینی‌ها از تداوم رکود بازار املاک و مستغلات دبی تا دو سال آینده خبر می‌دهند.

حسین سجوانی ریاست املاک داماک گفت: «با این حال برای بازار املاک دبی در سال‌های 2020 و 2021 عرضه بیش از تقاضا پیش‌بینی می‌کنم که این به معنی وجود پتانسیل بیشتر فروش نسبت به خرید است و احتمال کاهش قیمت‌ها نیز وجود دارد.»

به گزارش گروه مشاورین ValuStrat در ماه ژانویه؛ املاک مسکونی در دبی 12.3% نسبت به سال قبل کاهش قیمت داشته‌اند.

آقای سجوانی به Hadley Gamble خبرنگار CNBC گفت؛ این شرکت در شرایط فعلی قصد احداث پروژه‌های جدید زیادی ندارد.

سجوانی افزود: «از این به بعد با احتیاط بیشتری پیش روی خواهیم کرد، خیلی محتاطانه‌تر. قرار نیست پروژه‌های جدیدی احداث کنیم و اگر هم قرار بر آن شود، تعداد آن‌ها خیلی خیلی کم خواهد بود.»

به گزارش گروه مشاورین ValuStrat ؛ حتی قبل از همه‌گیری کووید-19 دبی سال‌ها است که دچار معضل عرضه بیش از تقاضای ملک است. قیمت‌ها نسبت به زمان اوج قبلی خود در سال 2014 افت 30 درصدی داشته‌اند.

آقای سجوانی گفت: «پیش از همه‌گیری کرونا رشد اقتصادی با کاهشی منطقی همراه بود و کووید-19 اقتصاد را دچار رکود کرد.»

کووید-19 که مثل یک بلای آسمانی در سال 2020 نازل شد و کشور به کشور ویرانی به بار آورد، بیش از 109 میلیون نفر را آلوده کرد و طبق آمار دانشگاه Johns Hopkins موجب مرگ بیش از 2.4 میلیون نفر شد. شیوع این همه‌گیری موجب تضعیف اقتصاد جهانی شد و معدود صنایعی از شر آن در امان ماندند.

حسین سجوانی سال پیش گفت: «با وجود همه‌گیری و اعمال محدودیت‌ها، اکنون برای مردم زمان مناسب خرید ملک نیست.»

 او افزود «در این مدت تقاضای اندکی برای ملک وجود داشته که آن‌ها هم بیشتر برای ویلاهای لوکس آماده اقامت بوده است».

آقای سجوانی گفت: اکنون زمان خوبی برای خرید املاک و مستغلات در دبی است و تخمین می‌زند در این برهه از زمان هزینه واحدهایی که با واسطه به فروش می‌رسند 10٪ کمتر از واحدهای نوساز خواهد بود.

او پیش‌بینی می‌کند قیمت‌ها مجدد به روال سابق برگردند و گفته است بعد از پشت سر گذاشتن بحران همه‌گیری کرونا، این شهر با قدرت بیشتری ظاهر خواهد شد.

وی افزود: «بنده خیلی خیلی به آینده دبی در درازمدت خوش‌بین هستم. باور دارم عرضه کاهش یافته و قیمت ملک مجدداً افزایش خواهد یافت.»