مقالات / بازار کار و درآمد رشته پزشکی در دبی

بازار کار و درآمد رشته پزشکی در دبی

در سال های اخیر، امارات یکی از کشور های پیشگام  در زمینه سلامت بوده و همواره سعی داشته با جذب نیروی کار ماهر در زمینه پزشکی این بخش را نیز ارتقا دهد. شهر دبی نیز با داشتن مراکز درمانی متعدد و بیمارستان ها ، همواره یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت پزشکان ایرانی بوده است. در مقاله زیر سعی داریم به درآمد رشته های مختلف پزشکی و شرایط کار برای مهاجران خارجی بپردازیم.

درآمد رشته ی پزشکی: میزان درآمد هر فرد در رشته ی پزشکی به عوامل گوناگونی همچون:تحصیلات فرد، تجربه و سوابق ، نوع تخصص و…بستگی دارد. به طور میانگین  حقوق هر پزشک در دبی به طور ماهیانه20500درهم امارات است؛اما با توجه به افزایش کیفیت زندگی در دبی و رفاه بیشتر، عده ی زیادی از پزشکان تقاضای مهاجرت به این شهر را دارند.

شرایط تحصیل پزشکی  در دبی :

برای ورود به این کشور و کار در زمینه پزشکی ، فرد احتیاج به دعوت نامه شغلی دارد و سپس مدارک وی باید مورد تایید اداره بهداشت این کشور قرار گیرد. برخلاف تصور عموم تحصیل در رشته پزشکی در دبی به زبان انگلیسی است و داشتن نمره 6 تا 6.5 آیلتس برای پذیرش در دانشگاه ضروری است.

دانشگاه های معتبر در حوزه پزشکی :

از جمله دانشگاه های معتبر برای تحصیل  در رشته پزشکی: دانشگاه علوم پزشکی و سلامت ، راس الخیمه، دانشگاه پزشکی سلامت عمومی هاروارد، دانشگاه گلف مدیکال دبی،کالج پزشکی دبی و … است.

در این مقاله اطلاعاتی راجع به شرایط کار و تحصیل  این رشته در دبی بدست آوردیم ؛حال اگر بخواهیم از مزایای کار در دبی بگوییم علاوه بردرآمد بیشتر و بهره مندی این شهر از مراکز درمانی متعدد ، می توان به سیستم بهداشتی تجهیز شده به امکانات روز دنیا نیز اشاره کرد.

سایر رشته های علوم پزشکی :

علاوه بر رشته ی پزشکی عمومی افراد علاقه مند می توانند  در سایر رشته های علوم پزشکی اعم از: پرستاری، دندان پزشکی ، دارو سازی و.. تحصیل کنند ؛ که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

پرستاری : در رشته ی پرستاری  داشتن حداقل نمره 5 در آیلتس و پذیرش دانشگاه مربوطه ملاک است.

داروسازی: این رشته ،همچون سایر رشته های علوم پزشکی احتیاج به قبولی و پذیرش در دانشگاه دارد با این تفاوت که حداقل نمره در آزمون آیلتس 5.5 بوده و مدارک مربوط به دیپلم رشته تجربی نیز باید مهیا باشد.

شرایط کار پزشکان ایرانی در سال های اخیر: نکته حایزاهمیت در بحث شرایط کار پزشکان ایرانی این است که با توجه به روابط سیاسی آشفته بین ایران و امارات ، صدور ویزای کار برای پزشکان ایرانی تا حدودی دشوار بوده ؛ البته با داشتن مجوز وزارت بهداشت امارات این امر امکان پذیر است. در حال حاضر در اکثر مراکز درمانی و بیمارستان های این کشور پزشکان متخصص شرق آسیا مشغول به کار هستند.

تحصیل پزشکی در امارات و کار پس از تحصیل: یکی از مزایای تحصیل رشته پزشکی در دبی یا سایر شهر های امارات این است که فرد پس از اتمام دوره تحصیل می تواند مشغول به کار در مراکز درمانی دولتی شود و یا به طور خصوصی  کار کند . اگر دانشجوی موردنظر در دوره تحصیل دانشجوی ممتازی بوده شانس گرفتن ویزای کاری در امارات برای وی بیشتر است؛ این افراد مشکلات پزشکان ایرانی برای پذیرش و کاریابی را نخواهند داشت.

اعتبار مدرک پزشکی کشور امارات در جهان : به طور کلی مدرک پزشکی این کشور در سایر کشور ها معتبر بوده اما برای کشور های اروپایی و آمریکا باید معادل سازی شود.

 پیش از این به معرفی اجمالی چند دانشگاه دبی پرداختیم ، حال در ذیل به اختصار توضیح میدهیم:

دانشگاه علوم پزشکی خلیج: نه تنها بهترین مدرسه ی پزشکی دبی بوده بلکه بهترین در کل منطقه نام گرفته است.  تمرکز اصلی این مرکز برفعالیت های  آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و تحقیقات است.

دانشگاه علوم پزشکی و سلامت رأس الخیمه:

 دانشگاه علوم پزشکی و سلامت راس الخیمه اولین دانشگاه جامع علوم پزشکی در امارات متحده عربی است. با وجود تازه تاسیس بودن آن ، یکی از بهترین ها در زمینه پزشکی بوده ؛ ویژگی منحصر به فرد دیگر این دانشگاه داشتن دوره های دو ساله در پرستاری و داروسازی است.

کالج پزشکی دبی: نام دیگرش ، دانشکده پزشکی دختران است. این دانشگاه از قدیمی ترین کالج های کشور امارات بوده که طبق موازین اسلامی تاسیس شده و صرفا ویژه ی دختران است.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه