مقالات / رفاه مردم در دبی

رفاه مردم در دبی

رفاه و امکانات زندگی در دبی

در پژوهش های جدیدی که از مردمان سراسر کشور های جهان بدست آمده است در رابطه با حس رضایت از زندگی یا همان رفاه مردم ، کشور امارات متحده عربی در رتبه بیستم جهان قرار دارد. حال اینکه تلاش دبی در رابطه با رفاه و سطح زندگی افراد بیش ازاینهاست و حاکم دبی برنامه های زیادی برای رفاه مردم در نظر گرفته است تا این کشور به رتبه اول جهانی صعود کند.

 این روزها دولت ها با تحلیل اطلاعات اجتماعی هم چون: نرخ بیکاری، سطح تحصیلات عموم مردم و امید به زندگی می توانند رفاه مردم را تخمین بزنند.

از جمله برنامه های سران این کشور در رابطه با افزایش رفاه ساکنین تعلیم دادن افراد و کارکنان در بخش ها و ادارات مختلف دولتی و غیردولتی است . اعتقاد کارشناسان بر این است که زندگی شاد همراه با رفاه بیشتر، در بهتر کار کردن و افزایش وفاداری و رضایت از کار به شدت موثرمی باشد.

این کشور چه امکاناتی برای مهاجران دارد

این کشور همچنین یکی از گزینه های خوب برای مهاجرت بوده چرا که افزایش درآمد ، افزایش سطح رضایت از زندگی و…در این شهر بسیار دیده می شود.

برای مثال مهاجرانی که به این کشور آمده اند علاوه بر مواد ذکر شده همچون درآمد و… به آب و هوای خوب و بهره مندی این کشور از آفتاب طولانی بجای روزهای بارانی متوالی اشاره کرده اند و تمامی این موارد بر کیفیت زندگی و رفاه ساکنین اثر می گذارد.

برای سنجش میزان شادی ابتدا باید به این نکته توجه کرد که مردم جهان شادی و خرسندی را به طور مشابه درک می کنند، در واقع با ترشح سه هورمون مختلف در مغز، خرسندی و احساس رضایت به فرد دست می دهد. اما امروزه با به کارگیری هوش مصنوعی این امر به سادگی امکان پذیر است. دوربین یک فناوری تازه، با قابلیت تصویربرداری ۶۴ فریم در ثانیه، نخست چهره و عضلات آن را شناسایی کرده، بعد حرکت عضلات آن را به ۷ احساس کلیدی ترجمه می‌کند.

در سال اخیر با همه گیری ویروس کرونا (کویید19) شورای آینده سلامت و رفاه دبی در تلاش برای ارتقا قابلیت های بهداشتی مراکز درمانی ، با هدف پیشگیری و درمان سریعترمی باشد.این شورا همچنین به نقش ماندن در خانه در جلوگیری از انتشار این ویروس تاکید کرده است.

اگر بخواهیم رفاه مردم امارات را از نقطه نظر اقتصادی مدنظر قرار دهیم، می توان گفت این کشور در سال های اخیر رشد شگفت انگیزی داشته به طوری که بسیاری از کارشناسان اقتصادی از تحلیل این امر بازمانده اند.

این کشور که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد با داشتن 5 میلیون جمعیت، طبق گفته ی تحلیل گران اقتصادی از نظر سرانه تولید، تولید ناخالص داخلی و…هم ردیف با کشور های پیشرفته و صنعتی جهان است. همچنین این کشور از نظر داشتن فضای رقابتی رتبه اول را در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد. البته عده ای رشد اقتصادی این کشور را صرفا در گرو سرمایه گذاری و آوردن سرمایه های خارجی از کشور های غربی و اروپایی می دانند، اگرچه این حرف تا حدودی صحیح است اما  توانایی آن ها در کنترل سرمایه های خارجی غیر قابل انکار است.

دبی از نظر اقتصاد

از دیگر افتخارات این کشور در عرصه اقتصاد، کسب رتبه ی پنجم در جهان در زمینه ی تجارت آزاد بین المللی است. این رتبه از زمانی حاصل گردید که که این کشور اجازه  ورود ثروت به بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی راصادر کرد  و با ایجاد صندوق های مالی این انباشت سرمایه بیش از پیش فزونی گرفت.

یکی از برنامه های دبی در راستای ارتقا رفاه افراد استراتژی شهر هوشمند دبی است. سران این کشور مدرن برای رسیدن به هدف شادترین شهر دنیا پروژه ی شادی سنجی را راه اندازی کرده اند و از طریق گذاشتن وسایل الکترونیکی در مکان های عمومی این اطلاعات را کسب می کنند.

استراتژی شهر هوشمند دبی اهداف گوناگونی دارد. از جمله اهداف: حمل و نقل هوشمند، محیط زیست هوشمند، اقتصاد هوشمند، مردم هوشمند و زندگی هوشمند  است.

حمل و نقل هوشمند:در بخش حمل و نقل مقامات رسمی در تلاش برای ایجاد زیرساخت های مناسب جهت  کاهش ترافیک و ایجاد خودرو های بدون راننده بجای خودروهای امروزی هستند.

محیط زیست هوشمند:از جمله شاخص های توسعه پایدار، میزان آلودگی هوا است؛ درنتیجه مقامات با نصب ایستگاه های سنجش کیفیت هوا سعی در کنترل میزان آلاینده های موجود در هوا دارند.

اقتصاد هوشمند:دبی با افزایش توسعه اقتصادی در تلاش است تا رقابت پذیری خود را در عرصه ی بین الملل افزایش دهد.

مردم هوشمند:رواج سواد دیجیتالی در بین همه مردم منجر می شود تا همه ی افراد از امکانات مختلفی که وجود دارد به صورت آنلاین یا اینترنتی بهره مند شوند.

زندگی هوشمند: بهبود خدمات مختلف و آماده کردن شهر برای مواجه با انواع مخاطرات زیست محیطی را شامل می شوند.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه