مقالات / دبی شهری کاملا هوشمند

دبی شهری کاملا هوشمند

شهرهوشمند چیست؟

بنابر یک گزارش بین المللی، دبی در مقام 45 شهرهای هوشمند جهان قرار دارد.

شهر هوشمند به جایی گفته می شود؛ که زیر ساخت های سخت و نرم با تکنولوژی ادغام و ایمن به هم متصل است. هدف این است که شبکه ها و خدمات کارآمدتر و هوشمندتر باشد؛این در صورتی است که اجازه همکاری به بخش های دولتی و خصوصی را نیز می دهد. این در مورد تشکیل یک اکوسیستم دیجیتالی مشترک است که پایداری اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی شهر را بهبود خواهد بخشید. در نتیجه منجر به بالا رفتن کیفیت زندگی مردم و حفاظت از محیط زیست خواهد شد.

اپلیکیشنی هوشمند برای برخورداری از خدمات دولتی

در دبی تنها از طریق یک اپلیکیشن می توانید تمامی کارهای اداری تان را انجام دهید.

این  اپلیکیشن کاربردی که Dubai Now نام دارد. ولسام لوتاه، مدیر اجرایی پروژه دبی هوشمند می گوید:«دراین اپلیکیشن، به تمامی خدمات دولتی، در یک برنامه واحد دسترسی دارید. همچنین بیش از 88 سرویس و بخش خدماتی، در این اپلیکیشن وجود دارد، در حال حاضر مشغول گسترش این برنامه کاربردی هستیم تا در آینده، بخش خصوصی و خدمات دیجیتالی را نیز ارائه دهد.»

شبکه برق هوشمند

برای ساخت شبکه های برق هوشمند در دبی یک میلیارد و 700 میلیون یورو هزینه شده است و میزان اتلاف برق در شبکه انتقال و توزیع به 3.3 دهم درصد رسیده است.

هزاران خانوار پنل های خورشیدی را در خانه های خود نصب کرده اند که می تواند 106 مگاوات برق تولید کند. همه اینها، به شبکه ملی برق متصل هستند و مازاد برق تولید شده به دولت فروخته می شود. بنابراین هزینه قبض برق مشترکان کاهش می یابد.

طبق گفته هایی درباره شبکه هوشمند برق در دبی«این فناوری فوق العاده خواهد بود. البته باید سیستم های کنترل غیر متمرکز ایجاد کنیم، در آن تعدادی کارشناس کل سیستم را از خطراتی که ممکن است پیش بیاید، محافظت کنند.»

چگونه از اطلاعات شهروندان در شبکه هوشمند محافظت می شود؟

عایشا بن بشر، مدیر کل طرح دبی هوشمند می گوید:«اگر بخواهید رانندگی کنید باید گواهینامه داشته باشید. آموزش رانندگی توسط بخش خصوصی انجام می شود اما گواهینامه را دولت صادر می کند، سند مالکیت خودرو باید در بخش دولتی ثبت شود و برای بیمه آن باید به بانک بروید. می توانید قرارداد فروش ملک را از طریق این پلتفورم امضا کنید. امضاهای دیجیتال در دفترخانه های شهر به رسمیت شناخته می شود. تمام این کارها را میتوانید از طریق اپلیکیشن Dubai Now انجام دهید.»

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";