داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / به گفته آمیرا سجوانی، بازار املاک دبی در طولانی مدت احیا خواهد شد

به گفته آمیرا سجوانی، بازار املاک دبی در طولانی مدت احیا خواهد شد

مدیر ارشد داماک در گفت و گو با وب‌سایت Zawya عنوان کرد: خبر خوش توزیع واکسن کووید-19 و برگزاری نمایشگاه جهانی Expo در سال 2021، می‌تواند موجب رونق گرفتن بخش املاک و مستغلات کشور امارات شود؛ اما ممکن است احیای بازار و بازگشت شرایط آن به دوران قبل از بحران کرونا، یک تا دو سال طول خواهد کشید.

به دلیل چالش‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، بازار آپارتمان، ویلا و واحدهای تجاری در امارات متحده عربی طی چند ماه گذشته کم رونق بوده است. این بازار، بیشترین میزان آسیب را در آغاز بحران کرونا و هم‌زمان با تعطیل شدن اقتصاد جهانی تجربه کرده است.

همزمان با بازگشایی اماکن و کاهش محدودیت‌های ناشی از کووید-19، اخیراً آمار خرید خانه افزایش یافته است؛ اما هزینه اجاره و خرید مسکن همچنان نسبت به دوران قبل از همه‌گیری، پایین‌تر می‌باشد. در عین حال، شرکت‌های توسعه املاک ترجیح داده‌اند که از راه‌اندازی پروژه‌های جدید صرف نظر کنند که این امر تا حدودی به دلیل اشباع شدن بازار ملک می‌باشد.

آمیرا سجوانی، نایب‌رئیس ارشد داماک افزود: «در مدت اخیر، قیمت ملک کاهش یافته و به دلیل اثرات مخرب اقتصادی ناشی از کووید-19 و احتمال کاهش جمعیت کشور امارات، پیش‌بینی می‌شود که این روند کاهشی در سه ماه پایانی سال 2020 و همچنین سال 2021 تداوم یابد».

سجوانی، خاطرنشان کرد، «یافته‌های برخی تحلیلگران، حاکی از احیای وضع بازار است؛ اما به عقیده من، شاید روند احیای بازار بین 12 تا 24 ماه طول خواهد کشید».

با این حال، نباید تصور کرد که اوضاع بخش املاک و مستغلات در طول سال آینده به‌کلی نامساعد خواهد بود.

افزایش آمار فروش

به گفته‌ی سجوانی، «با اینکه در سال پیش رو با چالش‌هایی مواجه هستیم، در حال حاضر، پیشرفت‌های مثبتی صورت گرفته که نشانگر افزایش فعالیت‌های اقتصادی در آینده می‌باشد. به دلیل این‌که عوامل بسیاری در این امر دخیل هستند، نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که این افزایش دقیقاً چه زمانی رخ خواهد داد؛ اما فکر می‌کنم که با توزیع واکسن کووید-19، افراد بیشتری به امارات سفر کرده و گردشگری جان تازه‌ای خواهد گرفت».

وی افزود: «پیش‌بینی می‌کنم که با حضور توریست‌های بیشتر در دبی و نزدیک شدن زمان برگزاری نمایشگاه Expo 2020، شاهد افزایش آمار فروش و تعداد معاملات در بازار املاک و مستغلات این شهر خواهیم بود».

سجوانی خاطرنشان کرد، در پی کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا و جهش فعالیت‌های اقتصادی در سه ماهه دوم سال 2020، معاملات بازار املاک شهر دبی در سه ماه سوم این سال با افزایشی چشمگیر همراه بود. گرایش‌هایی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی و «ماندن در خانه»، موجب افزایش تقاضا برای واحدهایی مسکونی دارای فضای باز اختصاصی شده است؛ بنابراین، علیرغم کاهش فروش برخی ملک‌ها، بعضی دیگر از آنها، با افزایش فروش همراه بوده‌اند.

عکس‌العمل به تغییر گرایش‌های بازار

با توجه به تغییرات گسترده‌ای که شیوع کووید-19 بر عملکرد سازمان‌ها ایجاد کرد، شرکت‌هایی مانند داماک برای جذب مشتریان و حفظ ارتباط با آنها (بخصوص افرادی که خارج از امارات بوده و نمی‌توانند به این کشور سفر کنند)، اقدامات خود در زمینه‌ی فناوری‌های دیجیتال را گسترش داده‌اند. به همین دلیل، علیرغم وجود محدودیت‌های تردد، خانه‌های ساخته شده در کشور امارات همچنان مورد توجه خریداران قرار گرفته‌اند.

سجوانی همچنین عنوان کرد: «ما در حال وفق دادن خود با تغییر گرایش‌های بازار بوده و به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال را افزایش داده‌ایم تا در شرایط کنونی بازار، عملکردی بهینه داشته باشیم. همچنین با استفاده از فناوری تورهای مجازی، بدون اینکه مشتریان وارد خاک امارات شوند، توانسته‌ایم املاک خود را به فروش برسانیم.

در حال حاضر، رونمایی از پروژه‌های جدید، در صدر اولویت‌های داماک نیست. این شرکت در حال سرعت بخشیدن به فرآیند تکمیل پروژه‌های باقی مانده و بهینه‌سازی هزینه‌های اجرایی بوده و تمرکز آن بر روی وصول درآمدها می‌باشد.

اخیراً شرکت داماک، قراردادی به ارزش 181 میلیارد درهم (49.2 میلیون دلار) برای ساخت‌وساز برج زادا در منطقه بیزینس بی به یک پیمانکار اعطا کرد. این شرکت همچنین، ساخت اسکلت برج B پروژه آیکون سیتی خود را در منطقه اتوبان شیخ زاید و کانال آب دبی به اتمام رساند.

شرکت داماک که در شهر دبی مستقر است، پروژه‌هایی خارج از کشور امارات و در مناطقی مانند بیروت، عربستان سعودی بخصوص شهر ریاض و تورنتو نیز دارد. در حال حاضر، بخش بین‌المللی داماک با نام DICO Group در حال گسترش فعالیت‌های خود بخصوص در بریتانیا و سایر بازارهای اروپایی می‌باشد. همچنین این شرکت، اخیراً برند ایتالیایی روبرتو کاوالی که تولیدکننده محصولات مجلل می‌باشد را خریداری کرده است.

مشتریان این شرکت از مناطق خارج از حوزه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بخصوص هند، بریتانیا و کشورهای عرب‌زبان همسایه می‌باشند. همچنین اخیراً، توجه اتباع کشور چین نیز به پروژه‌های این شرکت جلب شده است.

سجوانی افزود: «حال که بازار املاک با چنین چالش‌هایی روبرو شده، شرکت ما پایداری خود را اثبات نموده و با تمرکز بر روی تحویل و ساخت‌وساز پروژه‌ها به پیشرفت‌های مهمی دست یافته است. این شرکت با پرسنلی سخت‌کوش و آینده‌نگر در تلاش است که بازدهی عملکرد خود را افزایش دهد».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";