داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / دلایل هوشمندتر شدن هتل ها

دلایل هوشمندتر شدن هتل ها

وقتی به هتل‌ها فکر می‌کنم، بصورت ناخودآگاه، نه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری را در ذهن من تداعی می‌کنند، نه مراکز رشد نوآوری؛ اما اگر نحوه عملکرد هتل‌ها را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که میزان استفاده از فناوری‌های  پیشرفته در آنها چشمگیر است .

بعنوان مثال سیستم‌های مدیریت املاک (PMS)، نرم‌افزارهای پیچیده‌ای هستند که تمام تجربیات میهمانان هتل را از بدو ورود تا زمان خروج، تسهیل می‌کنند. هوش مصنوعی (AI) و اینترنتِ اشیاء (IOT)، از برخی جهات، موجب ارتقای سیستم‌های مدیریت املاک می‌شوند.

هتل‌های هوشمند ممکن است خیلی شبیه به هتل‌های معمولی به نظر بیایند، اما دارای عملکردی کاملاً متفاوت هستند.

اهمیت اتصال

 هدف احداث هتل‌های هوشمند آینده این است که مانند خانه‌ها یا ساختمان‌های هوشمند، دستگاه ها و لوازم را به یکدیگر و اینترنت متصل کنند. در این مرحله، اینترنتِ اشیاء (IOT) وارد عمل می‌شود؛ بخصوص که دستگاه‌های معمولی نیز هم‌اکنون می‌توانند داده‌ها را ارسال و دریافت کنند و  این ویژگی، آنها را «هوشمند» می‌کند.

 اینترنتِ اشیاء (IOT)، سرعت پیشرفت در زمینه‌ی فناوری‌های هوشمند را افزایش می‌دهد. با استفاده از اینترنت اشیاء، حتی وقتی‌ که چندین دستگاه به یکدیگر متصل می‌شوند، کاربران می‌توانند از راه دور و به‌وسیله تلفن هوشمند یا تبلت آنها را مدیریت نمایند. برخی از لوازم خانگی مثل چراغ‌ها، پرده‌ها و سیستم‌های صوتی می‌توانند اطلاعات را از اینترنت دریافت و رمزگشایی کنند که به آنها این امکان را می‌دهد که نسبت به دستورالعمل‌های کاربران، عملکردی مستقل و یا هوشمندانه داشته باشد.

به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا تا این حد از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء استقبال شده است؛ زیرا با استفاده از این فناوری‌ها هر چیزی امکان‌پذیر به نظر می رسد. اتاقی  را در یک هتل تصور کنید که امکاناتی مانند سیستم پذیرش خودکار، کنترل آسان دما و نور اتاق، دسترسی سریع به حساب‌های کاربری شما در سایت‌های پخش آهنگ، فیلم و سایر امکانات مطابق با سلیقه شما را در خود جای داده است و تمامی این امکانات به‌وسیله فناوری‌های نوظهور میسر شده‌اند. آیا کسی هست که نخواهد در چنین اتاقی اقامت داشته باشد؟

چرا هتل ها باید در این زمینه تلاش کنند؟

آیا با این حال، فناوری در تضاد با هتلداری سنتی (که تعامل انسانی و ارتباط نزدیک با مشتری از عوامل مهم آن است) نیست؟ فناوری و هتلداری سنتی مسلماً با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. هتلداران اغلب به ما می‌گویند،«صنعت هتلداری تماماً با مردم سر و کار دارد» و برای اثبات حرفشان به  مواردی از جمله مخارج مرتبط با دارایی‌های هتل،  تعمیر و نگهداری فنی، ارتقای مداوم تجهیزات، آموزش کارکنان، یا احتمال دلزده شدن میهمان هتل و از دست دادن آنها اشاره می‌کنند.

من معتقدم دلایل بسیار خوبی وجود دارد که برندهای بزرگ هتلداری، پیشگامان استفاده از این فناوری‌ها بوده‌اند. همچنین فناوری می‌تواند تجربه مهمانان هتل را بهبود بخشیده و باعث شود که نیاز به نیروی انسانی کاهش یافته و بازدهی هتل‌ها بیشتر شود که در نهایت، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها گردد.

فناوری تجارب میهمانان را بهبود می‌بخشد

 • نیازی نیست که میهمانان فرآیند پذیرش خود را بصورت حضوری انجام دهند. ثبت نام می‌تواند از طریق هر نوع تلفن هوشمندی انجام شود.
 • سیستم تشخیص صدا می‌تواند امکانات درون اتاق مانند تلویزیون، چراغ‌ها، پرده‌ها و سیستم تهویه هوا را کنترل کند.
 • سیستم پیشخدمت شخصی که فوراً با صدای شما  فعال شده و می‌تواند جایگزین اپراتور تلفن هتل شود.
 • خدمات رباتیک راهنمایی مسافران بصورت چندزبانه و شبانه‌روزی
 • منوهای خودکار سرویس اتاق که باعث بهبود زمان تحویل و کاهش خطاهای انسانی می‌شوند.

فناوری باعث می شود در هزینه‌های هتل صرفه جویی شود.

 • بکارگیری سیستم‌های تشخیص چهره، نیاز به پرسنل انتظامات را کاهش می‌دهد.
 • سیستم کامپیوتری ورود و خروج، باعث می شود کارکنان کمتری در قسمت پذیرش هتل حضور داشته باشند.
 • نیازی به اپراتورهای آسانسور یا باربر چمدان نیست، زیرا این فرایندها می‌توانند بصورت خودکار انجام شوند.
 • دستگاه‌های تمیزکننده هوشمند، تعداد خدمتکاران را کاهش می‌دهند.
 • هنگامی که تحویل غذا بصورت روباتیک باشد، نیاز به پرسنل سرویس‌دهی به اتاق کاهش می‌یابد.
 • سیستم‌های تهویه و چراغ‌های هوشمند، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و باعث کاهش هزینه آب و برق می‌شوند.

با این وجود، برخی از میهمانان داشتن ارتباط نزدیک را ترجیح می‌دهند، به ویژه کسانی مانند افراد مسن که با فناوری آشنایی چندانی نداشته و  با آن احساس راحتی نمی‌کنند. در نتیجه، من معتقدم هتل‌ها تا حد زیادی، مجموعه‌ای از خدمات را ارائه خواهند داد تا مطمئن شوند میهمانان توانایی انتخاب بین فناوری هوشمند و تعامل انسانی را دارند .

از آنجا که اقامتگاه‌های ساحلی، فضای آرام‌تری نسبت به هتل‌های شلوغ شهری دارند، استفاده از فناوری‌های خودکار در آنها ممکن است آنچنان ضروری به نظر نرسد. با این حال، این هتل‌ها نیز می‌توانند با استفاده از فناوری اینترنت اشیاء، از وسایل هوشمند استفاده کنند.

از طرفی دیگر، تصور می‌کنم برخی از برندهای صنعت هتلداری به سمت ارائه خدمات بصورت تماماً خودکار پیش بروند تا توجه گروهی خاصی از میهمانان را نسبت به خود جلب کرده و قیمت‌های خود را نیز بر همین اساس تغییر دهند.

استفاده از فناوری هوشمند بدون شک یک مرحله گذرا نبوده و گرایشی ماندگار است. با پررنگ‌تر شدن مفهوم ارائه خدمات اختصاصی به افراد در سال‌های آینده، گرایش به فناوری‌های هوشمند، افزایش خواهد یافت.

علی سجوانی، مدیرکل اجرایی شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه