داماک در اخبار / سه گرایش مهم در آینده که باید در سال 2021 مورد توجه قرار گیرند.

سه گرایش مهم در آینده که باید در سال 2021 مورد توجه قرار گیرند.

وقتی صحبت از تأثیرات سال 2020 بر صنایع می شود، اولین چیزی که به خاطر می رسد نقش غافلگیرانه همه گیری در ایجاد گسترده سازگاری جمعی با روند و رویکرد های جدید است.

از تمرکز بر پایداری گرفته تا روش های جدید استفاده از فناوری و تلاش برای پشت سر گذاشتن چالش ها در سال گذشته، همه و همه باعث الزام تامل بیشتر در مورد نوع سازمانی است که قراراست در آینده راه اندازی کنیم.

تمرکز بر پایداری

در سال گذشته اهمیت عملکرد ارزیابی ESG، که تاثیر بلند مدت آن غیرقابل انکار است، هم برای سهامداران و هم برای سرمایه گذاران روشن تر شد.

با استناد بر مجمع جهانی اقتصاد، در چهار ماه اول سال 2020؛ سرمایه گذاران 12.2 میلیارد دلار به ESG اختصاص دادند.

مشاغل با استراتژی مدیریت پویا، متعهد به اولویت های ESG و دقت نهادی به عنوان پیشتازان این عرصه تغییرپذیر شناخته می شوند. همچنین اهمیت روزافزون دستورالعمل های ESG باعث شده تا شرکت ها در مقابله با چالش های سخت، بر پایداری تمرکز کنند.

در حوزه خلیج فارس، شاهد اقدامات گسترده ای بودیم که همواره مشوق مفهوم پایداری بوده اند، از جمله؛ تولید واستفاده از انرژی های تجدید پذیر، تشویق سرمایه گذاری در اقتصاد سبز و افزایش بهره وری زیست محیطی در پروژه های زیرساختی. از آنجایی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به وفور نور دارند ، مسلما انرژی خورشیدی راهی بسوی آینده ای روشن است.

در حالی که عامل اصلی توسعه این بخش ملاحظات تجاری است – که در حال حاضر از سوزاندن نفت و در بعضی موارد از توسعه ذخایر گاز نیز ارزان تر است، افزایش آگاهی شهروندان در مورد اهمیت حفظ محیط زیست برای نسل های آینده نیز حائز اهمیت است.

امارات متحده عربی نیز در این خصوص گام های قابل توجهی را برای تبدیل شدن به یک قطب جهانی و الگویی موفق از اقتصاد جدید سبز برداشته است.

هدف از طرح انرژی ملی امارات 2050، کربن زدایی میان مدت و بلند مدت و همچنین توسعه پایداری است.

در راستای این طرح ، دولت سرمایه گزاری عظیمی جهت توسعه منابع انرژی خورشیدی انجام داده است.  این اقدام به نوبه خود منجر به کاهش مستمر تعرفه های انرژی فتوولتائیک خورشیدی شده است که 4 درهم و 97 فلس* کیلو وات در ساعت (1.35 دلار کیلووات در ساعت) کاهش یافته است.

*هر درهم امارت 100 فلس است.

درون نگری

همچنین در سال گذشته شاهد تمرکز كشورها بر رشد اقتصادی و انقلابی مهم در مسیر ‘ جهانی سازی’  بوده ایم. باید بدانید امروزه عواملی که جهانی سازی را ترویج می کنند ،مانند جوامع باز، مصرف کنندگان توانمند ، عرضه و تقاضای مداوم انرژی و زنجیره فعال تأمین جهانی، همگی در معرض خطر هستند. یکی از عوامل اصلی این آسیب، موانع حمایت گرایانه است که خوشبختانه در سراسر جهان از بین رفته است.

از این قبیل میتوان به ایده هایی مانند ‘ اول آمریکا’ اشاره کرد که با الگو برداری بسیاری از کشورها جهت اخذ اقدامات مشابه، تاثیر موج گونه ای در سراسر جهان داشته است.  

عامل مهم دیگر در روند ‘ جهانی سازی سراسری’، متلاشی شدن زنجیره های ارزش جهانی است، که نتیجه تغییر چین از یک اقتصاد کوچک صادرات محور، به یک اقتصاد بسیار بزرگتر است که البته بیشتر به تقاضای داخلی وابسته است.

ما حتی شاهد تغییراتی در حاشیه خلیج فارس هستیم. در حالی که کشورها سعی دارند به اقتصاد خود تنوع ببخشند، ما شاهد تولیدات خود محور بیشتر هستیم.

در حالی که خودکفایی مهم است و این فرایند ها باعث قوی تر شدن کشورهای حوزه خلیج فارس می شود، ما نباید اهمیت همکاری چند جانبه و جهانی را از یاد ببریم. امارات واقعاً در این زمینه سرآمد است و با دیپلماسی منعطف و ارتباطات بین المللی خود، با ده ها کشور در سراسر جهان روابط پایدار ایجاد کرده است.                        

فناوری کمکی

اهمیت آمادگی دیجیتال، که با وجود همه گیری امکان ادامه فعالیت را برای کسب و کارها ایجاد کرد، در سال 2020 به وضوع لمس شد.

ایجاد زیرساخت های لازم برای پشتیبانی از دنیای دیجیتال و بروز ماندن با آخرین فن آوری های روز، برای ادامه حیات در جهان پس از کووید 19، برای هر تجارت یا کشوری ضروری است.

ما در سال 2020 شاهد ظهور نوآوری های فناوری محور متعددی بودیم که امکاناتی همچون؛ دورکاری و همچنین تولید دارو با استفاده از هوش مصنوعی را برای دنیا به ارمغان آورد و حتی منجر به رونق بی سابقه در تجارت الکترونیک شد. رسیدن فروش تجارت الکترونیک جهانی به 4.2 تریلیون دلار و رشد 600 درصدی بخش تجارت الکترونیکی   GCC، در سال 2020 پیشبینی شده بود.  

وزارت صنعت و فناوری پیشرفته، به عنوان بخشی از برنامه 50 ساله توسعه امارات متحده عربی، با نگاهی محلی گفت: با هدف رشد در این بخش، در حال  تلاش برای بوجود آوردن یک ساختار نظارتی با قابلیت ایجاد و حمایت از رشد نوآوری و فن آوری های کاربردی چهارمین دوره صنعت است.  

چالش های سال گذشته مصداق یک شک بی سابقه در اقتصاد جهانی بود، که ضعف های ساختاری در برخی نهادها و اهمیت اصلاح در بخش های دیگر را آشکار کرد. باید بدانیم ممکن است روزهای نگران کننده تری را پیش رو داشته باشیم، که باید از آن ها به عنوان فرصتی برای ساخت آینده ای پایدارتر و وسیع تر استفاده کرد.

کشورها باید ضعف های اقتصادی خود را شناسایی و آن ها را رفع کنند، از نوآوری استقبال کنند و به سوی آینده ای دیجیتال حرکت کنند. من خوشحالم که در کشوری زندگی می کنم که علاوه بر اینکه اهمیت این اقدامات در آن شناخته شده است، با الگویی ممتاز برای ایجاد فردایی بهتر به نسل آینده رهبری می شود.

امیرا ساجوانی نایب رئیس املاک داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه