مقالات / مصالح نوین در ساخت و ساز

مصالح نوین در ساخت و ساز

مصالح نوین در ساخت و ساز هر ساله از گوشه و کنار جهان سر و صدا می‌کنند.

بله هر ساله اخبار رونمایی از انواع مصالح و مواد نوینی به منظور کاربرد در ساختمان سازی و دیگر پروژه‌های عمرانی به گوش‌ می‌رسد. آجر‌های ساخته شده از ته سیگار و آجر‌های زیستی تنها نمونه‌‌‌ای از این مصالح ساختمانی جدید هستند. در این مطلب با معرفی مصالح  نوین در صنعت ساخت‌وساز با داماک گروپ همراه باشید.

الوار توده‌ای

چوب‌ها همیشه در سرتاسر کره زمین یکی از پرکاربردترین مصالح ساخت بوده و هستند. با فراگیر شدن استفاده از بتن و آهن و به دلیل مزایای بالقوه‌ای از جمله استحکام و ماندگاری این مصالح به تدریج جای چوب و الوار را در صنعت ساخت‌وساز گرفتند.

الوار‌های چوبی توده‌‌‌ای (Mass Timber) از مصالح نوین در صنعت ساخت‌وساز بشمار می‌رود که با تمامی انواع الوار به کار گرفته شده در صنعت ساخت‌ و‌ساز متفاوت هستند. این الوار‌های توده‌‌‌ای در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار مطرح شدند؛ در واقع از چوب ساخته شده‌اند اما تحت فرآیندهای مهندسی خاص به صورت لایه لایه تولید می‌شوند. این ساختار لایه لایه استحکام و ماندگاری آن‌ها را به طرز قابل توجهی افزایش‌ می‌دهد و آن‌ها را برای کاربرد در پروژه‌های ساختمانی بزرگ‌تر، بسیار مناسب‌ می‌سازد.

آجرهای ساخته شده از ته سیگار

در حالی که قدم زنان در کوچه و خیابان راه‌ می‌روید حتماً ته سیگارهایی را مشاهده خواهید کرد. این مواد با توجه به ساختاری که دارند مدت زمان بسیار زیادی برای تجزیه آن‌ها لازم است. دانشمندان برای استفاده از این مواد بالقوه چاره‌‌‌ای اندیشیده‌‌اند. امروزه در تعدادی از کشور‌های جهان ته سیگارها دیگر موادی زائد نیستند و به عنوان مصالحی نوآورانه مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

ته سیگارها را‌ می‌توان با آجر‌ها ترکیب کرد و از آنجایی که فرمی رشته‌ای دارند می‌توانند ماندگاری و کارایی این مصالح ساختمانی را افزایش دهند. از طرفی نیز استفاده از این مواد‌ می‌تواند به پاکیزگی محیط‌ زیست و همچنین پایین آوردن هزینه تولید مصالح کمک زیادی کند. آجر‌ها و بلوک‌های ساخته شده با ته سیگار به مراتب سبک‌ تر هستند و از نقطه نظر انرژی نیز بازدهی به مراتب بهتری دارند.

کابکوما از مصالح نوین در ساخت و ساز

کابکوما (CABKOMA) از مصالح نوین در صنعت ساخت‌ وساز است و در واقع ماده‌‌‌ای ساخته شده از فیبر کربن ترموپلاستیک است که در مقایسه با آهن پنج برابر سبک‌تر است. از طرفی هم جنبه زیباشناختی به مراتب بهتری دارد. کابکوما به عنوان یکی از مصالح نوین ساختمانی در پروژه‌های عمرانی مختلفی همچون جاده‌سازی و پل‌سازی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. این ماده از مقاومت و ماندگاری بسیار خوبی برخوردار است و همین موضوع آن را برای محافظت از ساختمان‌ها در برابر زمین‌ لرزه ایده‌آل ساخته است.

چوب شفاف

گروهی از محققان موسسه سلطنتی فناوری استکهلم اخیر توانسته‌‌اند که چوب‌هایی را تولید کنند که به لحاظ نوری شفاف هستند. این مصالح نوین در صنعت ساخت‌وساز دارای ساختاری هستند که به راحتی میتوان فضای پشت چوب را دید. چوب‌های شفاف به عنوان یکی‌ از مصالح نوین در صنعت ساخت‌وساز‌ می‌توانند تغییرات گسترده‌‌‌ای در شیوه طراحی معماری داخلی و خارجی ایجاد کنند. در مقالات بعدی داماک گروپ، شما را به آشنایی بیشتر با مصالح در صنعت ساخت وساز با شرکت داماک دعوت می کنیم.

DAMAC group به برخی از شناخته شده ترین مارک های شیک و سبک زندگی در جهان پیوسته است تا مفاهیم جدید و هیجان انگیز زندگی را به بازار عرضه کند. پروژه ها شامل زمین گلف Tigers Woods است که توسط سازمان ترامپ اداره می شود، آپارتمان های لوکس با فضای داخلی خانه مد ایتالیایی ورساچه ، آپارتمان های لوکس و ویلاها با فضای داخلی توسط Fendi ، Versace و Just Cavalli و هتل ها و اقامتگاه های Paramount با مفهوم منحصر به فرد.

Damac group بزرگترین و معتبرترین سایت املاک شهر دبی ارائه دهنده انواع ویلاهای لوکس در دبی است  تیم متخصین داماک در هر لحظه از شبانه روز فایل های بروز شده در اختیار مشتری قرار می دهند تا سرمایه گذاری را مطمئن کنند.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان داماک فارسی در ارتباط  باشید.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";