داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / بازنگری در سبک زندگی آینده

بازنگری در سبک زندگی آینده

نویسنده: Jayesh Maganlal، مدیر ارشد بخش فناوری اطلاعات شرکت داماک

صنعت فناوری که با سرعت در حال تکامل است، همواره با ارائه نوآوری‌های جدید، سبک زندگی انسان را متحول می‌سازد.

فناوری به حدی فراگیر شده که بسیاری از پیشرفت‌های آن را نه تنها در محل کارمان، بلکه در خانه‌هایمان نیز می‌بینیم. ما برای بهره بردن از این نوآوری‌ها و داشتن رفاه و آسایش بیشتر، همواره در طراحی محل سکونت خود بازنگری می‌کنیم که این نکته امری اجتناب ناپذیر است.

تا چندی پیش، انجام بسیاری از کارهای روزمره در منزل تا حدودی نیازمند فعالیت فیزیکی بودند، اما به لطف وجود فناوری، روشن کردن چراغ‌ها و یا حتی تمیز کردن اتاق نشیمن هم می‌تواند اکنون با یک کلیک ساده روی یک نرم افزار نصب شده بر روی تلفن همراهمان و یا با استفاده از دستیار صوتی تلفن هوشمندمان انجام شود.

شرکت‌های بزرگ فناوری با ارائه محصولات و دستگاه‌های گوناگون، خانه‌های ما را متحول کرده‌اند. همچنین  این شرکت‌ها،  با استفاده از فناوری در زمینه های مختلف و ارائه راهکارهای گوناگون، راه را برای ساخته شدن خانه‌های هوشمند و متصل به شبکه هموار ساخته است.

بنا به گزارش موسسه تحقیقاتی  TechSci Research، انتظار می‌رود که بازار خانه‌های هوشمند در سال 2022 در خاورمیانه به ارزشی در حدود 2 میلیارد دلار دست پیدا کند. ابتکارات دولت برای ایجاد شهرهای هوشمند، گسترش اینترنت با سرعت بالا و افزایش استفاده از اینترنت اشیاء  (Internet of Things) موجب شد بازار چنین رشد چشمگیری داشته باشد.

در کنار درآمد سرانه بالا در بازارهای تأثیرگذار مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر و کویت و همچنین افزایش میزان تمایل به خانه‌های مجلل، انتظار می‌رود بازار خانه‌های هوشمند در این منطقه با روند رو به رشدی همراه باشد.

چالش‌ها

با وجود گسترش دستگاه‌های هوشمند و گسترش استفاده از اینترنت اشیاء، ما هنوز چند سالی با داشتن خانه‌های هوشمند یکپارچه در مقیاس بزرگ‌تر فاصله داریم. چالش‌هایی وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم، مانند هزینه‌های اقدامات و تجهیزاتی که برای تبدیل خانه‌ها به فضاهای زندگی هوشمند و بهم پیوسته نیاز داریم. طیف وسیعی از دستگاه‌ها، از لوازم هوشمند گرفته تا ابزارهای کنترل انرژی خانگی و همچنین  وسایل سرگرمی و ارتباطی را باید درنظر گرفت که به کارگیری آنها بسیار پرهزینه می‌باشد.

باید به مسئله‌ی سازگاری دستگاه‌ها نیز توجه کرد. برای اینکه یک خانه هوشمند،  عملکردی یکپارچه داشته باشد، دستگاه‌ها باید با پروتکل‌های ارتباطی سازگار باشند. باید توجه کنیم که برای خرید این محصولات و دستگاه‌های مورد نیاز، به سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها و سایر ملاحظات امنیتی نیز روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. مطمئناً، یک خانه هوشمند که قفل آن می‌تواند از طریق یک برنامه باز شود، در برابر هک شدن نیز آسیب‌پذیر است. اطلاعات جمع‌آوری شده درون دستگاه‌های موجود در خانه‌های هوشمند ما نیز به طور بالقوه می‌توانند برای منظور دیگری غیر از هدف مورد نظر مورد استفاده قرار گیرند.

فرصت‌ها

با این وجود، این چالش‌ها آنقدر بزرگ نیستند که غیرقابل حل باشند. نوآوری‌های فناوری، بستری را فراهم می‌کنند که باعث می‌شود اکثریت افراد توان مالی خرید خانه‌های هوشمند و استفاده از آنها داشته باشند.

به غیر از لذت بردن از امکانات رفاهی خانه‌های هوشمند، موضوعات مهم‌تری را نیز باید در نظر بگیریم، بعنوان مثال، خانه‌های هوشمند می‌توانند به کاهش اثر کربن کمک کنند. گرماسنج‌های هوشمندی که به ساکنان اجازه می‌دهند دمای خانه خود را کنترل کرده و بطور بالقوه ‌بتوانند در قبض‌های انرژی خود صرفه‌جویی کنند. مجمع جهانی اقتصاد، در گزارش خود در خصوص وضعیت جهان هوشمند، برآورد می‌کند که شمعک گرماسنج هوشمندی که در 493 ملک در بریتانیا بکار گرفته شده، می‌تواند در کنار  جلوگیری از انتشار سالانه 1.82 تن  CO2،  طی 10 سال آینده، باعث صرفه‌جویی مبلغ یک میلیون دلار در قبض انرژی ساکنان  شود.

این گزارش بدرستی عنوان می‌کند که ما می‌توانیم از مزایای ارتباط به هم پیوسته  برای رسیدن به آینده‌ای بهره ببریم که در آن از فناوری برای توسعه پایدار اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی استفاده می‌شود.

زندگی در خانه‌های هوشمند، مطمئناً چشم‌انداز جذابی دارد.تصور کنید هنگام ورود، موسیقی مورد علاقه‌تان از یک لیست منتخب به صورت خودکار پخش شود، یا اینکه نور چراغ‌ها بخودی خود قبل از خواب کم شوند.

برنامه‌های بلندپروازانه داماک در بکارگیری فناوری در املاک

در داماک، ما از جدیدترین فناوری‌ها استفاده می‌کنیم تا خریدارانمان بتوانند مزایای یک خانه هوشمند را تجربه کنند. برنامه‌ای که در حال حاضر در دست اجرا داریم این است که از طریق نرم‌افزار DAMAC Living  به مشتریان خود امکان کنترل و هدایت خودکار خانه هوشمندشان را ارائه دهیم تا بتوانند از این طریق، کنترل دسترسی به سیستم تهویه، چراغ‌ها، قفل‌های دیجیتال و لوازم خانگی خود را داشته باشند.

با وجود سرعت نوآوری‌ها و تغییراتی که رخ می‌دهد، آینده همیشه غیرقابل پیش‌بینی است. فقط یک چیز مسلم است، اینکه تعداد خانه‌های هوشمند با امکانات نامحدود، در آینده رو به افزایش است.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";