مقالات / جاذبه های زیست محیطی امارات

جاذبه های زیست محیطی امارات

در مقاله زیر سعی داریم جاذبه های مختلف زیست محیطی امارات را نام برده و هر یک را به اختصار توضیح دهیم. اگرچه امروزه مناظر پر زرق و برق مصنوع خواهان بیشتری دارد، با این حال معرفی طبیعت این کشور خالی از لطف نیست.

1-تالاب حفاظت شده الوسبا :

منطقه ای حفاظت شده در ابوظبی که زیستگاه گونه های مختلف جانوری اعم از پرندگان ، پستانداران ، خزندگان و همچنین انواع فلامینگو های بزرگ است.

2-تور زیست محیطی خلیج دلفین :

 در این تورحیوانات آبزی مختلف و دلفین ها را در زیستگاه  طبیعی خود مشاهده خواهید کرد و به واسطه راهنمای تور، اطلاعات دقیقی در رابطه با آب های محلی و طبیعت این آبزیان کسب خواهید کرد.از دیگر امکانات تور زیست محیطی خلیج، این است که درصورت تمایل میتوانید با لباس غواصی ، زمانی را به شنا اختصاص دهید.

3-پارک ملی جنگل های حرا :

 در این پارک جنگلی ، گونه های متعدد جانوری و گیاهی وجود دارد از جمله این گونه ها میتوان به انواع فلامینگو ها ، عقاب ها ، صدف ها ، اسفنج ها و خرچنگ ها اشاره کرد.

4-پناهگاه حیات وحش راس الخور :

 از جاذبه های گردشگری این محیط ، وجود تالاب های نمک، درختان حرا و بیش از 60 گونه از پرندگان مختلف است. ویژگی دیگری که این مکان را از سایر پارک ها و مناطق محافظت شده متمایز کرده ، وجود فضای آرام و دور از هیاهوی آن است.

5-جزیره سیر بنی یاس:

این جزیره در سواحل ابوظبی واقع شده و پناهگاه حیوانات این منطقه است. حیوانات این پناهگاه غالبا مختص زیست بوم بیابانی هستند ؛ مانند : زرافه، آهو ، یوزپلنگ ، شغال و …

6-بیمارستان شاهین ابوظبی :

 این مرکز دامپزشکی به درمان پرندگان مختلف در کشور می پردازد ؛به ویژه شاهین ها که پرندگان ملی امارات هستند. جالب است بدانید بخشی ازتور ، اختصاص به بازدید از این مرکز ، تماشای معالجه پای شاهین ها و عکس گرفتن می شود.

7-مرکز حیات وحش ابوظبی:

این مرکز به کار امداد و نجات حیوانات غیر بومی مشغول است . مرکز حیات وحش ابوظبی باغ وحش به شمار نمی آید با این حال در تور اختصاصی ، راهنمای تور توضیحاتی جامع در مورد رفاه حیوانات  و امنیت آن ها ارایه می کند.

8-اصطبل التمیمی:

 در این اصطبل حیوانات اهلی مختلف از جمله : خرگوش ، همستر ، بز و کره اسب وجود دارد و در جهت تیمار این حیوانات کوشش می شود.این اصطبل محل مناسبی برای اجتماع خانواده ها برای حیواناتشان باشد.

تا به اینجای مقاله در رابطه با محیط زیست و جاذبه های طبیعی امارات صحبت کردیم ؛ در ادامه محیط زیست دبی  را که پایتخت تفریحی- گردشگری امارات هست مورد بررسی قرار می دهیم.

9-پارک محافظت شده دبی :

 این پارک در حفظ محیط زیست بیابانی و گونه های مختلف گیاهی و جانوری می کوشد . از این رو برای بازدید از این پارک ، حتما باید مجوز ورود را همراه داشت . البته علاوه بر بازدید از حیوانات وحشی این منطقه ، تماشای طبیعت وحشی و کویری آن خالی از لطف نیست.

10-باغ پروانه دبی:

در این باغ بیش از 30 گونه پروانه مختلف در انواع رنگ های زیبا قابل مشاهده است.که بازدید کنندگان زیادی را هر ساله از سراسر جهان به خود اختصاص می دهد.

11-مسابقات شتر سواری دبی:

 در این مکان سوارکاران مسابقه می دهند ؛ اما اگر صرفا تماشاگر مسابقه باشید میتوانید به طور رایگان مسابقه را تماشا کنید.

12-آکواریوم دبی مال:

این آکواریوم در یکی از بزرگترین مراکزخرید جهان واقع شده است ؛ و یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری دبی به شمار می رود. وجود خفاش میوه خوار، مارمولک چشم قورباغه ای، افتاب پرست یمنی و وزغ غربی ، همگی بر جذابیت این آکواریوم افزوده است.

13-سیاره سبز دبی :

 این مکان شبیه سازی از جنگال های استوایی با گونه های گیاهی متعدد بوده است . از ویژگی های منحصر به فرد این مکان می توان: بالکن پروانه، آبشار جنگلی، تونل برکه ای ، استخر آبشاری و بزرگ ترین خانه درختی ساخته دست بشر را نام برد.

در انتهای این مقاله لازم است بگویم که موارد نام برده شده ، تمامی جاذبه های این کشور را پوشش نمی دهد و محیط زیست و جاذبه های گردشگری آن ، بیش از آن است تا در این مقاله مختصر بگنجد.

مطالب مشابه