داماک در اخبار / به گفته داماک، توسعه دهنده برتر اماراتی، ‘رکود بازار ملک دبی’ چراغ سبزی برای خریداران ملک است.

به گفته داماک، توسعه دهنده برتر اماراتی، ‘رکود بازار ملک دبی’ چراغ سبزی برای خریداران ملک است.

به ادعای یکی از بزرگترین توسعه دهندگان املاک اماراتی؛ با وجود بهبود اوضاع کووید-19 در شهر، پیشبینی ها همواره از رکود بازار املاک و مستغلات دبی تا دو سال آینده خبر می دهند. 

حسین سجوانی ریاست املاک داماک گفت:” همواره برای بازار املاک دبی در سال های 2020 و 2021 عرضه بیش از تقاضا پیشبینی می کنم که این به معنی وجود پتانسیل بیشتر فروش نسبت به خرید است، به نظر قیمت ها نیز کاهش خواهند یافت.”

به گزارش گروه مشاورین ValuStrat  در ماه ژانویه؛ املاک مسکونی در دبی 12.3% نسبت به سال قبل کاهش قیمت داشته اند.

آقای سجوانی به Hadley Gamble خبرنگار CNBC گفت؛ این شرکت در شرایط فعلی قصد احداث پروژه های جدید زیادی ندارد.

“من بعد قرار است با احتیاط بیشتری پیش روی کنیم، خیلی محتاطانه تر. قرار نیست پروژه های جدید احداث کنیم و اگر هم قرار بر آن شود، تعداد آن ها خیلی خیلی کم خواهد بود.”

به گزارش گروه مشاورین ValuStrat ؛ دبی سال ها است که در معرض عرضه بیش از تقاضای ملک است، حتی قبل از همه گیری کووید-19. نسبت به دوره پیک عرضه بیش از تقاضا در منطقه در سال 2014، امروزه شاهد افت 30 درصدی بهای ملک هستیم.

آقای سجوانی گفت:”کووید-19 رویه اقتصادی را سخت تر کرده است.”

کووید-19 که مثل یک بلای آسمانی در سال 2020 نازل شد و شهر به شهر دست به دست چرخید، بیش از 109 میلیون نفر را آلوده کرد و طبق آمار دانشگاه Johns Hopkins موجب مرگ بیش از 2.4 میلیون نفر شد. شیوع هر چه بیشتر این همه گیری موجب تضعیف اقتصاد جهانی و همچنین آسیب به صنایع گوناگون شد.

حسین سجوانی سال پیش گفت:” با وجود همه گیری و اعمال محدودیت ها، اکنون وقت مناسبی برای خرید ملک برای مردم نیست.”

 اینگونه هم نیست که در اوج همه گیری اصلا تقاضایی وجود نداشت؛ بلکه تقاضایی اندک، آن هم بیشتر برای ویلا های لوکس آماده اقامت وجود داشت.

آقای سجوانی گفت: اکنون “زمان خوبی” برای مردم برای خرید املاک و مستغلات در دبی است و تخمین می زند در این برهه از زمان هزینه واحد های فروش مجدد 10٪ کمتر از واحد های نوساز خواهد بود.

او امیدوار است قیمت ها مجدد به روال سابق برگردند و گفته است پس از پشت سر گذاشتن بحران همه گیری، این شهر با قدرت بیشتری ظاهر خواهد شد.

وی افزود:” بنده خیلی خیلی به آینده بلند مدت دبی خوشبین هستم. به باور اینجانب عرضه کاهش خواهد یافت و قیمت ملک قوی تر از قبل باز خواهد گشت.”