داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / تصور دوباره از زندگی آینده

تصور دوباره از زندگی آینده

صنعت تکنولوژی با سرعت زیاد به گسترش رونمائی از نوآوری‌هایی که در حال تغییر روش زندگی ما هستند، ادامه می‌دهد.

این موضوع بقدری قابل توجه است که بسیاری از این مزایا را نه تنها در محل کارمان می‌بینیم، بلکه جای خود را در خانه‌هایمان نیز پیدا می‌کنند. بنظر می‌‌‌‌‌‌رسد که تاثیر روند رو به افزایش این نوآوری‌‌ها در محل‌های دوگانه زندگی ما در بازپروری تجسم از رفاه و آسایش بیشتر غیرقابل انکار است.

تا چند وقت پیش، آنچه که ما بعنوان کارهای روزمره در منزل در نظر می‌گیریم مشمول نوعی فعالیت فیزیکی می‌شد. از فناوری سپاسگزاریم زیرا روشن کردن چراغ‌ها و یا حتی تمیز کردن اتاق نشیمن هم می‌تواند اکنون با یک کلیک ساده روی یک اپلیکیشن نصب شده بر روی تلفن همراهمان یا یک پیام صوتی سریع که به دستیارهای دیجیتالی متصل هستند، انجام شود.

شرکت‌های عظیم فناوری توسط محصولات و دستگاه‌های خود، به همراه طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های فناوری و راهکار‌هائی به منظور هموار ساختن راه برای تبدیل خانه‌ها به خانه‌های هوشمند، آنها را قادر به تغییر و توسعه می‌سازند.

بنا به گزارش TechSci Research، انتظار می‌رود که بازار خانه‌های هوشمند در سال 2022 در خاورمیانه به ارزشی در حدود 2 میلیارد دلار دست پیدا کند و رشد پر قدرت این بازار ناشی از ابتکارات دولت با هدف ایجاد شهرهای هوشمند، نفوذ اینترنت با سرعت بالا و توسعه تطابق اینترنت اشیاء (Internet of Things – IoT) می‌باشد.

در کنار درآمد سرانه بالا در بازارهای تاثیرگذار مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر و کویت و همچنین افزایش میزان تمایل به خانه‌های لوکس، انتظار می‌رود بازار خانه‌های هوشمند در این منطقه با روند رو به رشدی همراه باشد.

چالش‌ها

با وجود گسترش دستگاه‌های هوشمند و رشد پذیرش استفاده از اینترنت اشیاء، ما هنوز چند سالی با داشتن خانه‌های هوشمند یکپارچه در مقیاس بزرگ‌تر فاصله داریم. چالش‌هایی وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم، مانند هزینه راهکارها و سیستم‌هایی که برای استفاده بهینه بمنظور تبدیل خانه‌ها به فضاهای زندگی هوشمند و بهم پیوسته به آنها نیاز داریم. طیف وسیعی از دستگاه‌ها، از لوازم هوشمند گرفته تا ابزارهای کنترل انرژی خانگی و همچنین وجود بخش‌های ارتباطات و اطلاعات و سرگرمی که نیاز به یکپارچگی پرهزینه دارند و باید آنها را در نظر گرفت.

مسائلی نیز در ارتباط با تطابق‌پذیری این مجموعه وجود دارند که باید مد نظر قرار گیرند. برای اینکه یک خانه هوشمند عملکردی یکپارچه داشته باشد، دستگاه‌های مرتبط باید با دستورالعمل‌های مختلف فناوری که این ارتباط را تسهیل می‌کنند، سازگار باشند آنچه که باید در نظر گرفته شود این است که برای خرید محصولات و دستگاه‌های مورد نیاز، به سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها و سایر ملاحظات امنیتی نیز بطور فزاینده‌ای، بخشی از بحث‌ها را تشکیل می‌دهند. مطمئناً، یک خانه هوشمند که قفل آن می‌تواند از طریق یک برنامه باز شود، در برابر هک شدن نیز آسیب‌پذیر است. اطلاعات جمع‌آوری شده درون دستگاه‌های موجود در خانه‌های هوشمند ما نیز به طور بالقوه می‌توانند برای منظور دیگری غیر از هدف مورد نظر مورد استفاده قرار گیرند.

فرصت‌ها

با این وجود، این چالش‌ها آنقدر بزرگ نیستند که غیرقابل حل باشند. نوآوری‌های تکنولوژیکی نقشی کلیدی در بازکردن در بر روی فرصت‌هائی ایفا خواهند کرد که اکثریت را قادر می‌سازند استطاعت خرید و بهره‌مندی از خانه‌های هوشمند را داشته باشند.

موضوعات بزرگ‌تری نیز جدای لذت بردن از تسهیلات خانه‌های هوشمند وجود دارند که در این خصوص نقش دارند.  

بعنوان مثال، در نظر بگیرید که خانه‌های هوشمند می‌توانند به کاهش اثر کربن کمک کنند. گرماسنج‌های هوشمندی که به ساکنان اجازه می‌دهند دمای خانه خود را کنترل کرده و بطور بالقوه ‌بتوانند در قبوض انرژی خود صرفه‌جویی کنند. مجمع جهانی اقتصاد، در گزارش خود در خصوص وضعیت جهان هوشمند، برآورد می‌کند که شمعک گرماسنج هوشمندی که در 493 ملک در بریتانیا بکار گرفته شده، می‌تواند در کنار  جلوگیری از انتشار سالانه 1.82 تن CO2،  مبلغ یک میلیون دلار در قبض انرژی برای ساکنان طی 10 سال آینده صرفه‌جویی کند.

این گزارش بدرستی نشان می‌دهد که ما می‌توانیم از مزایای ارتباط فیمابین به سوی آینده‌ای بهره ببریم که در آن از فناوری برای توسعه پایدار اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی استفاده می‌شود.

زندگی در خانه‌های هوشمند ، مطمئناً چشم‌انداز جذابی است. تصور کنید هنگام ورود، موسیقی مورد علاقه‌تان از یک لیست منتخب به صورت خودکار پخش شود، یا اینکه نور چراغ‌ها بخودی خود قبل از خواب کم شوند.

برنامه‌های بلندپروازانه بکارگیری فناوری در املاک داماک

در داماک، ما از جدیدترین فناوری‌ها استفاده می‌کنیم تا خریدارانمان بتوانند مزایای یک خانه هوشمند را بیازمایند. در حال حاضر کاری در دست اجرا داریم، ما قصد داریم به مشتریان خود کنترل و هدایت خودکار خانه هوشمند را از طریق DAMAC Living App ارائه دهیم تا بتوانند از این طریق، کنترل دسترسی به چراغ‌ها، قفل‌های دیجیتال و لوازم خانگی خود را داشته باشند.

با وجود سرعت نوآوری‌ها و تغییراتی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی آینده همیشه با احتمال رخ دادن اتفاقات ناگوار همراه است. فقط یک چیز مسلم است و آن اینکه تعداد خانه‌های هوشمند با امکانات نامحدود، در آینده رو به افزایش است.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه