مقالات / مساجد مهم امارات

مساجد مهم امارات

دبی و ابوظبی دو قطب مهم گردشگری کشور امارات هستند و هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از این دو شهر به امارات می آیند.همانطور که می دانید ، دین رایج در کشور امارات، اسلام است ، پس بدیهی است که مساجد و مکان های مذهبی ، نقش پررنگی در این کشور داشته باشند. در تمامی این مساجد، معماری با شکوه اسلامی به چشم می خورد و بازدید از این اماکن خالی از لطف نیست.

در این مقاله شما را با  مساجد مختلف در دبی و ابوظبی آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

مسجد شیخ زاید

 این مسجد در شهر ابوظبی ، پایتخت کشور امارات، قرار دارد. نام کامل این مسجد ، مسجد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ، می باشد و سومین مسجد بزرگ جهان است. شیخ زاید، بنیان گذار کشور امارات بود و از طریق برقراری صلح با دبی امارات را تاسیس کرد. مسجد شیخ زاید در منطقه‌ ای عظیم در میان دو پل مصفح و مقطع در مدخل جزیره شهر ابوظبی واقع شده است این مسجد باشکوه با ابعاد 420 متر در 290 متر، بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی بزرگ ترین مسجد است. با این حال این مسجد تازه ساخت است ودستور ساخت آن، توسط حاکم وقت ابوظبی، برای یادبود شیخ زاید صادر شده است.

معماری مسجد شیخ الزاید: معماری این مسجد تلاقی فرهنگ ها می باشد و به نوعی ترکیب معماری ایرانی ، عربی ، ترکی و هندی است؛ هم چنین از 62 گنبد مختلف ساخته شده که از مسجدی در لاهور پاکستان الهام گرفته شده است.

مسجد الفاروق

با الهام از مسجد سلطان احمد ( ترکیه ) ساخته شده و نام دیگرش مسجد دبی می باشد ، که زیباترین مسجد امارات است. موسس این مسجد تاجری اهل دبی به نام خلف الهبوتور می باشد که در سال 1988 دستور به ساخت این مسجد داد.

معماری مسجد الفاروق: این مکان چون با الهام از مسجدی در ترکیه ساخته شده است، نمایی از سبک های اندلس و عثمانی دارد.

مسجد بستاکیا دبی

این مسجد ، اگرچه خیلی بزرگ نیست اما معماری شگفت انگیزی دارد و در ساخت آن به جزئیات دقت زیادی شده است. سال تاسیس آن به قرن 19 میلادی بر می گردد . از دیگر ویژگی های آن ، سفره افطاری گسترده در ماه رمضان است.

مسجد ایرانیان دبی

معماری این مسجد به سبک ایرانی بوده  و در آن از کاشی کاری های سفید و طلایی استفاده شده است. علاوه بر معماری شگفت انگیزش، در دیواره‌های داخلی خوشنویسی های ایرانی – اسلامی به چشم می خورد.

مسجد خلیفه تاجر دبی

این مسجد برای دوست داران طبیعت و محیط زیست ایجاد شده است و تاریخ ساختش به 2014 بر می گردد . برای وضو ایستگاه هایی تعبیه شده تا بتوان حداکثر صرفه جویی را در مصرف آب انجام داد. همچنین سنسور هایی برای روشنایی و بخاری های خورشیدی موجود است. هدف اصلی از ساخت این مسجد علاوه بر ایجاد محلی آرامش بخش برای اعمال مذهبی ، مشارکت در جهت یک محیط سبز است.

مسجد الرحیم دبی

بنا به درخواست شیخ منصور بن زاید آل نهیان از ابوظبی ، معاون نخست وزیر امارات ساخته شده است. یکی از ویژگی های این مسجد وجود یک گنبد منقوش است که نماد طاق بهشت می باشد.

این مطالب از سایت داماک گروپ بزرگ ترین و معتبر ترین شرکت ساختمانی جهان می باشد؛ اگر قصد سرمایه گذاری و یا خرید ملک در دبی را دارید با مشاورین داماک گروپ تماس گرفته و از اطلاعات مفیدی که در اختیارتان قرار می دهند استفاده کنید.

مطالب مشابه:

 جاذبه های گردشگری

جاذبه های زیست محیطی دبی

موزه های دبی

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه