مقالات / پاسپورت یا گذر نامه چیست

پاسپورت یا گذر نامه چیست

پاسپورت یا گذر نامه چیست ؟

پاسپورت یا گذرنامه یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. گذرنامه از یک سو مجوز خروج فردی است که دارای تابعیت سیاست داخلی آن کشور است. اگر کشوری بخواهد می‌تواند به فرد بدون پاسپورت نیز اجازه ورود به آن کشور یا مسافرت با شرکت هواپیمایی دولتی آن کشور را بدهد که این مورد بسته به روابط سیاسی دولت مبداء و مقصد و قوانین ویزا متغیر است.

بر پایه ماده ۱ قانون گذرنامه مصوب ۱۰ اسفند ۱۳۵۰، گذرنامه سندی است که از طرف مقامات دارای صلاحیت مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج یا اقامت در خارج از کشور یا مسافرت از خارج به ایران داده می‌شود.

تاریخ یا اعتبار گذرنامه :

آخرین روز اعتبار پاسپورت شما روزی نیست که روی آن ثبت شده بلکه پیشنهاد می‌شود که ۶ ماه زودتر از تاریخ انقضای پاسپورت نسبت به تجدید آن اقدام کنید زیرا بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل مسافرینی با گذرنامه‌ای با مدت اعتبار محدود را نمی پذیرند. حتی در صورتی که در کشوری خارجی هستید، ممکن است از نظر قانونی فرد مورد نظر را دچار دردسر کند. تاریخ یا اعتبار پاسپورت برای کشورهای مختلف مدت اعتبار مختلفی دارد. بعضی از کشورها اعتبار ۱۰ ساله و برخی دیگر برای شهرورندانشان با اعتبار ۵ ساله دارند. اعتبار گذرنامه‌های ایرانی ۵ ساله است.

انواع گذرنامه:

گذرنامه ی سیاسی:

در صورتی که مقامات سیاسی قصد خروج از کشور رو دارند، میتوانند به همراه همسر، این نوع گذرنامه را دریافت کنند.

گذرنامه عادی (توریستی):

افرادی که قصد دارن برای تحصیل، گردشگری یا تجارت، با خرید بلیط هواپیما به خارج از کشور سفر کنند، باید گذرنامه داشته باشند. این نوع گذرنامه، در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه و در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی صادر می شود.

گذرنامه خدمت:

کارکنان دولت که برای انجام ماموریت های کاری به خارج از کشور سفر می کنند، باید گذرنامه خدمت دریافت کنند. این نوع گذرنامه از وزارت خانه ای که شخص در ان شاغل هست صادر می شود.

چه کسانی نمی توانند گذرنامه دریافت کنند؟

افرادی که بلیط هواپیما خریده اند و در فرودگاه متوجه میشوند ممنوع الخروج هستند. افرادی که مشمول قوانین خروج از کشور نیستند، اصطلاحا ممنوع الخروج هستند و اجازه ی دریافت پاسپورت و خروج از کشور را ندارند.

افراد زیر امکان دریافت پاسپورت را ندارند:

* افرادی که بدهکاری مالیاتی دارن یا بدهکاری شان طبق قوانین سازمان ثبت اسناد و دادگستری به اثبات رسیده است.

* افرادی که در سفرهای قبلی خود به خارج از کشور بخاطر کلاهبرداری، سرقت و غیره، سوء پیشینه دارند حق دریافت پاسپورت ندارند.

* مقامات قضایی کشور بر اساس قانون، اجازه ی خروج به برخی از افراد رو نمی دهند. لیست افراد ممنوع الخروج به صورت کتبی اعلام می شود.

* افرادی که اجازه ی خروج از کشور آنها توسط افراد دیگه مانند پدر و یا …لغو شده است.

* افرادی که خروجشان از کشور با مصالح ایران مغایرت داشته باشد.

چه کسانی می توانند گذرنامه دریافت کنند؟

افراد و شهروندانی که شرایط ممنوع الخروج را ندارند، با داشتن برخی از شریط می توانند برای اخذ پاسپورت اقدام کنند. و این شرایط می تواند اینها باشند:

* افراد زیر 18 سال، برای دریافت گذرنامه، نیاز به اجازه ولی یا شخصی که به عنوان قیم معرفی شده است دارند.

* سربازان و افراد مشمول وظیفه برای دریافت پاسپورت، باید مجوز کتبی از سازمان نظام وظیفه ی عمومی دریافت کنند.

* خانم های متاهل در صورت همراه داشتن اجازه نامه از همسر، اجازه ی دریافت گذرنامه و خروج از کشور را دارند.

* خانم هایی که همسرشان فوت شده اند، برای دریافت گذرنامه باید گواهی فوت یا شناسنامه ی باطل شده ی همسر را ارائه بدهند.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان داماک فارسی DAMAC از طریق داماک گروپ DAMACGROUP در ارتباط باشید .

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه