داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / عربستان سعودی به سرعت درحال تحولاتی کلان است و سرمایه‌گذاران باید به این امر توجه کنند

عربستان سعودی به سرعت درحال تحولاتی کلان است و سرمایه‌گذاران باید به این امر توجه کنند

نویسنده: علی سجوانی

با رهبری خردمندانه شاهزاده محمد بن سلمان، کشور عربستان سعودی درحال تحولات چشمگیر اجتماعی و اقتصادی شده است. دولت عربستان سعودی تدابیر بسیاری اندیشیده تا در اقتصاد غیرنفتی خود تنوع ایجاد کرده و سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کند. یکی از این طرح‌ها، «چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی» (Saudi Vision 2030) بوده که برنامه آینده این کشور را ترسیم می‌کند.

این چشم‌انداز راهبردی جامع با هدف ایجاد رونق اجتماعی و اقتصادی در کشور عربستان در طولانی مدت برنامه‌ریزی‌ شده و تاکنون نتایج فوق‌العاده‌ای را در پی داشته است. در حین اجلاس G20، وزیر سرمایه‌گذاری عربستان سعودی، خالد الفالح گفت: در نیمه اول سال 2020، سرمایه‌گذاری مستقيم خارجي (FDI) در عربستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 12% افزایش داشته که نشانه اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به بازار این کشور است.

در پی اصلاحات صورت گرفته در قوانین ویزا و سیاست گذاری های عربستان سعودی، صنعت جهانگردی این کشور نیز در حال پیشرفت است. دولت عربستان سعودی در فاز اول «استراتژی ملی جهانگردی» خود، یک صندوق جهانگردی با بودجه 15 میلیارد ریال (ریال عربستان) راه‌اندازی کرد. هدف این صندوق، ساخت و توسعه 38 جاذبه توریستی در 7 منطقه جغرافیایی مختلف این کشور می‌باشد. در راستای چشم‌انداز 2030، دولت عربستان می‌خواهد صنعت جهانگردی، حداقل 10 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص دهد؛ این میزان در حال حاضر 3 درصد است. طبق پیش‌بینی‌های دولت تا سال 2023، تعداد بازدیدکنندگان سالیانه عربستان 5.6 درصد افزایش خواهد یافت که 136 میلیارد ریال درآمد را برای این کشور به ارمغان خواهد آورد.

همچنین، توجه دولت به سرمایه‌گذاری در گردشگری داخلی جلب شده است. به گفته گروه بین‌المللی  Colliers (شرکتی برتر در زمینه‌ی خدمات تخصصی و مدیریت سرمایه‌گذاری)، انتظار می‌رود تا سال 2023، آمار بازدیدکنندگان جاذبه‌های توریستی این کشور دو برابر حال حاضر شده و به عدد 70.5 میلیون نفر برسد.

گردشگری مذهبی

تاکنون، عمده‌ترین بخش صنعت گردشگری عربستان، گردشگری مذهبی بوده است. عربستان سعودی، منزلگاه دو شهر مکه و مدینه می‌باشد. این دو شهر، در دین اسلام که سریع‌ترین میزان گسترش را در ادیان دارد، از مقدس‌ترین شهرها هستند. به گفته مرکز تحقیقاتPew ، پیش‌بینی می‌شود جمعیت مسلمانان جهان تا سال 2060 افزایشی 70 درصدی داشته و از 1.8 میلیارد نفر در سال 2015 به تقریباً 3 میلیارد نفر برسد. از آنجا که سفرهای زیارتی یکی از ارکان اصلی آیین مسلمانان است، گردشگری مذهبی در عربستان از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است.

این پیش‌بینی‌ها موجب شد دولت فرصت را غنیمت شمرده و در نخستین گردهمایی اقتصادی مکه، 8 طرح سرمایه‌گذاری در حج عمره و تمتع با هزینه 1 میلیارد ریال معرفی کند. دولت عربستان به پروژه توسعه مکان‌های تاریخی مکه و مدینه به‌تنهایی، 425 میلیارد ریال بودجه اختصاص داده است. این پروژه موجب بازسازی چهار جاذبه تاریخی این دو شهر خواهد شد.

وزارت حج تمتع و عمره عربستان نیز برای ترغیب مشاغل کوچک و متوسط به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حج عمره و بهبود عملکرد بخش خصوصی، چندین طرح راه‌اندازی کرده است.

با تلاش دولت برای افزایش ظرفیت اسکان زائرین به 30 میلیون نفر، تا سال 2030 تقاضا برای گردشگری در عربستان افزایش خواهد یافت. دولت عربستان تلاش‌هایی بسیار و منابع قابل توجهی را به کار گرفته تا زیرساخت‌های لازم برای کمک به خیل عظیم زائرین فراهم شود. راه‌اندازی پروژه   Rou’a Al Haram Al Makki ، به وسعت 854000 مترمربع با کاربری چندگانه و همچنین راه آهن سریع‌السیر Al Haramain که مکه و مدینه را به هم متصل می‌کند، از جمله این اقدامات است.

 راه‌اندازی این پروژه‌ها، هم‌زمان با افتتاح آزمایشی فرودگاه بین‌المللی عبدالعزیز در جده، موجب می‌شود که این کشور پذیرای تعداد روزافزون گردشگران بوده و سرمایه‌گذاران بیشتری را در آینده جذب کند.

این طرح‌های سرمایه‌گذاری و توسعه در سال‌های گذشته نقشی کلیدی در احداث چندین پروژه هتلداری در این دو شهر و اطراف آنها داشته‌اند. در حالی که خرید املاک و مستغلات برای سرمایه‌گذاران خارجی در شهرهای مقدس محدود شده است، فهرست پروژه‌های در دست اقدام، حاکی از آن است که به دلیل افزایش تقاضای ملک در مکه، بخش املاک و مستغلات عربستان آماده‌ی رونق گرفتن است. جمعیت بالای گردشگران مذهبی و آغاز به کار تعداد زیادی فروشگاه‌های خرده‌فروشی و مواد غذایی در این شهرها، موجب تقویت عملکرد بخش خرده‌فروشی شده است. این امر، بخش املاک و مستغلات را قادر ساخته تا در زمینه‌های گوناگون گسترش یابد. از لحاظ قانونی، برای شرکت‌های توسعه املاک و مستغلات، اجاره‌ی ملک به مدت طولانی، در افزایش تقاضای مشتریان نقشی کلیدی خواهد داشت.

رشد بخش املاک و مستغلات

با افزایش سرعت فعالیت‌های اقتصادی، انتظار می‌رود بازار املاک و مستغلات عربستان سعودی از این روند پیروی کرده و در ریاض که پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور می‌باشد، تداوم رونق بازار املاک را شاهد باشیم. بر اساس گزارش  Knight Frank، معاملات مسکونی در ریاض در سه ماهه دوم سال 2020، به میزان 1.8٪ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. علیرغم چالش‌های اقتصادی که عربستان سعودی به دلیل همه‌گیری جهانی Covid-19 و کاهش قیمت نفت در منطقه پیش رو دارد، انتظار می‌رود شرکت‌های توسعه املاک و مستغلات به تکمیل پروژه‌های خود ادامه دهند. این شرکت‌ها برای افزایش تقاضا و جبران هزینه‌ها، طرح‌های تشویقی جذاب‌تری به مشتریان ارائه خواهند داد.

با توجه به پررنگ شدن فعالیت‌های اقتصادی در عربستان، تقاضا برای مسکن مقرون به صرفه نیز در حال افزایش است. یکی دیگر از اهداف اعلام شده در چشم‌انداز 2030 عربستان این است که تعداد افراد صاحب خانه در بین اتباع سعودی طی دهه آینده افزایش یافته و به 70 درصد برسد. جنبه‌های متعدد و به هم پیوسته تحول عربستان سعودی، محیط ایده آلی را برای سرمایه‌گذاری در بازارهای املاک و مستغلات و هتلداری این کشور ایجاد می‌کند.

با وجود طرح‌هایی مانند طرح مسکن ارزان قیمت Sakani  پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده، روند معاملات در ریاض و دومین شهر بزرگ کشور، جده، رو به رشد باشد. هدف طرح Sakani  این است که با ارائه زمین‌هایی با قیمت حمایتی و وام‌های مسکن مقرون به صرفه‌تر، خانه‌های ارزان قیمتی برای شهروندان سعودی تأمین کند.

حتی شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات سعودی (SRC) ، متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی در عربستان سعودی که برای توسعه بازار مالی مسکن در این کشور تأسیس شده است، در ژوئیه سال 2020 بیش از 3 میلیارد ریال اوراق وام خریداری کرد. هدف از این اقدام، تأمین نقدینگی اضافی برای بازار و امکان صدور وام‌های بیشتر است تا نرخ مالکیت خانه در عربستان سعودی افزایش یابد.

آینده امیدوار کننده

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند بین سال‌های 2019 و 2021، تعداد 70000 واحد مسکونی در ریاض و 25000 واحد در جده ساخته شود. قیمت مسکن در این دو شهر نیز در حال تثبیت است. کارشناسان بر این باورند که افزایش فعالیت اقتصادی جلوی روند کاهشی قیمت مسکن در این دو شهر را خواهد گرفت و ما می‌توانیم در میان مدت و بلند مدت شاهد بهبود بازار مسکن باشیم. آینده ی بازار املاک و مستغلات برای کسانی که هم اکنون در آن سرمایه گذاری می کنند، نویدبخش دستیابی به سود در طولانی مدت است.

افراد حقیقی و حقوقی طبیعتاً به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری در بزرگ‌ترین اقتصاد خاورمیانه یعنی عربستان هستند. داماک، پیش از این، ظرفیت فوق‌العاده عربستان سعودی را دریافته و دو پروژه در این کشور دارد: برج الجواهر در جده و برج‌های داماک در ریاض. ما به دنبال حضوری پررنگ‌تر در کشور عربستان هستیم و افتخار می‌کنیم که سهمی در تحولات چشمگیر و تحسین برانگیز آن داریم.

علی سجوانی، مدیرکل اجرایی شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";