داماک در اخبار داماک در اخبار-خانه / سخنان علی سجوانی در مورد اقدامات، چالش ها و درآمدهای شرکت داماک در سال 2020

سخنان علی سجوانی در مورد اقدامات، چالش ها و درآمدهای شرکت داماک در سال 2020

علی سجوانی، مدیرکل اجرایی شرکت املاک و مستغلات داماک، با Anup Oomme معاون سردبیر مجله Construction Week در مورد چالش‌های پیش روی این شرکت در سال 2020، نیاز به استفاده از فناوری‌های دیجیتال و همچنین، درآمدها و پروژه‌های تحویل داده شده داماک سخن گفت.

داماک از اواخر سال 2019 شروع به ایجاد تحولات دیجیتال در ساختار شرکت خود کرد. این شرکت، تمامی تأییدیه‌ها و سامانه‌های داخلی خود را به فضای آنلاین منتقل کرد. داماک همچنین سامانه‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) جدیدی را به کار گرفته و به دلیل شیوع کووید-19، طرح‌های خود را در راستای به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال سرعت بخشید.
به گفته علی سجوانی، «سال 2020 برای همه مردم در سراسر دنیا سالی بسیار متفاوت بود و به اندازه 10 سال گذشت».

به دلیل شیوع ویروس COVID-19 فرآیند استفاده از فناوری‌های دیجیتال در شرکت ما سرعت یافت تا مشتریان مجبور نباشند برای انتقال مالکیت املاک، پرداخت هزینه خدمات، اقساط و یا رزرو سالن اجتماع در مجتمع مسکونی خود یا زمین تنیس در داماک هیلز، می‌توانند به دفاتر ما مراجعه کرده و تمامی این فرآیندها را از طریق نرم‌افزار ما انجام دهند. این نرم‌افزار تاکنون بیش از 10 هزار مرتبه دانلود شده است».
داماک همچنین استفاده از فناوری واقعیت مجازی را در اختیار سرمایه‌گذاران، خریداران و مستأجران خود قرار داده است.

سجوانی افزود: «به‌عنوان مثال اگر فردی در شهر Timbuktu می‌خواهد منظره‌ی دبی را از بالکن خانه‌ی مدنظرش مشاهده کند یا بداند فضای داخلی آپارتمانش چگونه است، می‌توانیم برای او فایلی ارسال کنیم که بوسیله آن بتواند تمامی قسمت های خانه را مشاهده کند».
علاوه بر این، داماک اخیراً آمار درآمدهای خود در نه ماهه اول سال 2020 را منتشر کرد. درآمد 1.007 میلیارد دلاری (3.7 میلیارد درهم) این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 32 درصد افزایش همراه بود که 435.6 میلیون دلار (1.6 میلیارد درهم) از این درآمد به فروش املاک اختصاص داشت. همچنین این شرکت ضرر خالص خود در 9 ماه اول سال 2020 را 253.4 میلیون دلار (931 میلیون دلار) اعلام کرد.

سجوانی با اشاره به نتایج ذکر شده افزود: «وضع بازار ملک مانند چرخه‌ای در حال تغییر بوده و نمی توان انکار کرد که اخیراً بازار شهر دبی روندی نزولی را تجربه کرده است. در واقع، بازار ملک در چند سال اخیر روندی کند داشته است. دلیل اصلی افزایش ضررهای مالی شرکت ما در سال 2020، شیوع ویروس کووید-19 می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید ، همه‌گیری کرونا نه تنها برای ما، بلکه برای تمامی مشاغل، مشکل ساز بوده است. عمده خسارت‌ها در طول سال 2020 به دلیل اتخاذ تمهیدات لازم برای جبران صدمه‌های وارد شده به املاک در حال توسعه بر شرکت ما وارد شد. به دلیل شیوع همه‌گیری جهانی کووید-19، شاهد افزایش آمار اقساط معوقه مشتریان بودیم. لذا تمهیداتی در مورد مطالبات خود اندیشیدیم».

سجوانی عنوان کرد: «با این حال، هم‌اکنون دریافتی‌های ما از مشتریان قابل توجه است. در ماه‌های فوریه و مارس، این دریافتی‌ها با کاهش همراه بودند؛ اما پس از این ماه‌ها، آمار دریافتی‌های ما نسبت به ژانویه افزایش یافت. در آینده واحدهای بسیاری آماده تحویل به مشتریان خواهند شد و با افزایش واحدهای تحویل داده شده به مشتریان، افراد بیشتری برای دریافت خانه‌های خود هزینه‌ی آنها را می‌پردازند. این امر موجب می‌شود بدهی‌های مشتریان کاهش یابد.

سجوانی در پاسخ به این سؤال که سال 2020 چگونه به پایان خواهید رسید و دیدگاهش در مورد سال 2021 چیست، پاسخ داد: «ما در داماک عقیده داریم که در سال 2021 اوضاع بازار بهبود نمی‌یابد و همه‌گیری کرونا همچنان تداوم خواهد یافت. با وجود خبرهای امیدوارکننده در مورد تولید واکسن، باید گفت ساخت واکسن موضوعی مهم است، اما انجام واکسیناسیون جهانی بسیار مهم‌تر است».

ما حداقل تا انتهای نیمه اول سال 2021 انتظار بهبود چشمگیر اوضاع را نداریم. همچنین امیدواریم پس از نیمه اول این سال، برگزاری نمایشگاه Expo دبی زمینه‌ساز احیای بازار املاک این شهر شود.

Expo 2020 دبی، نمایشگاهی بین المللی است که در تاریخ 1 اکتبر 2021 درهای خود را بر روی بازدیدکنندگان خواهد گشود. پیش‌بینی می‌شود در 173 روز برگزاری این نمایشگاه، 25 میلیون نفر از این نمایشگاه بازدید کنند که بیش از 70 درصد از این بازدیدکنندگان، غیر اماراتی خواهند بود.

سجوانی در پایان گفت: « فکر می‌کنم برگزاری این نمایشگاه موجب جذب میلیون‌ها نفر بازدیدکننده به شهر دبی شود و این شهر موجب شگفتی بسیاری از بازدید کنندگان شده و افراد زیادی به مهاجرت به دبی ترغیب خواهند شد».

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";