داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / فراز و نشیب‌های صنعت املاک و مستغلات امارات و مسیر پیش روی آن

فراز و نشیب‌های صنعت املاک و مستغلات امارات و مسیر پیش روی آن

شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک و مستغلات در امارات چگونه خود را با دگرگونی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی وفق می‌دهند؟

در ابتدای سال 2020، مردم روحیه‌ای بالا داشته و نسبت به آینده خوش‌بین بودند. با رونق مجدد بازار ملک پس از رکود اقتصادی اخیر، تحلیلگران و معامله گران املاک در سراسر جهان مشتاقانه منتظر بودند تا بهره کافی را از این شرایط ببرند. متصدیان این صنعت نیز نشانه‌های آشکاری از رشد و رونق اقتصادی را شاهد بودند.

اما با شیوع کووید-19، گویی یک شبه، شاخص‌های کلیدی صنعت املاک و پیش‌بینی‌های دقیقی که درباره بازار املاک و مستغلات صورت گرفته بود، دستخوش تغییراتی جبران‌ناپذیر شده و  مثبت اندیشی‌ها از بین رفتند.

صنعت املاک و مستغلات جزو نخستین صنایعی بود که با شیوع همه‌گیری دچار آسیب جدی شد؛ صنایع تأمین‌کننده کلیدی همچون گردشگری نیز وضعیتی مشابه داشتند. بخصوص محدودیت‌های مسافرتی، آسیبی جدی به صنعت ملک وارد کرد، چرا که این صنعت همواره وابسته به سرمایه‌گذاری خارجی است. هر چه از تعداد مسافرانی که وارد کشور می شدند کاسته شد، به همان نسبت، تقاضا نیز در این صنعت کاهش یافت. اجلاس‌ها و رویدادهای جهانی نیز ابعاد کوچکی داشته و بسیاری از آنها از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شدند. دنیای تجارت چاره‌ای نداشت جز اینکه خود را به سرعت با تغییرات وفق داده و در نتیجه، شرکت‌های بیشتری به دورکاری روی آوردند.

شرکت‌های صنعت املاک و مستغلات که بنا داشتند فعالیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهند، مانند بسیاری از بخش‌های دیگر صنعت، چاره‌ای جز بازنگری در طرح‌های جاری خود نداشتند و پروژه‌ها را به تعویق انداخته یا به تاریخ نامعینی موکول کردند.

علی‌رغم همه چالش‌ها، صنعت املاک و مستغلات دبی پابرجا ماند. طبق اعلام اداره امور اراضی دبی، در سال 2020 در مجموع 35،400 معامله ملکی به ارزش 72.47 میلیارد درهم در دبی انجام شد. ماه‌های نوامبر و دسامبر بیشترین میزان فروش املاک دست دوم و آماده تحویل در هفت سال اخیر را به خود اختصاص دادند.

صنعت املاک و مستغلات امارات متحده عربی همچنان به روند بهبود خود ادامه می‌دهد و تحلیلگران این صنعت، چشم‌انداز خوش‌بینانه‌تری را برای سال 2021 متصورند. با این وجود، در حالی که این صنعت رو به جلو گام برمی‌دارد، بررسی تغییرات صورت گرفته در آن امری مهم است. چگونه می‌توانیم با این شرایط جدید کنار بیاییم؟ صنعت املاک و مستغلات، عامل اصلی رشد اقتصادی است. چه اقداماتی لازم است تا روند سازگاری، توسعه و رشد این صنعت در دوران کووید-19 تداوم یابد؟

املاک و مستغلات در چند دهه گذشته، عامل اصلی رشد اقتصادی در منطقه بوده است. اگرچه تأثیر رکود اقتصادی جهانی سال 2009 بر روی این بخش به شدت منفی بود، در دهه اخیر بازار املاک دبی، بسیار تکامل یافته و اکنون در پی برگزاری نمایشگاه Expo 202 ، انتظار می‌رود شاهد رشد بیشتری در این بخش باشیم.

مروری بر وضعیت صنعت املاک و مستغلات

شیوع کووید-19، کسب و کارها را وادار کرد که تا حد زیادی به رویه موقت دورکاری اتکا کنند. مردم نیز، چاره‌ای جز تغییر عادت‌ها و تمایلات خود در خرید، تفریح و سرگرمی نداشته و به استفاده از تجارت الکترونیک روی آورند؛ بنابراین، پیامدهای این تغییرات بنیادین غیرمنتظره چه بوده است؟

اگرچه در بخش املاک و مستغلات، آن‌چنان ساخت وسازهای بی‌رویه صورت نگرفت، اما به سرعت مشخص شد که با شیوع همه‌گیری، بیشترین میزان تأثیرات ساختاری منفی را بخش خرده فروشی و دفاتر اداری تجربه کرده‌اند. طبق داده‌های گردآوری شده توسط شرکتAsteco ، در سال 2020 بازار املاک تجاری در دبی به‌طور میانگین، شاهد کاهش 8.9 درصدی قیمت فروش و کاهش 15.2 درصدی اجاره بهای سالیانه بود.

گزارش تحقیقاتی شرکت Kamco Invest نشان می‌دهد در سال 2020، شاخص نگرش کلی نسبت به بازار املاک و مستغلات، در مقایسه با سال گذشته، پایین‌تر بوده است. بر اساس این گزارش، از ژانویه تا اکتبر سال 2020 معاملات فروش در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نسبت به یک سال قبل کاهش یافت، چراکه ارزش کل معاملات با کاهش چهار درصدی، از 75.5 میلیارد دلار به 72.1 میلیارد دلار رسید.

عربستان سعودی بیش از 52% و امارات 21.6% از ارزش کل معاملات ملکی انجام شده در کل منطقه را به خود اختصاص دادند. در همین حال، ارزش متوسط هر معامله در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نسبت به مدت مشابه در سال 2019، با افزایش 7.6 درصدی، از 154.365 دلار به حدود 166.105 دلار رسید.

همچنین شایان ذکر است، حجم اکثر معاملات منطقه‌ای و جهانی املاک و مستغلات به معاملات پیش‌فروش املاک اختصاص یافته است. براساس آمار سازمان اراضی دبی، 28٪ از ارزش فروش کل و 41٪ از کل معاملات در سال 2020 مربوط به واحدهای پیش‌فروش شده بود.

عملکرد سهام شرکت‌های املاک و مستغلات، مانند گذشته، با فعالیت‌های اقتصادی ارتباطی مستقیم دارد. چشم‌انداز میان‌مدت بخش املاک و مستغلات نیز به مدت زمانی بستگی دارد که اقتصاد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر اثرات ناشی از همه‌گیری غلبه کند، با شرایط سازگاری یابد و با تمام توان به فعالیت‌های تجاری خود ادامه دهند. این عوامل موجب افزایش میزان تقاضا در بخش‌های مختلف املاک و مستغلات خواهد شد.

تغییر عادت‌ها و گرایش‌ها

ما در حال حاضر شاهد تغییر در گرایش‌های املاک و مستغلات هستیم؛ این گرایش‌ها در مورد پروژه‌های مسکونی و انبارهای صنعتی پر رنگ‌تر و در مورد فروشگاه‌ها و ادارات تجاری کم رنگ‌تر بوده است.

با افزایش دورکاری‌ها، طبیعتاً کمتر به فضای اداری نیاز است و افراد به دنبال ارتقای محل سکونت خود هستند تا بتوانند در خانه نیز فضایی را به کار خود اختصاص دهند.

همچنین، به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی و اقدامات پیشگیرانه در مورد Covid-19، میزان تقاضا برای خرید آنلاین افزایش یافته است. در چنین شرایطی، مردم برای خرید کمتر به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و خرید امن و راحت از خانه خود را ترجیح می‌دهند. این بدان معناست که تقاضا برای انبارهای صنعتی افزایش خواهد یافت تا فضا برای نگهداری کالاها و ملزومات فراهم شود.

علاوه بر این، دولت‌ها در حال ذخیره اقلام اساسی مانند دارو و غذا هستند تا در صورت کمبود آنها در پی شیوع همه‌گیری، نیازهای بازار را تأمین کنند.

ساختن آینده

با وجود چالش‌هایی که تمامی بخش‌ها با آن روبرو هستند، روزنه‌های امیدی نیز وجود دارد. بخش املاک و مستغلات همچنان یکی از عوامل اصلی رونق منطقه خواهد بود. اگرچه شرایط را مانند گذشته نمی‌توان پیش‌بینی کرد، اما شرکت‌های املاک و مستغلات می‌توانند با تقویت توانایی‌های اصلی خود مانند مدیریت دارایی‌ها به موفقیت دست یافته و با کارآمد بودن و تیزهوشی در تصمیم‌گیری‌ها، در اعمال تغییرات، سریع‌تر عمل کنند.

همچنین، هرچه شرکت‌ها سریع‌تر بتوانند خود را با تحولات دیجیتال سازگار کنند، بهتر است؛ چرا که دنیای آینده، دیجیتال می‌باشد. در مسیر پیش رو، مهم است که متوجه تغییر عادت‌های مالی مشتریان بوده و نیازهای آنان را درک کنیم.

 بنابراین، آیا زمان آن رسیده که ما، مشاورین املاک، فعالیت‌های خود را کاهش دهیم؟ من که این‌چنین فکر نمی‌کنم. برخلاف تصور موجود، فرصتی برای ما پیش آمده که آینده‌ی جدیدی را برای صنعت خود متصور شویم و در عملکرد خود تیزهوش و فعال بوده و نیازهای متغیر مشتریان خود را بشناسیم.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";