داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / نگاهی اجمالی به بازار املاک امارات: چگونه یک کشور نوپا توانست با کشورهای مطرح رقابت کرده و در عرصه جهانی مورد توجه قرار بگیرد

نگاهی اجمالی به بازار املاک امارات: چگونه یک کشور نوپا توانست با کشورهای مطرح رقابت کرده و در عرصه جهانی مورد توجه قرار بگیرد

نویسنده: حسین سجوانی

در حالی که امارات متحده عربی، پنجاهمین سالگرد تأسیس خود و موفقیت‌های تحسین برانگیز به دست آمده در این سال‌ها  را جشن می‌گیرد، نباید نقش کلیدی بازار املاک و مستغلات این کشور در تبدیل امارات و خصوصاً شهر دبی به یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری و گردشگری جهان را از یاد برد. 

هنگامی که 20 سال پیش شرکت املاک و مستغلات داماک را تأسیس کردم، به هیچ وجه تصور این میزان پیشرفت آن را نداشتم. امروزه می‌توان ساختمان‌ها و شهرک‌های داماک را در تمامی مناطق دبی مشاهده کرد. این شرکت، پیشرفت خود را در گرو رهبران پیشرو و خردمند امارات متحده عربی می‌داند که با اقدامات خود در عرصه بین‌المللی، کشور امارات را به محیطی مناسب برای سرمایه‌گذاری مبدل کرده‌اند. 

در دوران شیوع کووید-19 به دلیل رکود اقتصادی و اوضاع وخیم ناشی از این ویروس، بسیاری از افراد نسبت بهبود اوضاع اقتصادی نگرشی بدبینانه داشتند. این افراد معتقد بودند، کشوری که نقش گردشگری و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در آن تا این حد حائز اهمیت است، چگونه می‌تواند با وجود قرنطینه و محدودیت‌های مسافرتی به بقای خود ادامه دهد؟

اما در حال حاضر و در سه ماهه چهارم سال 2021، اوضاع شهر دبی مساعد بوده و زندگی افراد به شرایط عادی بازگشته است. در ماه سپتامبر، به دلیل افزایش معاملات فروش ماهیانه ملک، آمار سالیانه معاملات کلی صنعت املاک و مستغلات نیز از مرز 100 میلیون درهم گذشت. همچنین در ماه منتهی به برگزاری نمایشگاه Expo 2020، ارزش معاملات، شگفت انگیز و فراتر از تصورات تحلیلگران بازار املاک بوده است.

برای درک بهتر این تحول خارق‌العاده بازار املاک دبی، باید به پیشینه خود بنگریم.

به عقیده من، بازار املاک و مستغلات دبی در واقع از سال 2002 و با فرمان عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نایب رئیس و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی شروع به کار کرد. این فرمان، به اتباع غیراماراتی (که در زمان امضای فرمان، 75 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دادند) حق مالکیت مطلق ملک را اعطا کرد.

در دو دهه اخیر، فراز و نشیب‌ها و چالش‌هایی را تجربه کرده‌ایم، بازار املاک و مستغلات دبی به بازاری فعال و پویا تبدیل شده که می‌تواند با شهرهای مطرح در جهان رقابت کند.

دبی از سال 2002 تا 2008، از لحاظ میزان رشد و توسعه، یکی از شهرهای برتر جهان بود. قیمت املاک دبی نیز در این بازه زمانی تقریباً چهار برابر شد. همچنین تصویب قانون مالکیت برای اتباع غیراماراتی، سرمایه‌های خارجی بسیاری را به بازار املاک و مستغلات دبی آورده است.

در سال 2008، بحران اقتصاد جهانی، موجب ترکیدن حباب بازار املاک دبی شد. اگرچه اوضاع جهان وخیم به نظر می‌رسید، اما عکس‌العمل دولت امارات به این بحران اقتصادی موجب شد امروزه این کشور جایگاهی برجسته در عرصه بین‌المللی داشته باشد.

سقوط اقتصاد جهانی، تأثیرات بسیار جدی در پی داشت، اما موجب تکامل یافتن بازار املاک و مستغلات کشور امارات و بهبود مقررات و چارچوب‌های قانونی این بازار شده است.

در یک دهه اخیر، اقداماتی مانند راه‌اندازی سازمان تنظیم مقررات املاک و مستغلات (Rera) در سال 2007 و تصویب قوانین مهمی مانند قانون حمایت از مشتری، موجب ثبات و قانونمند شدن بازار املاک دبی شده است.

به عقیده‌ی من، این دستاوردهای مهم، زمینه‌ساز بازگشت اعتماد مشتریان به بازار و موجب افزایش تعداد خریداران شده است.

دستیابی به چنین موفقیتی آسان نبوده و باید به خاطر داشته باشیم که صدها سال به طول انجامیده تا بیشتر بازارهای توسعه یافته دنیا مانند لندن و نیویورک روند طبیعی پیشرفت خود را طی کنند. 

بنابراین، باید از ملت بزرگ امارات قدردانی کنیم که کشور نوپای خود را قادر ساختند تا با کشورهای مطرح جهانی رقابت کند.  

– حسین سجوانی، بنیان‌گذار شرکت املاک و مستغلات داماک می‌باشد.  

این مقاله در نسخه چاپی و ویژه‌ی روزنامه Khaleej Times منتشر شد. این نسخه به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس کشور امارات منتشر شده و به شرح دستاوردهای این کشور می‌پردازد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";