داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / توسعه پایدار باید نقشی محوری در روحیه کارآفرینی کشور امارات داشته باشد

توسعه پایدار باید نقشی محوری در روحیه کارآفرینی کشور امارات داشته باشد

ما در منطقه‌ای از جهان زندگی می‌کنیم که از موقعیت جغرافیائی، چشم‌اندازهای طبیعی و شرایط آب‌وهوایی آن بهره گرفته‌ایم تا از بهترین شیوه زندگی ممکن لذت ببریم. چشم‌اندازهای طبیعی ناخوشایند و شرایط زندگی دشواری که نیاکان ما درگذشته متحمل شده‌ا‌ند، اکنون به محیطی شهری در سطح جهانی و شیوه‌ای از زندگی تبدیل شده است که مورد حسادت جهانیان است.

اما به چه قیمتی؟ ما که بادیه‌نشین بوده‌ایم شاید بیش از دیگران استفاده عاقلانه از آب و انواع دیگر انرژی‌های تجدید ناپذیر را درک ‌کنیم.

امارات متحده عربی با سه موضوع اصلی زیست محیطی دست و پنجه نرم می‌کند: از بین رفتن زیستگاه حیات وحش از طریق شهرنشینی و صنعتی شدن، محدودیت زمین‌های کشاورزی ناشی از محیط کویری امارات و بارش کم باران و همچنین، تشدید اثرات تغییرات اقلیمی مانند افزایش سطح آب دریاها و افزایش تناوب طوفان‌های شن. همچنین نیاز است که تأثیر توسعه سریع و تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین را بررسی کنیم.

جمعیت رو به رشد ما باعث شده به کارخانه‌های شیرین سازی آب شور وابستگی بیشتری داشته باشیم و واردات مواد غذایی از تأمین‌کننده اصلی آن، یعنی کشور هند نیز افزایش یابد.

این کارخانه‌های شیرین سازی آب شور با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند.

اخیراً یکی از روزنامه‌های منطقه مقاله‌ای را منتشر کرده است که نشان می‌دهد علیرغم اینکه این منطقه تنها حدود 5 درصد در انتشار گاز گلخانه‌ای CO2 در سطح جهان نقش دارد، تأثیر تغییرات آب‌وهوایی بر این منطقه در مقایسه با سایر نقاط جهان بسیار شدید است.

بر اساس گزارش Living Planet که در سال 2010 توسط صندوق جهانی حیات وحش (World Wildlife Fund یا WWF) منتشر شد، بزرگ‌ترین «ردپای زیست محیطی» جهان در کشور امارات متحده عربی ایجاد شده است. ردپای زیست محیطی، معیاری است برای ارزیابی توسعه پایدار یک کشور و سرانه استفاده از منابع طبیعی توسط هر فرد را در کشورهای مختلف مقایسه می‌کند.

این موضوع در واقع، ما را قادر می‌سازد تا تأثیرات مصرف فعلی خود را بر اساس منابع موجود ارزیابی کنیم.

اما شرایط در حال تغییر است و در حال حاضر آگاهی فردی و جمعی به مراتب بیشتری در خصوص اهداف زیست محیطی، اجتماعی و حکومتی (- ESG Environment, Social and Governance) وجود دارد.

به دلیل اقدامات متعدد دولتی و تلاش‌ها در راستای استفاده از سوخت‌های جایگزین نفت و گاز و همچنین، الزام شرکت‌ها به اعلام فعالیت‌های خود در زمینه‌ی توسعه پایدار، در سطح محلی و در منطقه، عزمی جدی، برای عمل به اهداف ESG وجود دارد.

 سرمایه‌گذاری‌های اخیر که در منطقه برای اولین بار در زمینه‌ی توسعه پایدار انجام شد، نشان‌دهنده موفقیت و فرصت‌های موجود برای شرکت‌هایی است که متعهد به اجرای اهداف ESG  در استراتژی‌های شرکت و سرمایه‌گذاری خود هستند.

البته دولت، مشوق اصلی این تغییرات بوده است و امارات متحده عربی توافقنامه پاریس و سند 2030 یونسکو را امضا کرده که وزیر محترم تغییرات اقلیمی و محیط زیست امارات متحده عربی، جناب آقای دکتر عبدالله بلحيف النعيمي (Abdullah Belhaif Al Nuaimi) شخصا بر روند انجام آنها نظارت می‌کنند.

همچنین دولت، شرکت‌های مستقر در امارات را ملزم کرده که گزارش عملکرد خود در زمینه‌ی ESG را بدهند.

در گزارش موسسه KPMG در زمینه‌ی توسعه پایدار امارات متحده عربی که در دسامبر 2020 منتشر شد، بیان شده است که در میان 100 شرکت برتر امارات متحده عربی در صنایع متعدد از جمله ساختمان و مصالح، خدمات مالی و نفت و گاز، آمار شرکت‌هایی که گزارش عملکرد خود در زمینه‌ی توسعه پایدار را ارائه کردند، از 44 درصد در سال 2017 به 51 درصد در سال 2020 افزایش یافته است.

نظرسنجی سالانه موسسه PwC  از مدیرعامل ها در خاورمیانه در سال 2021، نشان داد که تنها 11 درصد از مدیران مشاغل گفته‌اند که قصد دارند اقدامات خود در زمینه‌ی توسعه پایدار و ESG را «به‌طور قابل توجهی» افزایش دهند. حدود 35 درصد نیز گفتند که مایل‌اند این اقدامات را «تا اندازه‌ای » ​​افزایش دهند.

با توجه به این ارقام که نشان می‌دهند تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان در نظر دارند فعالیت‌های مبتنی بر توسعه پایدار بیشتری را انجام دهند، به نظر می‌رسد آینده توسعه پایدار، به‌ویژه در تجارت، مثبت است.

دولت امارات متحده عربی همواره توسعه پایدار را سرلوحه کار خود قرار داده است. این کشور مجموعه قوانینی دارد که محیطی سالم و امن با منابعی تجدیدپذیر را برای ما فراهم می‌آورد. همچنین تغییر نام «وزارت محیط زیست و آب» به «وزارت تغییرات اقلیمی و محیط زیست» رسماً مدیریت تغییرات آب‌وهوایی را در حوزه فعالیت‌های این وزارتخانه قرار می‌دهد.

اخیراً، طرح‌های متعددی رونمایی شده‌اند که دلیل آن تا حدودی افزایش آگاهی و استراتژی‌های دولت بوده است؛ طرح‌هایی مثل چشم‌انداز 2021 امارات متحده عربی، چشم‌انداز صدسالگی امارات متحده عربی در 2071 و استراتژی انرژی 2050 امارات متحده عربی که هدف آن تأمین 50 درصد از کل انرژی کشور، از طریق انرژی پاک است.

اولین گام این است که بپذیریم، تا دستیابی کامل به توسعه پایدار راه زیادی مانده است. گام بعدی ترویج آگاهی سازی و فعالیت‌های بیشتر است. اما چگونه می‌توان به چنین چیزی دست یافت؟

من معتقدم که بهترین رویکرد برای ساختن آینده‌ای سبز، سه جنبه دارد: آموزش، چارچوب قانونی جامع و تأمین مالی طرح‌های توسعه.

ما باید از استراتژی‌های صرفاً مبتنی بر کاهش اثرات منفی حوادث فاصله بگیریم و به سمت وفق دادن خود با شرایط پیش برویم. به‌جای تلاش برای رفع مشکلات، ما باید راه‌حل‌های جدیدی ایجاد کنیم.

این امر کاملاً با فرهنگ کارآفرینی رایج در منطقه مرتبط است. کارآفرینان آینده باید توسعه پایدار را سرلوحه کسب و کار خود قرار دهند.

علی سجوانی، مدیرکل اجرائی شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه