داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / پنج نکته مهم برای کارآفرینان تا با واقع‌بینی شروع به فعالیت کنند

پنج نکته مهم برای کارآفرینان تا با واقع‌بینی شروع به فعالیت کنند

آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که چرا در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، این همه شرکت در مقیاس جهانی و توسط میلیونرها و میلیاردهای خودساخته تأسیس می‌شوند؟

مسلماً بیشتر شرکت‌های مطرح در زمینه‌ی فناوری، آمریکایی هستند. برای اثبات برتری آمریکا در بخش فناوری، می‌توان به فهرست 20 شرکت برتر جهان در زمینه‌ی فناوری در سال 2020 توجه کرد که تنها چهار شرکت غیر آمریکایی در آن به چشم می‌خوردند. در این فهرست، شرکت‌های Tencent  و Huawei از چین،SAP  از آلمان و سامسونگ از کره، با برندهایی نظیر Apple ، Microsoft، Facebook، Amazon، Oracle،Cisco، Intel، Adobe، Dell  و  Google در حال رقابت بودند.

چرا وضعیت به این شکل است؟ برخی از افراد ممکن است ادعا کنند که روحیه کارآفرینان آمریکا به گونه‌‎ای است که به دنبال «رؤیای آمریکایی» رفتن را سرمایه فرهنگی خود می‌دانند.

از نظر من این حرف تا حدودی درست است. مطمئناً وقتی آمریکا را با خاورمیانه و بخصوص امارات متحده عربی مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم این امر می‌تواند یک مسئله فرهنگی باشد، اما در آینده در مورد این مسئله بحث خواهیم کرد. اول از همه، لازم است  فرصت‌های تأمین مالی را در خاورمیانه بررسی کنیم.

بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که تأمین مالی شرکت‌های استارت آپ (کسب و کارهای نوظهور) خاورمیانه برای کارآفرینان چالش بزرگی است. به‌طور متوسط، تقریباً 50 درصد از سرمایه اولیه (seed capital) شرکت‌ها، توسط بنیان‌گذار و حدود 25 درصد دیگر از طریق خانواده  تأمین می‌شود.

بنابراین، آیا همه مشکلات به دلیل کمبود بودجه است؟ آیا کمبود بودجه مانع کارآفرینی است؟ کشور امارات و مصر، به ترتیب 35 و 27 درصد از استارت آپ‌های منطقه که در مرحله پیش از سرمایه‌گذاری اولیه (pre-seed ) هستند را به خود اختصاص داده‌اند. لذا این کشورها بیشترین سهم از فضای سرمایه‌گذاری منطقه را به خود اختصاص داده‌اند، اما بازهم کارآفرینان می‌توانند عملکردی بهتر داشته باشند.

من با افتخار، عضو هیئت‌مدیره Emirates Angels هستم؛ یک سازمان غیرانتفاعی که هدف آن حمایت از کارآفرینانی در امارات متحده عربی است که در مرحله سرمایه‌گذاری اولیه (seed capital) می‌باشند.

عملکرد این سازمان به‌گونه‌ای است که سرمایه کافی را برای شروع کار استارت آپ‌ها فراهم می‌کند و درصورتی که این کسب و کارها موفق باشند، می‌توانند وارد مراحل بعدی سرمایه‌گذاری نیز بشوند.

من علاقه فراوانی به استفاده از فناوری اطلاعات در بازار املاک دارم و در جلسات Emirates Angels می‌نشینم تا شاهد ارائه طرح‌های جدید و هیجان انگیز شرکت های استارت آپ باشم. باید اعتراف کنم که افراد بسیار با استعداد و خلاقی  در کشور امارات زندگی می کنند که همواره ایده‌های فوق العاده ای را ارائه داده‌ و در زمینه‌ی به اجرا درآوردن این ایده‌ها عملکردی بسیار عالی داشته‌اند.

اما نقض‌هایی هم وجود دارد. مثلاً بعضی از این شرکت‌ها خیلی بی ‌تجربه‌اند که البته امری کاملاً قابل درک است. به هر حال استارت آپ و تازه کار هستند. اما مسئله جدی‌تر از این است؛ زیرا نبوغ و خلاقیت آنها در عملکردشان مشهود نیست.

واقع‌بینی، واژه‌ای کلیدی است؛ زیرا تأثیر آن را در تمامی ویژگی‌هایی که کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت نیاز دارند، می توان دید. واقع‌بین بودن در زمینه‌هایی از جمله تأمین مالی، میزان دسترسی به بازار هدف و مقیاس آن، تعهد و تلاش در کار و مدیریت ریسک، اهداف شما را به واقعیت تبدیل می کند.

بنابراین، با توجه به تجربه‌هایم، بگذارید به‌طور خلاصه، پنج نکته برتر خود را برای همه کارآفرینان تازه کار بگویم. این مسئله من را به یاد یکی از بهترین کارآفرینان تاریخ، یعنی Conrad Hilton می‌اندازد.  وقتی از او پرسیدند، هنگامی که می‌خواهد هتل جدیدی را احداث کند سه ویژگی برتر هتل از نظر او چیست، پاسخ داد: موقعیت مکانی، موقعیت مکانی و موقعیت مکانی.

– در مورد میزان بودجه‌ای که می‌توانید برای ایده تجاری خود بدست آورید، واقع‌بین باشید.  هر ایده‌ای، در حد یک سرمایه‌گذاری چند میلیون دلاری نیست.

– واقع‌بین باشید. هر ایده‌ای جواب نمی‌دهد؛ پس آماده شکست باشید. Richard Branson هفت بار به سختی شکست خورد، اما همیشه پس از هر شکست، برای جبران آن تلاش می‌کرد. شاید تجربه ناموفق او در مورد نوشابه Virgin Cola  را به یاد داشته باشید.

– در مورد میزان تعهد و پشتکار لازم برای تبدیل یک ایده به کسب و کاری موفق واقع‌بین باشید. زمان‌بندی نیز می‌تواند بسیار مهم باشد.

– در مورد  بازار هدف خود واقع‌بین باشید، اینجا امارات متحده عربی است، نه  Silicon Valley آمریکا

واقع‌بین باشید، زیرا کارآفرینان باید ریسک‌پذیر باشند، نه ریسک گریز.

این نکات ارزشمند باعث رسیدن به موفقیت در کارآفرینی می‌شوند، بنابراین اگر احساس می‌کنید که می‌توانید مانند شرکت‌های Souq، Careem یا Dubizzle  موفق شوید، باید واقع‌گرا باشید و در این صورت است که رؤیای کارآفرینی شما، به واقعیت تبدیل می‌شود. 

علی سجوانی، مدیرکل اجرایی شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه