داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / مصاحبه با علی سجوانی، مدیرکل امور اجرایی داماک

مصاحبه با علی سجوانی، مدیرکل امور اجرایی داماک

می‌دانیم که به دلیل عرضه بی‌رویه ملک در بازار، استراتژی شرکت داماک محدود کردن برنامه‌های توسعه خود در کشور امارات بوده است. چه زمانی قرار است شرکت داماک از احداث پروژه‌های جدید خبر دهد؟ و آیا در حال حاضر پروژه جدیدی در دست احداث، طراحی یا برنامه‌ریزی هست؟

از سال ۲۰۱۹ که پدرم در مورد مسئله عرضه بی‌رویه ملک در بازار هشدار داد تاکنون، شرکت داماک یکی از پیشگامان در صنعت املاک بشمار می‌آید. تأثیرات همه‌گیری بر صنایع مختلف، از جمله صنعت املاک و مستغلات، روند طبیعی اصلاح قیمت‌های بازار را در پی داشته است؛ بنابراین بسیاری از شرکت‌های توسعه املاک، ناچار به ادغام یا تعلیق پروژه‌ها شدند.

عدم عرضه پروژه‌ها، برای بازار املاک نشانه مثبتی است؛ چرا که در میزان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شده و انتظار می‌رود که در آینده نیز با اصلاح قیمت‌ها مواجه شویم.

در حال حاضر هیچ پروژه جدیدی در دست احداث نداریم و تمرکز اصلی ما بر روی فروش پروژه‌های باقی‌مانده و تحویل به‌موقع پروژه‌های کلان داماک هیلز و آکویا به مشتریان است. همچنین، به تقویت روابط خود با مشتریان کنونی و ارائه بهترین خدمات ممکن به آنها توجه خواهیم کرد.

آیا داماک برنامه‌ای برای احداث پروژه‌های جدید در عربستان سعودی دارد؟

عربستان سعودی تحت رهبری مقتدرانه شاه سلمان و ولیعهد ایشان، محمد بن سلمان، در حال تغییرات اقتصادی و اجتماعی چشمگیری می‌باشد. دولت عربستان سعودی، در راستای گسترش اقتصاد غیرنفتی خود و جذب سرمایه از خارج کشور، از طرح‌های متعددی رونمایی کرد. یکی از این طرح‌ها که برنامه‌ی جامعی برای آینده این کشور ترسیم می‌کند، چشم‌انداز 2030 عربستان (Saudi Vision 2030) است.

این چشم‌انداز راهبردی جامع که با هدف ایجاد رونق اجتماعی و اقتصادی در طولانی‌ مدت ایجاد شده است، تاکنون نتایج مثبتی در پی داشته است. خالد الفالح، وزیر سرمایه عربستان سعودی، در اجلاس G20 بیان کرد: در نیمه اول 2020، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲٪ افزایش داشته است. این امر، نشانه اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به بازار عربستان سعودی می‌باشد.

عربستان سعودی در زمینه سرمایه‌گذاری، پتانسیل بسیار بالایی داشته و شرکت داماک نیز دارای دو پروژه تکمیل شده در این کشور می‌باشد. ما در حال حاضر برنامه‌ای برای احداث پروژه‌های جدید در عربستان نداریم، اما در زمان مناسب، احتمالات را بررسی خواهیم کرد؛ چرا که اطمینان داریم بازار املاک این کشور در سال‌های آینده سودآور خواهد بود.

آیا شرکت داماک قصد گسترش ساخت وساز خود در بازارهای جدید را دارد و اگر پاسخ مثبت است، در چه شهرهایی می‌توان منتظر حضور این شرکت بود؟

ما تیم‌های توسعه بسیاری در شهرهای سراسر جهان داریم که در حال بررسی فرصت‌ها هستند. استراتژی داماک، هدف گرفتن بازارهای بین المللی است که مشتریان در آن حرف اول را زده و نام شرکت ما نیز در آنجا دارای اعتبار می‌باشد. مشتریان این بازارها نیز باید علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری باشند. ما با سرمایه‌گذاری مشترک وارد این بازارها خواهیم شد تا ریسک سرمایه خود را ارزیابی کنیم. این بازارها باید به‌گونه‌ای باشند که داماک قابلیت رشد در آنها را داشته باشد. نمونه‌ای از این سرمایه‌گذاری‌های مشترک، پروژه‌ای با همکاری شرکت  Marlin Springsدر شهر تورنتو بود که اولین تلاش ما برای ورود به بازار آمریکای شمالی محسوب می‌شد. با این حال، ما همواره به دنبال مناطقی برای سرمایه‌گذاری بوده و در حال بررسی بازارهای جدیدی مانند مالدیو، عربستان سعودی و آمریکای شمالی هستیم.

پیش‌بینی شما از وضع صنعت ساخت و ساز در 5 سال آینده چیست؟ امید دارید برگزاری نمایشگاه Expo چه فرصت‌هایی را فراهم آورد؟ از نظر شما در 5 سال آینده، کدام بخش‌های بازار، فرصت توسعه پروژه‌ها در امارات را ایجاد خواهند کرد؟

بسیاری از تحلیلگران، خبر از بهبود نسبی وضع بازار املاک می‌دهند. با این حال، ما بر این باوریم که این روند بهبود، U شکل بوده و برای مدتی طولانی(شاید 12 تا 24 ماه)، به طول خواهد انجامید. با این وجود، فعالیت‌های معاملاتی در شهر دبی در هر سه‌ماهه نسبت به دوره پیشین افزایشی قابل توجه داشته است. کووید-۱۹ باعث جذابیت بیشتر ویلاها برای مردم شده، چرا که به دلیل تداوم فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، مردم به دنبال فضاهای بیرونی شخصی خود هستند؛ بنابراین، اگرچه فروش برخی ملک‌ها با کاهش مواجه شده، فروش انواع دیگر ملک، رونق یافته است. ما در حال وفق دادن خود با این گرایش‌های متغیر بازار بوده و به دنبال افزایش موفقیت‌ها در زمینه فناوری‌های دیجیتال هستیم تا در شرایط کنونی بازار، عملکرد خود را بهبود بخشیم.

با وجود چالش‌هایی که سال آینده در پیش داریم، تغییرات مثبت بسیاری رخ داده که حاکی از افزایش فعالیت‌ها در بازار است. ما اطمینان داریم تا قبل از برگزاری نمایشگاه Expo 2020 شاهد رشد چشم‌گیر فروش ملک خواهیم بود. همچنین تصویب قانون جدید مالکیت ۱۰۰٪ اتباع خارجی موجب افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی خواهد شد. ضمناً، همزمان با توزیع واکسن کووید-۱۹ شاهد از سرگیری سفرها و رونق گردشگری خواهیم بود. همزمان شدن این اتفاق با افتتاح نمایشگاه 2020 دبی را می‌توان به فال نیک گرفت.

توصیه‌ای برای مشاوران املاک، پیمانکاران و یا تأمین‌کنندگانی که برای استفاده از فرصت‌های پیش رو در سال ۲۰۲۱، چشم امیدشان به شرکت‌های توسعه املاک بزرگی همچون داماک است دارید؟

به نظرم شیوع همه‌گیری در کل، نگرش و ترجیحات مشتریان را تغییر داده است. خیلی از مردم، آمادگی شوک اقتصادی ناشی از همه‌گیری را نداشتند و برخی افراد نیز مجبور شدند در پی بحران اقتصادی، به‌صرفه‌جویی روی آورند. به همین دلیل، به نظر من در آینده، مردم در خرید ملک محتاطانه‌تر عمل خواهند کرد. برای افرادی که نسبت به خرید خانه‌های گران قیمت تمایل ندارند، باید امکان خرید خانه‌های مقرون به‌صرفه‌تری نیز وجود داشته باشد.

به نظر من از لحاظ طراحی و نقشه نیز، خانه‌ها از طراحی‌های مجلل به سمت فضاهای بزرگ‌تر و کاربردی‌تر پیش رفته‌اند که برای شرایط دورکاری و تحصیل فرزندان از راه دور مناسب‌تر است. علاوه بر این، امروزه مردم ترجیح می‌دهند به‌ جای نزدیک بودن به مرکز شهر، فضای باز بیرونی متعلق به خودشان را داشته باشند. تقاضای بالا برای خرید ویلا در سال گذشته این ادعا را به‌خوبی اثبات می‌کند.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";