داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / سه گرایش مهم آینده که باید در سال 2021 مورد توجه قرار گیرند

سه گرایش مهم آینده که باید در سال 2021 مورد توجه قرار گیرند

وقتی به تأثیرات سال 2020 بر صنایع کشور امارات می‌اندیشیم، اولین نکته‌ای که به ذهن ما خطور می‌کند، نقش همه‌گیری کرونا بر تصمیمات و رویکردهای جدیدی است که امروزه به‌صورت گسترده در جهان اتخاذ می‌شود.

سالی که گذشت، موجب شد ما نسبت به سازمان‌هایی که می‌خواهیم برای آینده بسازیم با تعمق بیشتری فکر کرده و به گرایش‌هایی مانند توسعه پایدار، روش‌های نوین استفاده از فناوری و حل چالش‌ها توجه کنیم.

توجه به توسعه پایدار

در سال گذشته، اهمیت معیارهای زیست محیطی، اجتماعی و نظارتی (که به اختصار به آنها ESG می‌گویند)، بخصوص در طولانی‌ مدت، برای سهامداران و سرمایه‌گذاران بیشتر آشکار شد. بر اساس آمار مجمع جهانی اقتصاد، در چهار ماه نخست سال 2020، سرمایه‌گذاران مبلغ بی‌سابقه 12.2 میلیارد دلار را به صندوق‌های ESG اختصاص دادند.

اکنون که شرایط جهان در حال تغییر است، انتظار می‌رود کسب و کارهایی موفق باشند که استراتژی مدیریتی پویا و چابکی سازمانی داشته و ESG را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. اهمیت روزافزون معیارهای ESG باعث شده شرکت‌ها برای مقابله با چالش‌ها و دشواری‌ها، توجه خود را معطوف به توسعه پایدار کنند.

ما در حوزه خلیج فارس، شاهد اقدامات گسترده‌ای بوده‌ایم که در جهت حمایت از توسعه پایدار انجام شده است؛ از جمله، تولید و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، حمایت از سرمایه‌گذاری بر روی «اقتصاد سبز» و افزایش بهره‌وری زیست محیطی در پروژه‌های زیرساختی. همچنین به این دلیل که کشورهای حاشیه خلیج فارس دسترسی فروانی به آفتاب دارند، مسلماً استفاده از انرژی خورشیدی برای آینده‌ی آنها بهترین راهکار است. در حالی که عامل اصلی توسعه این انرژی، ملاحظات تجاری می‌باشد (زیرا انرژی خورشیدی، در حال حاضر از سوزاندن نفت و در بعضی موارد از توسعه ذخایر گاز نیز ارزان‌تر است)، آگاهی شهروندان در مورد اهمیت حفظ محیط زیست برای نسل‌های آینده نیز در حال افزایش می‌باشد.

به‌ویژه کشور امارات، گام‌های قابل توجهی برای تبدیل شدن به یک قطب جهانی و الگویی موفق در زمینه اقتصاد نوظهور «سبز» برداشته است. هدف از طرح انرژی ملی امارات 2050، کربن‌زدایی میان‌مدت و بلندمدت و همچنین توجه به توسعه پایدار می‌باشد.

در راستای این طرح، دولت امارات سرمایه گذاری‌های بسیاری جهت توسعه منابع انرژی خورشیدی انجام داده است. این امر، منجر به کاهش مستمر تعرفه‌های انرژی فتو ولتاییک (photovoltaic) خورشیدی شده و میزان این تعرفه‌ها بر اساس اطلاعیه اخیری که در شهر دبی منتشر شد، به 4.97 درهم بر کیلووات ساعت (1.35 دلار بر کیلووات ساعت) رسیده است.

درون‌نگری

در سال گذشته، تمرکز دولت‌ها بر روی رشد وضعیت اقتصادی در داخل کشور خود بوده که حاکی از تغییر رویکرد آنها  به سمت «جهانی زدایی» (deglobalization) می‌باشد. امروزه، عوامل مؤثر در جهانی‌سازی مانند جامعه‌ی باز، ثروت مصرف‌کنندگان، عرضه و تقاضای مداوم انرژی و کارایی زنجیره تأمین جهانی، در معرض خطر هستند.

یکی از دلایل اصلی این گرایش، موانعی است که دولت‌های جهان در جهت حمایت از اقتصاد کشور خود ایجاد نموده‌اند. طرح‌هایی مانند «اول آمریکا» (که توسط دونالد ترامپ مطرح شد)، پیامدهای بسیاری در سطح جهانی داشته و بسیاری از کشورهای دیگر نیز سیاست‌های حمایت‌گرانه مشابهی را اتخاذ کرده‌اند.

عامل دیگری که امروزه در روند «جهانی زدایی» نقشی مهم ایفا می‌کند، از بین رفتن «زنجیره‌های ارزش جهانی» (global value chains) می‌باشد. این امر، نتیجه‌ی تغییر کشور چین از یک اقتصاد کوچک صادرات محور، به یک اقتصاد بسیار گسترده‌تر و متکی بر تقاضای داخلی می‌باشد. همچنین شاهد تغییراتی در منطقه خلیج فارس نیز بوده‌ایم؛ در پی تلاش دولت‌ها برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود، تولیدات داخلی بیشتری در این کشورها دیده می‌شوند.

اگرچه خودکفایی مهم است و گرایش‌هایی که به آنها اشاره شد، باعث قدرت بخشیدن به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌شود، نباید از اهمیت همکاری‌های چندجانبه بین‌المللی غافل شویم. امارات واقعاً در این زمینه سرآمد بوده و با دیپلماسی منعطف و ارتباطات بین‌المللی خود، با ده‌ها کشور در سراسر جهان روابطی پایدار ایجاد نموده است.

نقش کمک‌کننده فناوری

اهمیت آمادگی دیجیتال که با وجود همه‌گیری کرونا، امکان ادامه فعالیت را برای کسب و کارها ایجاد کرد، در سال 2020 مشخص شد. کسب و کارها و کشورهایی که قصد دارند در این جهان پسا کرونا پا به پای رقیبان خود پیش بروند، لازم است که زیرساخت‌های لازم را در راستای هماهنگ بودن با دنیای دیجیتال ایجاد کرده و خود را به جدیدترین فناوری‌های روز مجهز نمایند.

ما در سال 2020 شاهد نوآوری‌های فناوری محور بسیاری بوده‌ایم که امکاناتی مانند دورکاری و همچنین تولید دارو با استفاده از هوش مصنوعی را در اختیار ما گذاشته و موجب رونق بی‌سابقه تجارت الکترونیک شده‌اند. طبق برآوردها، در سال 2020، آمار جهانی فروش از طریق تجارت الکترونیک به 4.2 تریلیون دلار رسیده و بخش تجارت الکترونیک کشورهای حوزه خلیج فارس نیز با رشدی 600 درصدی همراه بوده است.

وزارت صنعت و فناوری پیشرفته امارات، در راستای برنامه توسعه 50 ساله این کشور، خبر از احداث زیرساختی نظارتی داد که امکان به‌کارگیری نوآوری‌ها و فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم را در اختیار صنایع این کشور قرار داده و موجب رشد آنها می‌گردد.

نکات کلیدی

چالش‌هایی که در سال گذشته پشت سر گذاشتیم، موجب شد اقتصاد جهانی، وضعیت خود را به‌صورت واقع‌بینانه بررسی کند. در این سال، ضعف‌های ساختاری در سازمان‌ها و لزوم اصلاح در برخی صنایع نیز آشکار شد. ما باید بدانیم که ممکن است روزهای دشوارتری را پیش رو داشته باشیم. باید این دشواری‌ها را بعنوان فرصت غنیمت شمرده و آینده‌ای را بسازیم که در آن به توسعه پایدار و حقوق همه اقشار جامعه توجه شده باشد.

کشورها باید ضعف‌های اقتصادی خود را رفع کرده و با پذیرفتن نوآوری‌ها، به‌سوی آینده‌ای همگام با فناوری‌های دیجیتال حرکت کنند. من خوشحال هستم مسئولین کشوری که در آن زندگی می‌کنم، اهمیت این اقدامات را پذیرفته‌اند. کشور امارات، الگویی در زمینه ساخت فردایی بهتر برای نسل آینده، می‌باشد.

امیرا سجوانی، نایب رئیس ارشد شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";